+ Konu Cevaplama Paneli
1 den 1´e kadar. Toplam 1 mesaj bulundu

cilt lekeleri hakkında-2

Hemanjiomları tedavi etmek gerekir mi? Bir hemanjiomun ne kadar büyüyeceğini veya tamamı ile kaybolup kaybolmayacağını bilmek ne yazık ki mümkün değil. Büyüklüğü ve büyüme hızı, bulunduğu yer tedavi kararını vermemizde etkili oluyor. Bazıları takip edilebilir, bazıları da acil tedavi gerektirirler. Şarap Lekesi (Portwine Stain) nasıl bir hastalıktır? Bin bebekten birinde doğum anında vardır. Başlangıçta açık pembe renkli, yıllar içinde koyulaşıp, morumsu renge dönüşebilen çeşitli

 1. #1
  Hiper Aktif
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  1.780

  cilt lekeleri hakkında-2

  Hemanjiomları tedavi etmek gerekir mi?

  Bir hemanjiomun ne kadar büyüyeceğini veya tamamı ile kaybolup kaybolmayacağını bilmek ne yazık ki mümkün değil. Büyüklüğü ve büyüme hızı, bulunduğu yer tedavi kararını vermemizde etkili oluyor. Bazıları takip edilebilir, bazıları da acil tedavi gerektirirler.

  Şarap Lekesi (Portwine Stain) nasıl bir hastalıktır?

  Bin bebekten birinde doğum anında vardır. Başlangıçta açık pembe renkli, yıllar içinde koyulaşıp, morumsu renge dönüşebilen çeşitli büyüklük ve yerde olabilen lekelerdir. Önce düzdür sonra yüzeyi sıklıkla kabalaşır ve üzerinde kabarıklıklar gelişebilir. Bulundukları yere göre bazı anomalilerle birlikte olabilirler. En sık baş ve boyunda görülür ve kendiliğinden geçmezler. Estetik açıdan hastayı rahatsız ederek psikolojisini etkileyebilir

  Şarap lekesi tedavi edilebilir mi?


  Şarap lekesi tedavi edilebilir. Şarap lekesinin tüm dünyada kabul görmüş tedavi şekli lazerdir ve Pulse-dye laser sistemi halen standart kabul edilmektedir. Türkiye’de de bu tedaviyi kolaylıkla uygulayabiliyoruz. Tedavi ne kadar erken yapılırsa o kadar başarılı.

  Yetişkinlerde yüz kızarıklığı neden olur?


  Birçok nedeni vardır. Yapısal nedenlerle, bazı hastalıklar yüzünden, güneşe bağlı olarak meydana gelebilir. Sık görülen nedenlerden biri de rozase (gülleme) dir. 30–40 yaşlarındaki genelde açık tenli olan hastaların çoğu başlangıçta olayı çok fark etmez, yüz kızarıklığına eğilim, kozmetiklere hassasiyet gibi hafif şikâyetler olur. Giderek kızarıklık kalıcı hale gelmeye başlar kılcal damarlar, kabarıklık ve içi iltihaplı oluşumlar gelişir. Bu hastalarda göz problemleri de olabilir.

  Rozase neden olur?


  Hastalığın nedeni tam olarak bilinmiyor. Genetik faktörler etkili olabilir. Açık tenlilerde daha sıktır. Sıcak yiyecekler, baharatlı gıdalar, alkol, güneş ışınlarına maruz kalma ve psikolojik etkilerle yüzdeki kızarıklık artabilir ve hastalık şiddetlenebilir. Bu yüzden hastaların bunlardan uzak durması gerekir.

  Rozase nasıl tedavi edilir?

  Bu durum nadiren kendiliğinden gerileyebilir, genellikle yıllar sürer, tedavi edilmezse hastalık giderek kötüleşir. İlaç tedavisi başarılı olmakla birlikte kızarıklık ve damarlanmada az etkilidir ve hastalar görünüm düzelmeyince tedaviden de memnun kalmazlar. Bu gibi hastalarda lazer tedavisi faydalı olabilir.

  Deri hastalıklarının tedavisinde son yıllarda oldukça duyduğumuz lazer tedavileri hakkında bilgi verebilir misiniz?

  Lazerler deri hastalıklarında yurtdışında yıllardır çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Artık Türkiye’de de lazer tedavilerini başarıyla kullanıyoruz. Cilt sorunları için kullanılan lazerlerin hepsi ayrı bir hedefi tahrip eder, bu nedenle tedavi edilecek yapıya göre farklı lazerler kullanılır. Yani bir lazerle her hastalığın tedavisini yapmak mümkün değildir.

  Damarsal oluşumlarda lazer tedavileri nasıl yapılıyor?

  Lazer tedavisi derinin damarsal yapıdaki oluşumlarını tedavi etmek için uzun yıllardır kullanılıyor ve daha etkili ve güvenli bir sistem yok denilebilir. Tedavi edilecek soruna göre lazer çeşidi değişir. Yeni lazerler üretilmekle beraber bazı lazerler bazı hastalıkların tedavisinde klasikleşmiştir. Örneğin bunlardan biri Pulse dye lazerdir. Sonuçları çok iyi, yan etkileri azdır. Pulse dye lazerler, yaklaşık 20 yıldır birçok cilt rahatsızlığının tedavisinde kullanılmaktadır. Özellikle şarap lekesinde çok etkilidir. Ve hasta ömür boyu taşımak zorunda olduğu bir lekeden lazerle kurtulabilir. Kılcal damarlarda, kiraz angiomlarında, rozasede(gülleme), güneş hasarına bağlı yaşlanma tedavisinde de çok başarılıdır. Tedavi sırasında sadece lastik çarpmasını andıran hafif bir rahatsızlık duyulur. Uygulama kolaydır ve kısa sürer. Lazer tedavileri seanslar halinde uygulanır.

  Yüzümüzde kahverengi lekeler neden olur?


  Yüzde yama tarzı açık veya koyu renkli kahverengi lekelerin en sık sebebi gebelikte sık görüldüğünden halk arasında gebelik maskesi de denilen melasma’dır. Bu lekelenme hamile olmayan kadınlarda ve hatta erkeklerde de görülebilir. Güneş, koyu renk cilt tipi, doğum kontrol hapıları, östrojen, bazı epilepsi ilaçlarının kullanımı bu lekelerin oluşumunda rol oynar. Bazı makyaj malzemeleri, kolonya, parfümler, sabun ve nemlendiriciler gibi kozmetik ürünler de özellikle güneş temasını takiben benzeri lekelenmelere yol açabilir.

  Gebelik maskesi doğum yaptıktan sonra kaybolur mu?

  Gebelik sırasında gelişen melasma doğumdan sonra bazen kaybolur bazen de kalıcı olabilir ve tedavi gerekebilir.

  Gebelik maskesinin tedavisi nasıl yapılır?

  Gebelik maskesinin tedavisinde renk açıcı çeşitli kremler kullanılıyor. Hastanın cildi ve lekeye göre tedavi belirlenir. Kimyasal peeling uygulaması faydalı olabilir ve tedaviyi hızlandırır ama mutlaka uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır.

  Gebelik maskesi tedavisinin başarısı nasıldır?

  Tedavi başarısında rengin derideki yerleşimi önemlidir. Derin lekelerin tedavisi çok zordur. Bu ayrım “Wood lambası” denilen özel lambalarla basit ve masrafsız bir şekilde yapılabilir ve hastaya tedavi başarısı hakkında daha net bir bilgi verilebilir. Açık tenli kişiler tedavide daha şanslıdırlar. Tedavileri daha kolay ve kısa, tedavi sonrası tekrarlama daha azdır.

  Gebelik maskesi bulunan kişilerin güneşten korunması gerekli mi?

  Güneşten korunma tedavide çok önemlidir. Çünkü güneş ışınları bu lekeleri koyulaştırır. Güneş koruyucular sadece güneşlenirken değil yolda yürürken, araba kullanırken veya evde pencerenin arkasında otururken bile kullanılmalıdır.

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Mesajlar
  Çok:)
   

Benzer Konular

 1. cilt lekeleri hakkında -1
  dogangunes Tarafından Güzellik ve Makyaj Foruma
  Cevap: 8
  Son Mesaj: 10-10-2011, 02:20 AM
 2. Cilt kanserleri
  YukseLL Tarafından Sağlık ve Alternatif Tıp Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 30-07-2009, 06:43 PM
 3. Cilt hastalıkları
  YukseLL Tarafından Sağlık ve Alternatif Tıp Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 30-07-2009, 06:39 PM
 4. Gebelik'de cilt lekeleri
  ZEYNEP Tarafından Gebelik Hamilelik ve Doğum Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 04-06-2008, 12:32 AM
 5. Kadınlar Erkekler hakkında Erkeklerde kadınlar hakkında
  Farfara Tarafından Erkekçe Forum Foruma
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 20-07-2007, 11:21 AM

Yetkileriniz

 • Yeni konuları düzenleyemezsiniz
 • Yanıt verebilirsiniz
 • Eklentileridüzenleyemezsiniz
 • Mesaj değiştiremezsiniz
 •