+ Konu Cevaplama Paneli
1 den 4´e kadar. Toplam 4 mesaj bulundu

Evlilik Gereklimi ?

Evliliğin amacı, eşleri kısıtlamak değil, ikisini bir bütün yapmaktır. İnsanoğlunun dünya üzerinde ilk görülmesinden beri evlilik mevcuttur ve tarihin kaydettiği bütün topluluklarda aile kurumu baş tacı edilmiştir. Evlilikte iki cins birbirini tamamlar. İki vücut, iki kalp, iki ruh ve daha doğrusu iki şahsiyet birleşir. Son dört bin yıldaki seksen uygarlıkla ilgili kapsamlı bir araştırma yapmış olan İngiliz antropolog John D. Urwin, her uygarlıkta aile bozuldukça uygarlığın da

 1. #1
  Pasif Uye EsMeR PreNsEs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Nerden
  NapCéN qı YaNıMaMı GéLCéN :)
  Mesajlar
  142

  Evlilik Gereklimi ?

  Evliliğin amacı, eşleri kısıtlamak değil, ikisini bir bütün yapmaktır.

  İnsanoğlunun dünya üzerinde ilk görülmesinden beri evlilik mevcuttur ve tarihin kaydettiği bütün topluluklarda aile kurumu baş tacı edilmiştir. Evlilikte iki cins birbirini tamamlar. İki vücut, iki kalp, iki ruh ve daha doğrusu iki şahsiyet birleşir.

  Son dört bin yıldaki seksen uygarlıkla ilgili kapsamlı bir araştırma yapmış olan İngiliz antropolog John D. Urwin, her uygarlıkta aile bozuldukça uygarlığın da parçalanmaya başladığını görmüştür. Urwin 'in araştırmasına göre erkek, enerjisini şehvet ve arzuları yönünde kullanırken evlendiğinde ev kurmak için ter dökmekte, geleceğe yatırım yaparak en iyi faaliyeti göstermeye çalışmaktadır.

  Neden evlilik ?

  Son zamanlarda ailenin görevlerinde değişiklikler olduysa da şu dört temel ilke her zaman vardır ve var olacaktır:

  1. Cinsel ihtiyaçların karşılanması : Toplumun huzurunu sağlamak amacıyla cinsel davranışlara çeşitli kısıtlamalar getirilir; evlilik kuralları da bu kısıtlamalardandır. Ancak cinsel ihtiyaçlar evliliğin tek amacı değildir.

  2. Ekonomik işbirliğinin sağlanması : Bilinen bütün insan topluluklarında cinsiyete göre bir iş bölümü ve işbirliği vardır. Erkeklere fiziki güçleri sebebiyle daha ağır ve zorlayıcı görevler verilmektedir. Kadınlar için çocuk doğurma esas olduğundan bu görevin yanı sıra çoğunlukla daha hafif işler uygun görülmektedir. Kısacası kadının ve erkeğin aileye katkıları birbirini tamamlamaktadır.

  3. Üreme, çoğalma ortamının sağlanması

  4. Çocuğun yetiştirilmesi, bakım ve eğitimi (sosyalleşme) : Aile üyeleri, bu konuda kendi paylarına düşeni yerine getirerek aile birliğine katkıda bulunurlar.

  Peki evliliğin faydaları neler ?

  Evlilik birçok ihtiyacımızın tatminini sağladığı gibi birçok avantajları beraberinde getirir. Onları kısaca sıralarsak;

  - Kişinin hayatı düzene girer. Beslenmesi, ısınması, giyinmesi ve barınması tertipli olur.

  - Ruh sağlığını tehdit eden yalnızlık ve sıkıntı hissi, ailenin sıcak ortamında kaybolur. Evlilik. tek başına yaşamaktan daima daha güven vericidir.

  - Annelik ve babalık gibi zevklerin en güzeli tadılır.

  - Hanımlar ekonomik emniyet duygusunu ve ihtiyacını tatmin ederler.

  - İntihar, bunalım, ruhî hastalıklar evlilerde, bekarlara oranla daha az görülür. Çünkü evlilik kişiye bir taraftan sosyal bağımlılıklar ve sorumluluklar getirirken, aynı zamanda sosyal itibar ve korunma sağlar.

  - İsraf, xxxxx, alkol ve benzeri kötü alışkanlıklara düşkünlük, sıkıntı, boşluk hissi, amaçsızlık, zaman israfı, kavgacılığa meyil, çabuk öfkelenme gibi problemler bekarlarda evlilere oranla daha sıktır.

  - Evliliğin sağladığı faydalardan en önemlisi ise cinsel ihtiyaçların doyumu için bedenî, ahlâkî ve hissî yönden geçerli en iyi çözüm olmasıdır.

  - Evlilikle psikolojik ve emosyonel birliktelik sağlanır. Aile içinde bütün bireyler ve öncelikle de karı ve koca arasındaki karşılıklı ilişkiler menfaate dayalı değildir. Ruhsal bir ilişki de söz konusudur ve bu ilişki sevgiyi, şefkati, merhameti, sevecenliği, karşılıklı güveni, fedakârlığı, teselli ve yardımı doğurur ve devam ettirir. İnsan tabiatının kendini en iyi şekilde ifadesi bu ilişki ile filizlenir. Erkek ve kadının ruhsal potansiyeli sadece aile kurumu çerçevesi içinde realize olur ve aile çevresi ve dış dünyada bu sayede iyilik ve fazilet duygularını yeşertir. Evlilik arkadaşlığında her eş sürekli artan bazı sorumlulukları yerine getirme duygusu yaşar. Aileye çocuklar da katılınca sevgi, şefkat ve fedakârlık değerleri gerçekliğe dönüşür ve sabit kişilik özellikleri haline gelir.

  - Eşlerin sevdiği, güvendiği, cesaret verdiği, birlikte gülüp beraber geliştiği ve kendisine yalnızca kendisine ait olduğunu bildiği birinin olmasının getirdiği güven duygusu evliliğin bir diğer faydasıdır. Evliliğin amacı, eşleri kısıtlamak değil, ikisini bir bütün yapmaktır. Karşılıklı destek, sevgi ve teşvikle mümkün olan en üst seviyeye kadar geliştirmektir.

  Kur'an-ı Kerim'de evlilik ve aile hakkında: "İçinizden, kendileriyle huzura kavuşacağınız eşler yaratıp; aranızda muhabbet var etmesi, O 'nun varlığının belgelerindendir. Bunlarda düşünen milletler için dersler vardır." buyrulmuştur.

  Gerçekten aile toplumun temelidir ve hep var olmaya devam edecektir.

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Nerden
  Sponsor
  Mesajlar
  Çok:)
   

 3. #2
  Aktif Uye orkunorkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Nerden
  istanbul, shumen, constatnza, odessa
  Mesajlar
  410

  Cevap: Evlilik Gereklimi ?

  dogru insanla evlilik güzel bişey

 4. #3
  Yeni Uye roseden - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Nerden
  her yer paris
  Mesajlar
  6

  Cevap: Evlilik Gereklimi ?

  gerekli tabi tartışılmaz bile

 5. #4
  Yeni Uye mues82 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  1

  Cevap: Evlilik Gereklimi ?

  Evlilik gerekli ancak evlilik yapacak insanların sosyal, kültürel, ekonomik durumlarının birbirine denk olması, bireylerin ailelerinin birbirlerine uyumu çok önemli, bu olguların bir tanesinin uyuşmazlığı evliliğin çekilmez bir hale gelerek bireylerin yeni arayışlara girmeleri sonucunu ortaya çıkarıyor.Mantıklı ve sağlam temeller üzerine bina edilmiş bir evliliği sarsacak çok az şey var. O yüzden evlenmeden önce çok fazla hissi davranmamak, karşıdaki kişiyi sadece görsel özellikleri yönünden değerlendirmemek gerektiğini düşünüyorum.

+ Konu Cevaplama Paneli

Benzer Konular

 1. Evlilik okulu
  salome Tarafından Evlilik ve Aile Foruma
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 09-12-2009, 02:57 PM
 2. Evlilik Adetleri
  ZEYNEP Tarafından Söz Nişan Düğün Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 07-07-2009, 08:15 PM
 3. İslamda Çok Evlilik
  YukseLL Tarafından Evlilik ve Aile Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 29-04-2009, 03:55 PM
 4. Evlilik Nedir ?
  YukseLL Tarafından Evlilik ve Aile Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 29-04-2009, 03:39 PM
 5. Evlilik mi?
  atomikpilot Tarafından Evlilik ve Aile Foruma
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 07-10-2007, 08:23 PM

Yetkileriniz

 • Yeni konuları düzenleyemezsiniz
 • Yanıt verebilirsiniz
 • Eklentileridüzenleyemezsiniz
 • Mesaj değiştiremezsiniz
 •