+ Konu Cevaplama Paneli
1 den 1´e kadar. Toplam 1 mesaj bulundu

Sabiha Gökçen İçinde Okul

2005 yılında Nevşehir’de eğitime başlayan Kapadokya Meslek Yüksekokulu bir ilke imza attı, Sabiha Gökçen Havaalanı içinde Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği ve Uçak Teknolojisi bölümleri açtı. Kapadokya’da ise balon pilotluğu eğitimi başlıyor. Üstelik bu eğitimler iş garantili. Bundan altı yıl önce ‘doğduğun yerde doy’ ilkesiyle Nevşehir’in Ürgüp ilçesinin Mustafapaşa beldesinde açılan Kapadokya Meslek Yüksekokulu (MYO), yeni öğretim yılında İstanbul’da da hizmet verecek. Türkiye’de ilk kez

 1. #1
  Pasif Uye madly - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Mesajlar
  197

  Sabiha Gökçen İçinde Okul

  2005 yılında Nevşehir’de eğitime başlayan Kapadokya Meslek Yüksekokulu bir ilke imza attı, Sabiha Gökçen Havaalanı içinde Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği ve Uçak Teknolojisi bölümleri açtı. Kapadokya’da ise balon pilotluğu eğitimi başlıyor. Üstelik bu eğitimler iş garantili.

  Bundan altı yıl önce ‘doğduğun yerde doy’ ilkesiyle Nevşehir’in Ürgüp ilçesinin Mustafapaşa beldesinde açılan Kapadokya Meslek Yüksekokulu (MYO), yeni öğretim yılında İstanbul’da da hizmet verecek. Türkiye’de ilk kez bir meslek yüksekokulunun kampusu havaalanı içinde açıldı. İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı içinde açılan yedi sınıflı küçük kampusta Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği ve Uçak Teknolojisi bölümlerinde iş garantili eğitim eylülde başlıyor.

  İlke Eğitim ve Sağlık Vakfı Kapadokya Meslek Yüksekokulu’nun Mütevelli Heyeti Başkanı yazar Alev Alatlı… Aşçılık, atçılık ve antrenörlüğü, mimari restorasyon, bankacılık ve sigortacılık, internet ve ağ teknolojileri gibi eğitimler veren okulun müdürü ise Alatlı’nın kızı Funda Aktan. Galatasaray Lisesi’nin ardından Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nü bitiren Aktan, Kapadokya MYO’da çalışmadan önce ulusal bankaların birinde yönetici olarak çalışıyordu. Aktan “Mesleki eğitime gönül verdiğim için buradayım. Asli görevimizin öğrencilerimize ekonominin büyüyen sektör ve iş kollarında doğrudan uzmanlık geliştirmelerini sağlamak olduğuna inanıyoruz” diyor.

  600 bin yeni teknisyen lazım

  Okulun, havaalanı içindeki kampusunde Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği ve Uçak Teknolojisi bölümleri açıldı. Eğitim üç yıl sürecek ve İngilizce yapılacak. Aktan bu bölümü açmalarında havacılık sektöründe önümüzdeki 15 yılın verilerinin etkili olduğunu söylüyor: “Gelecek 15 yılda dünya havacılık sektörünün üç misli büyüyerek yılda 12 trilyon dolar seviyesini aşması bekleniyor. Halen 17 bin civarında olan yolcu uçağı sayısı iki katına çıkacak. 125 bini bizim bölgemizde olmak üzere dünyada 600 bin yeni teknisyene ihtiyaç duyulacak. Kapadokya Meslek Yüksekokulu’nu bu büyük resmin bir parçası olarak görmek lazım. Nitekim 2005’ten beri sivil havacılık sektörüne ara eleman yetiştiriyoruz.”

  Sabiha Gökçen Havaalanı’nın İleri Teknoloji Endüstri Parkı projesinin ilk aşaması olduğunu hatırlatan Aktan “Bu çerçevede, sivil havacılık sektörünün yüreğinin attığı İstanbul’daki iki merkezden biri. Eğitim faaliyetlerimizin bir bölümünü Sabiha Gökçen Havaalanı’nın hizmet şemsiyesi altında sürdürmemizin eğitimin nitelik ve niceliğinin iyileştirilmesi yolunda önemli bir katkı sağlayacağı muhakkak. Programda eğitim alacak öğrenciler, eğitimlerini sürdürürken yarı zamanlı çalışma imkanına da kavuşacaklar” diyor.

  Balon pilotluğu bölümü de açtılar

  Kapadokya MYO’nun Mustafapaşa Kampusu’nde Uçak Teknolojisi, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği (İngilizce) ve Türkiye’nin ilk istihdam garantili uygulamalı hosteslik programı olan Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri programlarında eğitim veriliyor. Aktan, gençlere bir de müjde veriyor: “Ayrıca bölgemize mahsus bir turistik faaliyet olan sıcak hava balonculuğu alanında pilot yetiştirmek üzere 2011-2012 eğitim yılında Balon Pilotluğu adıyla bir önlisans programı başlatıyoruz. Bu programlar Nevşehir Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi’nden (METEB) öğrenci kabul ediyor. Dolayısıyla sivil havacılıkta olduğu gibi okulumuzun eğitim verdiği tüm diğer alanlarda da işverenler, sektörün duayenleri ve insan kaynakları kuruluşlarıyla yakın temas içinde, onların talepleri doğrultusunda eğitim veriyoruz. Halen THY Anonim Ortaklığı ve THY Teknik A.Ş. ile birlikte 300 kursiyerlik eğitimi yürütmekteyiz.”

  İnci Döndaş /stargazete.com

  turkairport.com

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Mesajlar
  Çok:)
   

+ Konu Cevaplama Paneli

Benzer Konular

 1. Sabiha Gökçen Havalimanı'nın adının değiştirilmesini istendi
  YukseLL Tarafından Havacılık Forumu Foruma
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 24-11-2011, 01:26 AM
 2. Sabiha Gökçen Dünyanın en iyi havalimanı seçildi
  YukseLL Tarafından Havacılık Forumu Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 04-10-2010, 11:30 PM
 3. Sabiha Gökçen’de yolcu rekoru kırıldı
  YukseLL Tarafından Havacılık Forumu Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 24-07-2010, 12:11 PM
 4. Sabiha Gökçen
  piraye Tarafından Mustafa Kemal Atatürk Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 21-05-2009, 01:33 PM
 5. Çelebi, Sabiha Gökçen'e talip
  YukseLL Tarafından Havacılık Forumu Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 21-03-2009, 09:44 AM

Yetkileriniz

 • Yeni konuları düzenleyemezsiniz
 • Yanıt verebilirsiniz
 • Eklentileridüzenleyemezsiniz
 • Mesaj değiştiremezsiniz
 •