+ Konu Cevaplama Paneli
1 den 1´e kadar. Toplam 1 mesaj bulundu

Uçak nasıl kumanda edilir ?

Uçak Manevraları ve Kontrolleri: Uçak manevraları uçak üzerinde üç eksen de olusan hareketlerle saptanır. Yalpalama : X eksenı uçağın boyuna olan eksendir; bu eksen etrafındaki dönme hareketi yalpalama olarak tanımlanır. Yalpalama(sağa-sola yatma) hareketini kontrolu kanat kaçış kenarında bulunan kanatçıklar(aileron) ile sağlanır pilot kabini içinde bulunan kotrol lövyesinin sağa sola hareketi ile kumanda edilir. Örneğin, sol yalpa kanatçığını aşağıya indirmek sol kanadı yukarıya, sağ

 1. #1
  Hiper Aktif
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  1.780

  Uçak nasıl kumanda edilir ?


  Uçak Manevraları ve Kontrolleri:

  Uçak manevraları uçak üzerinde üç eksen de olusan hareketlerle saptanır.

  Yalpalama : X eksenı uçağın boyuna olan eksendir; bu eksen etrafındaki dönme hareketi yalpalama olarak tanımlanır. Yalpalama(sağa-sola yatma) hareketini kontrolu kanat kaçış kenarında bulunan kanatçıklar(aileron) ile sağlanır pilot kabini içinde bulunan kotrol lövyesinin sağa sola hareketi ile kumanda edilir. Örneğin, sol yalpa kanatçığını aşağıya indirmek sol kanadı yukarıya, sağ kanadı ise aşağıya iter.

  Yunuslama: Y ekseni uçağın kanat boyuna olan eksendir; bu eksen etrafındaki dönme hareketi yunuslama olarak tanımlanır. Yunuslama(dalış-tırmanış) hareketi yatay kuyrukta bulunan irtifa dümeni (elevator) ile sağlanır lövyenin ileri geri hareketi ile kumanda edilir. Örneğin, irtifa dümenini aşağıya indirmek uçağın kuyruğunu yukarıya doğru kaldırarak dalış geçmesini sağlar.

  Sapma: Z ekseni X veY eksenlerinin kestiği noktadan uçak gövdesinin üst ve alt yönünde yükseklik olarak belirtilen eksendir. Bu eksenin etrafındaki dönme hareketi sapma veya dönüş olarak tanımlanır. Dönüş (sağa-sola sapma) hareketi dikey kuyrukta bulunan dümen(rudder) ile sağlanır pilot kabini tabanında bulunan pedallara sağ-sol ileri basarak kumanda edilir. Orneğin, istikamet dümenini sola çevirmek uçağın burnunu da sola çevirecektir.

  Kontrol Yüzeyleri
  Bir uçak havalandıktan sonra devamlı kontrol altında tutulmak zorundadır. Aksi halde yere çakılır. Uçak dengede tutulmalı ama aynı zamanda yön de değiştirebilmelidir. Yön değiştirme, kanada menteşeli yalpa kanatçığı ve kuyruğa menteşeli irtifa dümeni ve istikamet dümeni adı verilen hareketli parçalarla sağlanır. Bütün bu parçalar kontrol yüzeyleri olarak bilinir. Kontrol yüzeyleri, uçağın çevresinden akan havanın bir kısmının akış yönünü değiştirir. Havanın akışındaki bu değişiklik uçağın hareket yönünü değiştirir.

  Yana Yatarak Dönüş
  Yana yatarak dönebilmek için kontrol yüzeyleri aynı anda kullanılabilir. Düzgün bir şekilde, belirli bir açıda dönmek için, yalpa kanatçıkları ve istikamet dümeni sapmak ve yalpa hareketlerini yaratırlar.

  Stol
  Bir uçak tırmanışa geçtiği zaman uçuş açısı artar ve hava kanatların üzerinden düzenli olmayan bir şekilde akmaya başlar. Eğer bir uçak yeteri kadar gücü olmadan çok dik bir şekilde yükselmeye çalışırsa, hava kanadın üzerinden akabilmek ve kaldırma kuvveti yaratabilmek için yeterli hıza sahip olamaz.

  Havanın akışı bozulur ve uçak yere doğru düşmeye başlar. Buna stol olma denir. Pilotlara stol olmama ve bu durumdan kurtulma yolları öğretilir. Ancak, uçak yere yakınken stol olmak çok tehlikeli olduğu için, modern uçaklarda stolu önlemek için stol uyarı sistemi adı verilen bir grup algılayıcı bulunur.

  Diğer Kontrol Yüzeyleri
  Modern uçakların çoğunda irtifa dümeni, yalpa kanatçığı ve istikamet dümeninin yanısıra, bozucular (hava frenleri) ve slatlar gibi başka kontrol yüzeyleri de vardır. Slatlar kanatçıklara benzer bir iş yapar. Kanadın ön tarafından yani hücum kenarından ileri doğru uzarlar. Bozucular, kanadın üst yüzeyine yerleştirilmiş ve yukarı doğru kaldırıldıklarında kanadın üzerindeki hava akımını bozan geniş panellerdir. Daha az kaldırma ve daha fazla geri sürükleme yaratırlar. Ya yalpa kanatçıklarının etkisini artırmak ya da uçağın hızını azaltmak için hava freni olarak kullanılırlar.

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Mesajlar
  Çok:)
   

+ Konu Cevaplama Paneli

Benzer Konular

 1. Kısırlık Nasıl Teşhis Edilir?
  gülden Tarafından Tüp Bebek Forumu Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 15-05-2013, 11:53 PM
 2. Bir Hostese Nasıl Çıkma Teklif Edilir
  YukseLL Tarafından Havacılık Videoları Foruma
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 18-08-2010, 10:17 PM
 3. Çirkin ve zengin erkek nasıl ikna edilir?
  blueice Tarafından Erkekçe Forum Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 11-04-2009, 11:46 PM
 4. Myomlar nasıl tedavi edilir
  piraye Tarafından Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 17-02-2009, 03:59 PM
 5. Baş ağrısı nedir, nasıl tedavi edilir?
  ZEYNEP Tarafından Sağlık ve Alternatif Tıp Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 09-02-2009, 05:16 PM

Yetkileriniz

 • Yeni konuları düzenleyemezsiniz
 • Yanıt verebilirsiniz
 • Eklentileridüzenleyemezsiniz
 • Mesaj değiştiremezsiniz
 •