+ Konu Cevaplama Paneli
1 den 1´e kadar. Toplam 1 mesaj bulundu

Yakamoz nedir?

Ayışığının suya yansıması olan mehtap ile karıştırılan yakamoz, aslında bir bakteri. 517 Dinoflagellatlar olarak bilinen, "flagella" adı verilen uzantıları zayesinde hareket yeteneğine sahip tek hücreli canlı planktonlar, yakamoz görüntüsünü oluşturuyor. Yakamoz görüntüsünü oluşturan tek hücreli canlılar arasında en iyi bilineni "Noctiluca miliaris" yani Türkçe adıyla "yakamoz bakterisi"dir. Denizdeki ateş böceği Yakamoz bakterisi bir anlamda ateş böceğinin denizde yaşayanıdır.

 1. #1

  Yakamoz nedir?

  Ayışığının suya yansıması olan mehtap ile karıştırılan yakamoz, aslında bir bakteri.
  Eklenti 517
  Dinoflagellatlar olarak bilinen, "flagella" adı verilen uzantıları zayesinde hareket yeteneğine sahip tek hücreli canlı planktonlar, yakamoz görüntüsünü oluşturuyor.

  Yakamoz görüntüsünü oluşturan tek hücreli canlılar arasında en iyi bilineni "Noctiluca miliaris" yani Türkçe adıyla "yakamoz bakterisi"dir.

  Denizdeki ateş böceği
  Yakamoz bakterisi bir anlamda ateş böceğinin denizde yaşayanıdır. Vücudunda Luminisens maddesini barındıran bu canlı kendisine dokunulduğunda ışık saçar.

  Boyutları oldukça küçük olan bu canlılar geceleri bir araya geldiğinde ve kendilerine bir balık sürüsü ya da bir kayık çarptığında insanların da görebileceği güçte ışık yayar.

  Yakamozun gözlemlenebilmesi için farklı ışık kaynaklarının yakamozu bastırmaması gerekir. Buna ay ışığı da dahil.

  Çapları 1-2 mm olan yakamozlar eğer toplu haldelerse kendilerine bir şey çarptığında beyaz florasan renginde ışık verirler.

  Yakamozlar bölünerek çoğalır ancak bu canlının çiftleştiği zamanlar olduğu da söyleniyor.

  Işık saçma nedeni
  Saçtıkları ışıkla kendisine saldıranların daha büyük avcılar tarafından farkedilmesini sağlayan yakamozların bu savunma özelliği denizcilerin balık avı sırasında oldukça işlerine yarayan bir özellik.

  Balıkçı sandallarında bir direk ve bu direğin tepesinde çevreyi gözleyebilecekleri bir yer olur. Denizciler buraya oturup balık sürülerinin yakamoz yaparak geçtikleri yerleri takip eder ve dümenciyi buraya yönlendirirler.

  Balıkçılar yakamoz hareketlerinin fark edilmemesi gerektiği zamanlarda yakamozların ışıklarını bastıracak daha büyük bir ışıkla avlanır.

  Balıkçıların kullandığı ışık balık gelsin diye değildir. Yüksek ışık sayesinde, misina suya atıldığında yakamozların çıkardığı ışık bastırılmış olur.

  Balıkçıların lüks ışığı olarak tanımladığı ışık sayesinde yakamoz ışığı bastırılır ve av misinayı farketmez.

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Mesajlar
  Çok:)
   

Benzer Konular

 1. Anime nedir Manga nedir
  YukseLL Tarafından Aktif Ansiklopedi (Ne Nedir?) Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 24-02-2010, 01:47 PM
 2. Modernleşme Modernizm nedir? Post-Modernizm nedir?
  blueice Tarafından Aktif Ansiklopedi (Ne Nedir?) Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 10-04-2009, 10:45 PM

Yetkileriniz

 • Yeni konuları düzenleyemezsiniz
 • Yanıt verebilirsiniz
 • Eklentileridüzenleyemezsiniz
 • Mesaj değiştiremezsiniz
 •