+ Konu Cevaplama Paneli
1 den 1´e kadar. Toplam 1 mesaj bulundu

Neil Armstrong kimdir?

16 Ağustos 1969'daki Apollo 11 uzay projesiyle Ay’a ilk ayak basan kişi olan Neil Armstrong pilot, astronot ve bilim adamıdır. Ay’dayken yaptığı çalışmalar, incelemeler ve getirdiği bulgular bilim dünyası için çok önemlidir ve sonraki benzer çalışmalara ışık tutmuştur. Hayatı Neil Armstrong 5 Ağustos 1930’da Amerika Birleşik Devletleri’nin Ohio eyaletinde doğdu. Purdue Üniversitesi'ndeki eğitimini tamamladıktan sonra uçak gemilerinde pilot olarak çalıştı. 1955 yılında Ulusal

 1. #1

  Neil Armstrong kimdir?

  16 Ağustos 1969'daki Apollo 11 uzay projesiyle Ay’a ilk ayak basan kişi olan Neil Armstrong pilot, astronot ve bilim adamıdır.

  Ay’dayken yaptığı çalışmalar, incelemeler ve getirdiği bulgular bilim dünyası için çok önemlidir ve sonraki benzer çalışmalara ışık tutmuştur.

  Hayatı
  Neil Armstrong 5 Ağustos 1930’da Amerika Birleşik Devletleri’nin Ohio eyaletinde doğdu. Purdue Üniversitesi'ndeki eğitimini tamamladıktan sonra uçak gemilerinde pilot olarak çalıştı.

  1955 yılında Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nde (NASA) deneme pilotu olarak görev aldı. 1962’de astronot olduktan sonra Apollo 5, Apollo 8, Apollo 11 uzay araçlarında görev aldı.

  16 Temmuz 1969 yılında arkadaşları Aldrin Edwin ve Collius Mike ile birlikte çıktıkları Ay yolculuğu sabah saatlerinde başladı. 102 saat 47 dakika süren uçuşun ardından Ay’a ayak basan ilk insanlar olarak tarihe geçtiler.

  Neil Armstrong ilk adımı attı ve ilk yürüyüşü gerçekleştirdi. Ekip gerekli inceleme ve çalışmaları yaparak başarı ile dünyaya döndü.

  Armstrong, 1971 yılında uzun yıllar görev yaptığı NASA’dan ayrılarak Cincinnati Üniversitesi'nde mühendislik bilimleri ile ilgili dersler vermeye başladı.

  Yaşamını doğduğu yer olan Ohio’da sürdüren Neil Armstrong evli ve iki çocuk babasıdır.

  Ay’da ilk insan
  Neil Armstrong ilk uçuşu 6 yaşındayken gerçekleştirdi. Uçaklara ilgi duyan Armstrong 1 yaşındayken uçuş dersleri almaya başladı. 16 yaşında da uçuş lisansını almaya hak kazandı.

  Amerika Birleşik Devletleri Donanması’ndan aldığı bursla üniversite eğitimini tamamladı.

  1949 yılında donanma tarafından göreve çağrıldı ve 20 yaşında Pensacola Naval Hava Üssü’nde en genç pilot olarak aktif çalışmalar yaptı.

  Üstlendiği pek çok önemli görevin ardından 1969 yılında tarihe geçen Ay’a yolculuğunu gerçekleştirdi. Toplamda 2,5 saat süren Ay yürüyüşünü başarıyla tamamladı.

  Ay’a ulaşıp ilk adımını atarken söylediği “Bu bir insan için küçük, insanlık için büyük bir adım” sözleri tarihe geçti. Ay’daki bu ilk yürüyüş hala tartışılmakta ve bazı çevreler tarafından gerçek olmadığı söylenmektedir.

  Ay’da ezan sesi
  Neil Armstrong yaşadığı deneyimi çeşitli platformlarda kişi ve kurumlarla paylaştı. Özellikle Mısır’da 1983 yılında konuşmacı olarak katıldığı bir konferansta yaşadıkları büyük ses getirdi.

  Konuşması sırasında duyduğu ezan sesiyle duraksadı ve çok etkilendi. Sesin ne olduğunu sordu ve Ay’da da bu sesi duyduğunu ve ürperdiğini belirtti.

  Armstrong Ay’daki yürüyüşü sırasında yaşadıklarını şu sözlerle dile getirerek şaşkınlık yarattı: Ay’da olduğum sırada derinlerden anlayamadığım bir ses duydum. Önce kulaklarımın uğuldadığını sandım ancak sonra bu sesi fark edip titremiştim. Duyduğum ses tam bu ses, ezan sesiydi.

  Özellikle söylediği bu sözlerden sonra Neil Armstrong’un Müslüman olduğuna dair görüşler ortaya atılmıştır.

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Mesajlar
  Çok:)
   

Benzer Konular

 1. Drogba kimdir
  YukseLL Tarafından Futbol Forumu Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 30-05-2011, 11:54 AM
 2. Clara Zetkin kimdir?
  salome Tarafından İnsan Ansiklopedisi (Biyografi) Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 28-09-2009, 02:31 PM
 3. Rosa Luxemburg kimdir?
  salome Tarafından İnsan Ansiklopedisi (Biyografi) Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 28-09-2009, 02:25 PM
 4. Edgar Allan Poe kimdir?
  salome Tarafından İnsan Ansiklopedisi (Biyografi) Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 28-09-2009, 02:16 PM
 5. Mühendis Kimdir???
  Farfara Tarafından Tasarım ve Mühendislik Forumu Foruma
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 19-07-2007, 02:05 AM

Yetkileriniz

 • Yeni konuları düzenleyemezsiniz
 • Yanıt verebilirsiniz
 • Eklentileridüzenleyemezsiniz
 • Mesaj değiştiremezsiniz
 •