+ Konu Cevaplama Paneli
1 den 1´e kadar. Toplam 1 mesaj bulundu

Bulaşık makinesi ne zaman icat edildi?

Ticari olarak üretilebilecek düzeyde gelişmiş, oteller ve restoranlar için de farklı modellerinin geliştirildiği ilk bulaşık makinesi Amerika'nın Indiana eyaletinde yaşayan Josephine Garis Cochran tarafından geliştirildi. Bulaşık makinesinin temelleri aslında 1850 yılında atılmıştı. Ancak Jel Houghton tarafından patenti alınan bu bulaşık makinesi yeterli ölçüde kullanışlı değildi. Josephine Garis Cochran (1839-1913), yeterli maddi kaynağı olmadığı için ancak 10 yıllık bir araştırmadan

 1. #1

  Bulaşık makinesi ne zaman icat edildi?

  Ticari olarak üretilebilecek düzeyde gelişmiş, oteller ve restoranlar için de farklı modellerinin geliştirildiği ilk bulaşık makinesi Amerika'nın Indiana eyaletinde yaşayan Josephine Garis Cochran tarafından geliştirildi.

  Bulaşık makinesinin temelleri aslında 1850 yılında atılmıştı. Ancak Jel Houghton tarafından patenti alınan bu bulaşık makinesi yeterli ölçüde kullanışlı değildi.

  Josephine Garis Cochran (1839-1913), yeterli maddi kaynağı olmadığı için ancak 10 yıllık bir araştırmadan sonra ticari olarak üretilebilecek düzeyde bir bulaşık makinesini geliştirebildi. Bu da 1889 yılında gerçekleşti.

  Cochran, evler ve otel-lokanta gibi büyük yerler için farklı modeller geliştirdi. Tasarladığı büyük modeller buhar makinesi ile çalışıyordu.

  Çalışma sistemi
  İlk bulaşık makinesinin çalışma sistemi oldukça basitti. Alt kısımda yer alan iki silindir ile makinenin içine su ve sabun pompalanıyordu. Daha sonra makinenin içine yerleştirilen emici silindirler pompalanan suyu yeniden pompalamak için çekiyordu.

  Yan taraflarında bulunan kol yardımı ile çalıştırılan ilk bulaşık makineleri daha çok evlerde kullanılmak için tasarlanmıştı. Daha büyük ve yüksek kuvvet gücüne ihtiyacı olan sanayi tipi makineler ise buhar gücünden yararlanılarak çalıştırılıyordu.

  Makinenin halka gösterimi ise 1893 yılında Chicago'da gerçekleşen The World's Fair'de oldu. Josephine Garis Cochran'ın icat ettiği bulaşık makinesi oteller ve restoranlar tarafından büyük ilgi gördü ve ilk siparişler bu fuar içindeyken alındı.
  Wikipedia

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Mesajlar
  Çok:)
   

Benzer Konular

 1. Senin Kardeşin Şehit Edildi mi
  ORHAN AFACAN Tarafından Amatör Şairler ve Şiirleri Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 11-09-2015, 11:23 AM
 2. Bisiklet ne zaman icat edildi?
  YukseLL Tarafından İcatlar ve Mucitler Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 03-02-2011, 01:24 AM
 3. Zeplin nedir? kim ne zaman icat etmiştir
  YukseLL Tarafından Aktif Ansiklopedi (Ne Nedir?) Foruma
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 22-07-2010, 10:23 PM
 4. BvT Oyun Makinesi 2.0
  EFE Tarafından Oyun Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 15-12-2007, 02:55 AM
 5. Saf su ayrıştırılarak elektrik elde edildi
  YukseLL Tarafından Bilgisayar İnternet ve Teknoloji Foruma
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 29-07-2007, 09:14 AM

Yetkileriniz

 • Yeni konuları düzenleyemezsiniz
 • Yanıt verebilirsiniz
 • Eklentileridüzenleyemezsiniz
 • Mesaj değiştiremezsiniz
 •