+ Konu Cevaplama Paneli
1 den 1´e kadar. Toplam 1 mesaj bulundu

Endometrium Kanseri

ENDOMETRİÜM KANSERİ: Rahim gövdesinde gelişen kanserlerin yaklaşık % 95′i “Adenokrasinom” dur. Bilindiği gibi adenokarsinom, bez epitelinden kaynaklanan kanser türüdür. Hastalığın belirme yaşı ortalama olarak 6O’dır. Kaba görünüş olarak kanser, rahim gövdesinin endometrium tabakasına yaygın ya da yerel olarak yerleşir. Yaygın biçimde adenokrasinom, ülserli ve nekrozlu alanlara da sahip olur. Kanserli doku, ilerlemiş vakalarda, rahim kaslarına ve ra-himin en di tabakası olan seroza tabakasına

 1. #1
  Hiper Aktif
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  1.780

  Endometrium Kanseri

  ENDOMETRİÜM KANSERİ: Rahim gövdesinde gelişen kanserlerin yaklaşık % 95′i “Adenokrasinom” dur. Bilindiği gibi adenokarsinom, bez epitelinden kaynaklanan kanser türüdür. Hastalığın belirme yaşı ortalama olarak 6O’dır. Kaba görünüş olarak kanser, rahim gövdesinin endometrium tabakasına yaygın ya da yerel olarak yerleşir. Yaygın biçimde adenokrasinom, ülserli ve nekrozlu alanlara da sahip olur. Kanserli doku, ilerlemiş vakalarda, rahim kaslarına ve ra-himin en di tabakası olan seroza tabakasına kadar yayılır. Yerel büyüme gösteren adenokrasinomların ise rahimin derinliklerine yayılma eğilimleri çok fazladır. Menopoza girmiş kadınlarda, ileri yaşlarda, endometrium hiperplazisi gelişmiş rahim gövdesinde adenokrasinom gelişmesi riskini son derece yükseltmektedir. Adenokrasinomun genellikle ilk rastlanan bulgusu, adetten kesilmiş bir kadında yani menopoza girmiş bir kadında yeniden bazı kanamaların belirmesidir.

  ... Bir diğer belirti ise vaginadan sulu bir akıntının gelmesidir. Bu akıntı kısa süre sonra kanlı bir özellik kazanabilmektedir. Rahim gövdesi adenokrasinomu vakalarının % 70 kadarı menopoza girmiş kadınlarda görülür. Yüksek tansiyonlu (hipertansiyon), şişman ve şeker hastalığı (diabetes mellitus) olan kadınlarda endometrium kanseri daha sık olarak görülmektedir.Hastalığın tedavisinde cerrahi, ışın ve hormon tedavilerinden yararlanılmaktadır denilebilir..

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Mesajlar
  Çok:)
   

Benzer Konular

 1. Baş ve boyun kanseri
  YukseLL Tarafından Sağlık ve Alternatif Tıp Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 30-07-2009, 06:48 PM
 2. Mide kanseri
  YukseLL Tarafından Sağlık ve Alternatif Tıp Foruma
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 28-07-2009, 10:04 AM
 3. Pankreas Kanseri
  YukseLL Tarafından Sağlık ve Alternatif Tıp Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 26-07-2009, 10:42 PM
 4. Prostat Kanseri
  ZEYNEP Tarafından Erkek Sağlığı ve Hastalıkları Foruma
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 07-07-2009, 10:47 PM
 5. Meme Kanseri
  dogangunes Tarafından Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Foruma
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 05-04-2009, 10:22 PM

Yetkileriniz

 • Yeni konuları düzenleyemezsiniz
 • Yanıt verebilirsiniz
 • Eklentileridüzenleyemezsiniz
 • Mesaj değiştiremezsiniz
 •