+ Konu Cevaplama Paneli
1 den 1´e kadar. Toplam 1 mesaj bulundu

Miyom

MİYOM: Rahim kaslarından gelişen selim (iyi huylu) tümörlere “miyom” denilmektedir. Rahimde en sık gelişen tümörler miyomlardır. Yapılan bir araştırmaya göre, 35 yaşın üzerindeki kadınların % 20’sinde miyom bulunmaktadır. Bunların da büyük bölümü, hiçbir belirti ve bozukluk yaratmaksızın sessizce durmaktadırlar, özetle miyom, adet gören kadınların hastalığıdır Menopoza girmiş kadınlarda yeni miyomlar hemen hemen hiç gelişmemektedir. Ancak zaten var olanlar, kendilerini koruyabilmektedir. Zenci

 1. #1
  Hiper Aktif
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  1.780

  Miyom

  MİYOM: Rahim kaslarından gelişen selim (iyi huylu) tümörlere “miyom” denilmektedir. Rahimde en sık gelişen tümörler miyomlardır. Yapılan bir araştırmaya göre, 35 yaşın üzerindeki kadınların % 20’sinde miyom bulunmaktadır. Bunların da büyük bölümü, hiçbir belirti ve bozukluk yaratmaksızın sessizce durmaktadırlar, özetle miyom, adet gören kadınların hastalığıdır Menopoza girmiş kadınlarda yeni miyomlar hemen hemen hiç gelişmemektedir. Ancak zaten var olanlar, kendilerini koruyabilmektedir. Zenci kadınlarda miyom beyazlara oranla sık görülmektedir. Ancak bunun nedeni bilinmemektedir. Miyomlar rahim ağzı ya da rahim gövdesi kaslarından gelişebilirler. İkincilere çok daha sık rastlanmaktadır.

  ... Uterus tabakalarına göre de miyom-larm yerleşmeleri başlıca 3 biçimde görülür. En sık olarak uterusun kas tabakası içinde (intramü-ral) yerleşirler. Bazen de hemen endometrium tabakasının altında (submüköz) bulunurlar. Bu tür miyomlar bazen bir sapla, rahim içi boşluğuna doğru uyanırlar ve hatta rahim ağzından dışarı çıkabilirler. Miyomların üçüncü yerleşme biçimi de uterusun en dış tabakasının hemen altıdır..

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Mesajlar
  Çok:)
   

Yetkileriniz

 • Yeni konuları düzenleyemezsiniz
 • Yanıt verebilirsiniz
 • Eklentileridüzenleyemezsiniz
 • Mesaj değiştiremezsiniz
 •