+ Konu Cevaplama Paneli
1 den 1´e kadar. Toplam 1 mesaj bulundu

Ovaryum Tümörleri

OVARYUM TÜMÖRLERİ: Ovaryumdan kaynaklanan tümörlerin pek çok çeşitleri vardır. Bunlar başlıca iki gruba ayrılabilir.Birincisi ovar. yum kistleridir. Bunlar ovaryumda oluşan selim (iyi huylu) yapıda ve foliküler cisimlerin içinde sıvı birikmesi sonucu oluşan kistlerdir. Folikül kisti ve lutein kisti bu tür kistlerdir. Çapları genellikle 5 cm küçük olup, genellikle bir yakınmaya yol açmazlar ve bazen kendiliklerinden patlayarak yok olurlar. Ovaryumda yerleşen bir endometrium odağının

 1. #1
  Hiper Aktif
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  1.780

  Ovaryum Tümörleri

  OVARYUM TÜMÖRLERİ: Ovaryumdan kaynaklanan tümörlerin pek çok çeşitleri vardır. Bunlar başlıca iki gruba ayrılabilir.Birincisi ovar. yum kistleridir. Bunlar ovaryumda oluşan selim (iyi huylu) yapıda ve foliküler cisimlerin içinde sıvı birikmesi sonucu oluşan kistlerdir. Folikül kisti ve lutein kisti bu tür kistlerdir. Çapları genellikle 5 cm küçük olup, genellikle bir yakınmaya yol açmazlar ve bazen kendiliklerinden patlayarak yok olurlar. Ovaryumda yerleşen bir endometrium odağının (endometriosis) varlığı endometrial kistlere yol açabilir. Bu kistlere çukulata kistleri de denir. Çünkü burada kanamanın zamanla birikerek koyu, kıvamlı bir biçim alması yani çukulatayı andırması söz konusudur. Ovaryumda görülen tümörlerin diğer grubunu da selim ya da habis huylu olabilen tümöral gelişimler oluşturur. Bu tür tümörler, içi sıvı dolu yani kistik, içinde sıvı bulunmayan sert (solid) ya da kısmen kistik, kısmen sert olabilirler. Bu tümörlerin çapları genellikle 5 cm’den daha fazladır. Ovaryum tümörlerinin bazılarıysa hormon yapma özelliğindedir. Kadınlaş-tırıcı hormon (östrojen) yapan tümörlere örnek olarak, granülosa hücreli över tümörünü ve theca interna hücreli över tümörünü gösterebiliriz.

  ... Arrhenoblastom ve leydig hücreli tümörler de erkekleştirici hormon (androgen) salgılayan tümörlere Örnektir.Ovaryum tümörleri başlangıçta fazla bir yakınmaya yol açmazlar. Acnak hormon salgılama özelliğinde bir tümör varsa, salgıladığı hormon türüne göre kanamalar ya da adet görmeme gibi yakınmalara yol açabilir. Zamanla tümör kitlesinin büyümesi çevreye baskı yapması sonucu bel ve kasık ağrıları, dışkılama ve idrar yapma zorluğu gibi yakınmalara neden olur. Eğer ovaryum tümörü habis huyluysa zayıflama, karın boşluğu içinde sıvı toplanması (asit), karında büyüme, çarpıntı, nefes alıp vermede rahatsızlık gibi yakınmalara yol açar. Ovaryum tümörleri bazen de neden olduğu diğer başka olaylarla (komplikasyonlarıyla) kendilerini belli ederler. Bunlardan en sık görüleni ovaryum tümörünün torsiyone olmasıdır. Torsiyone olması demek, tümörün sapı çevresinde dönerek burulması demektir. Bu durum şiddetli ve aniden karnı ağrılarına ve kusmalara yol açar ki hemen operasyonu gerektirir. Ovaryum tümörlerinin ikinci önemli komplikasyonu patlamasıdır. Böyle kistik bir ovaryum tümörünün patlaması karında ağrı oluşumuna neden olur.Bazende ovaryum tümörleri mikroplarla bulaşarak iltihaplanırlar. Sonuç olarak da abseleşirler. Ovaryum tümörlerinin tedavisi, operasyonla tümörün çıkarılmasıdır. Çıkarılan tümörün patolojik özelliğine göre, habislik söz konusu ise daha sonra ilaçla tedavi (kemoterapi) uygulamak gerekebilir.Selim huylu tümörlerdeyse tedavi bu tümörün operasyonla çıkarılmasıyla tamamlanmış olur.

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Mesajlar
  Çok:)
   

Benzer Konular

 1. çene kemiği tümörleri
  dogangunes Tarafından Ağız ve Diş Sağlığı Hastalıkları Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 01-02-2011, 05:19 AM
 2. Prostat tümörleri
  dogangunes Tarafından Erkek Sağlığı ve Hastalıkları Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 01-02-2011, 04:18 AM

Yetkileriniz

 • Yeni konuları düzenleyemezsiniz
 • Yanıt verebilirsiniz
 • Eklentileridüzenleyemezsiniz
 • Mesaj değiştiremezsiniz
 •