+ Konu Cevaplama Paneli
1 den 1´e kadar. Toplam 1 mesaj bulundu

Retroversiyon (Rahimin Arkaya Dönük Olması)

RETROVERSİYON (RAHİMİN ARKAYA DÖNÜK OLMASI): Normalde uterus öne, yani mesane üzerine doğru devrilmiş durumdadır. Kadınların yaklaşık olarak % 20’sinde ise rahim ters yönde yani arkaya doğru devrilmiş durumdadır. Bir hastalık olmayıp, bir anatomik değişikliktir. Rahimin arkaya dönük oluşu farklı derecelerdedir. Diğer bir deyimle rahimin normal pozisyonundan uzaklaşması hafif olabildiği gibi tümüyle ters yönde, arkaya dönmüş olabilir. Retroversiyonun değişik tipleri aşağıda sıralanmıştır: 1)

 1. #1
  Hiper Aktif
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  1.780

  Retroversiyon (Rahimin Arkaya Dönük Olması)

  RETROVERSİYON (RAHİMİN ARKAYA DÖNÜK OLMASI): Normalde uterus öne, yani mesane üzerine doğru devrilmiş durumdadır. Kadınların yaklaşık olarak % 20’sinde ise rahim ters yönde yani arkaya doğru devrilmiş durumdadır. Bir hastalık olmayıp, bir anatomik değişikliktir. Rahimin arkaya dönük oluşu farklı derecelerdedir. Diğer bir deyimle rahimin normal pozisyonundan uzaklaşması hafif olabildiği gibi tümüyle ters yönde, arkaya dönmüş olabilir. Retroversiyonun değişik tipleri aşağıda sıralanmıştır:

  1) Doğumsal retroversiyon: Bu tip retroversiyon-lar bel ve kasık ağrılarına yol açmazlar. Dolayısıyla genellikle tedavi gerektirmezler.

  2} Loğusalık döneminde oluşan retroversiyon: Doğumdan sonra uterus, ağırlığı nedeniyle arkaya devrilerek retroversiyona neden olur. Bazı kadınlarda bu durum daha sonra kendiliğinden düzelir. Bu nedenle doğumdan sonraki günlerde kadının yüz üstü yatması önerilerek, retroversiyon olasılığı ortadan kaldırılmaya çalışılır.

  3} Pelvis bölgesindeki olaylardan dolayı oluşan retroversiyon: Pelvis bölgesinde oluşan tömürler ve iltihabi olaylar uterusun normal konumunu bozarak, retroversiyona yol açabilir. Genellikle beraberinde başka bir olay olmayan retroversiyonlar yakınmaya yol açmazlar. Bununla birlikte aşağıdaki bazı yakınmalara neden olabilirler. Cinsel birleşmenin ağrılı olması, adet kanamalarının fazla olması, kısırlık ve pelvis bölgesinde görülen ağrılar yakınmalar arasındadır. Böyle arkaya dönük bir uterusta gebelik oluştu-ğunda,genellikle uterus öne doğru yönelerek, normal pozisyona gelir. Uterusun bu öne doğru dönmesi genellikle gebeliğin

  4. haftasmda oluşur. Herhangi bir yakınmaya neden olmayan retroversiyonların tedavileri gereksizdir. Ancak belirgin bir yakınmaya yol açan arkaya dönük uterusların tedavileri gerekir.

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Mesajlar
  Çok:)
   

Benzer Konular

 1. Gardıropta olması gereken 5 parça
  YukseLL Tarafından Moda haberleri ve Trendler Foruma
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 10-08-2017, 04:14 PM
 2. Laptop'unuzun uzun ömürlü olması için
  YukseLL Tarafından Donanım Forumu Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 17-05-2011, 11:40 AM
 3. Çocuğunuzun daha zeki olması için..
  ZEYNEP Tarafından Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 23-04-2009, 01:21 AM
 4. Doğum kontrol yönteminin başarısız olması
  ZEYNEP Tarafından Anne Baba Çocuklar Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 17-04-2009, 11:00 PM

Yetkileriniz

 • Yeni konuları düzenleyemezsiniz
 • Yanıt verebilirsiniz
 • Eklentileridüzenleyemezsiniz
 • Mesaj değiştiremezsiniz
 •