+ Konu Cevaplama Paneli
1 den 1´e kadar. Toplam 1 mesaj bulundu
 1. #1
  Yeni Uye 0neTurK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Nerden
  Trabzon
  Mesajlar
  13

  TÜRKSAT Uzay Haftası’nı kutlayacak

  Dünyada her yıl 50’den fazla ülkede kutlanan Dünya Uzay Haftası, bu yıl Türkiye’de de TÜRKSAT’ın koordinatörlüğünde organize edilecek. TÜRKSAT, Dünya Uzay Haftası süresince Türkiye’de yapılacak etkinliklere de destek vermeyi planlıyor.

  Birleşmiş Milletler tarafından finanse edilen ve uluslararası bir etkinlik olan Dünya Uzay Haftası her yıl 4-10 Ekim günleri arasında kutlanıyor. TÜRKSAT, tüm dünyadan uzaya ilgisi olan insanların gönüllü olarak katıldığı, milyonlarca insanı uzay teması altında birleştiren Dünya Uzay Haftası etkinlikleri ile kamu kurumlarını, sanayi kuruluşlarını, sivil toplum örgütlerini, eğitimcileri ve bireyleri uzay çatısı altında bir araya getirmeyi ve Türkiye’de uzay bilincinin geliştirilmesini desteklemeyi hedefliyor.
  TÜRKSAT, Dünya Uzay Haftası süresince organize edeceği faaliyetlere ek olarak, Türkiye’de yapılacak etkinliklere de destek vermeyi planlıyor.


  UZAY HAFTASI İÇİN İNTERNET SİTESİ AÇILIYOR

  Konuyla ilgili çalışmaların hızla ilerlediği, önümüzdeki günlerde Dünya Uzay Haftası 2007 Türkiye takviminin kamuoyuna sunulacağı belirtildi. TÜRKSAT tarafından hazırlanmakta olan Dünya Uzay Haftası Türkiye internet sitesinin çok yakın bir zamanda açılacağı ve yine bu sitenin Türkiye’de uzayla ilgili çalışmalara yönelik bilimsel ve toplumsal bir merkez olacağı ifade edildi. Kişilere interaktif bir ortam sağlaması amaçlanan sitenin, uzaya ilgi duyan her yaştan insanı bir araya getirmesi hedefleniyor.

  Dünya Uzay Haftası’nın hedefleri arasında; insanlığı uzayın faydaları hakkında bilgilendirmek, uzayın sürdürülebilir ekonomik kalkınmada kullanımını teşvik etmek, uzay programlarına toplum desteğini göstermek, çocukları, yeni şeyler öğrenme ve kendi geleceklerini şekillendirmeleri için heyecanlandırmak, uzay çalışmaları içinde yer alan enstitüleri canlandırmak, uzayın keşfi ve uzay eğitimi alanlarında uluslararası işbirliklerini canlandırmak, Türkiye’deki uzay teknolojileri kabiliyetlerini artırmak için üniversite sınai - işbirliğini artırmak, pekiştirmek yer alıyor

  1999’DAN BERİ KUTLANIYOR

  1999 yılında Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilen Dünya Uzay Haftası insanlığın uzaya açılmasında dönem noktaları olan iki önemli olaya işaret ediyor: 4 Ekim 1957 tarihinde dünyanın ilk yapay uydusu SPUTNIK I’in uzaya fırlatılması ve böylece uzay keşfinin yolunun açılması ve 10 Ekim 1967 tarihinde kısa adı ile “Uzay Antlaşması” olarak bilinen “Ay ve Gök Cisimleri Dahil Uzayın Keşfi ve Kullanımı için Devletlerin Faaliyetlerini Düzenleyen İlkeler Antlaşması”nın yürürlüğe girmesi.
  Dünya Uzay Haftası ile ilgili ayrıntılı bilgi Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş. - Anasayfa adresinde yer alıyor

  Alıntıdır..

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Nerden
  Sponsor
  Mesajlar
  Çok:)
   

Benzer Konular

 1. Türkiye’nin en sıcak denizi Fethiye’dedir
  YukseLL Tarafından Turizm ve Turist Rehberi Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 04-07-2009, 08:33 PM
 2. Uzay Fotoğrafları
  EsMeR PreNsEs Tarafından Astronomi ve Uzay Forumu Foruma
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 29-03-2009, 07:42 PM
 3. Öğretmen Hasan Sancak’ ın O’dur Atatürk Şiirleri 1.Bölüm
  NOTER ONAYLI RÜYA Tarafından Mustafa Kemal Atatürk Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 25-06-2008, 11:50 AM
 4. Uzay nedir?
  YukseLL Tarafından Astronomi ve Uzay Forumu Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 18-07-2007, 10:21 PM
 5. Uzay Boşluğu
  Farfara Tarafından Astronomi ve Uzay Forumu Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 12-07-2007, 06:51 PM

Yetkileriniz

 • Yeni konuları düzenleyemezsiniz
 • Yanıt verebilirsiniz
 • Eklentileridüzenleyemezsiniz
 • Mesaj değiştiremezsiniz
 •