+ Konu Cevaplama Paneli
1 den 7´e kadar. Toplam 7 mesaj bulundu
 1. #1

  En pahalı interneti kullanıyoruz

  Üye ülkelerin internet kullanıcılarının yüzde 60'ının genişbant hizmetinden faydalandığı belirtilen OECD'nin Aralık 2006 verilerine göre hazırlanan ve 30 ülkenin bulunduğu raporunda, fiber optik şebeke ağına geçen ülkelerde daha düşük fiyata en yüksek hızda hizmet alınabildiğine dikkat çekildi.

  Japonya'da kullanıcıların 100Mbps (1 mbps: saniyede 10 milyon bit) hızıyla bağlandıkları ve bunun OECD ortalamasının 10 katından fazla olduğu kaydedilen raporda, saniyede megabit ücreti bakımından 0,22 dolarla en düşük fiyatın Japonya'da, en pahalısının da 81,13 dolarla Türkiye'de bulunduğu belirtildi.

  OECD raporunda, ABD'de saniyede megabit açısından en ucuz genişbant bağlantısının 3,18 dolar, İngiltere'de 3,62 dolar olduğu belirtilerek, Japonya'daki fiber optik ağ sayesinde kullanıcıların veri indirebildikleri hızda veri de iletebiliyorlar. Telefon hattı üzerinde genişbant bağlantısı olan ADSL ve çoğu kablo hizmetinde bu olanak bulunmuyor.

  Raporda, 100 kişiye düşen genişbant internet ADSL abonesi sayısının 3,8 olduğu Türkiye'de 2 milyon 773 bin 685 abone bulunuyor ve Türkiye, 100 kişiye 2,7 genişbant abonesinin bulunduğu Meksika'nın önünde ve 29. sırada bulunuyor.

  OECD raporunun başında, 100 kişiye 19,6 ADSL abonesi, 9,4 fiber optik ağ abonesi ve 2,4 diğer bağlantı abonesinin bulunduğu Danimarka geliyor.

  İsveç, Güney Kore ve Finlandiya'nın 100Mbps internet bağlantısı sundukları ve Japonya gibi fiber optik altyapıya geçtikleri belirtilen rapora göre aylık en ucuz internet bağlantılarının bulunduğu ülkeler şunlar:

  -İsveç 10,79 dolar
  -Danimarka 11,11 dolar
  -İsviçre 12,53 dolar
  -ABD 15,93 dolar
  -Fransa 16,36 dolar
  -Hollanda 16,85 dolar
  -Yeni Zelanda 16,86 dolar
  -İtalya 17,63 dolar
  -İrlanda 18,18 dolar
  -Finlandiya 19,49 dolar

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Mesajlar
  Çok:)
   

 3. #2
  Yeni Uye
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  3

  Cevap: En pahalı interneti kullanıyoruz

  herzaman olduğu gibi gıdanın kötüsünü,, ve hizmetin pahalısını biz yiyoruz...

 4. #3
  Yeni Uye 0neTurK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Nerden
  Trabzon
  Mesajlar
  13

  Cevap: En pahalı interneti kullanıyoruz

  Arkadşlar bunlar yetmezmiş gibi.. TTnet ın bu yaz kampanyasına karsın superonlıne dava acmıs... Kampanya nın gerı alınması gıbı bı durum ortada yanı..

 5. #4
  Yeni Uye venun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  27

  Cevap: En pahalı interneti kullanıyoruz

  Alıntı 0neTurK´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Arkadşlar bunlar yetmezmiş gibi.. TTnet ın bu yaz kampanyasına karsın superonlıne dava acmıs... Kampanya nın gerı alınması gıbı bı durum ortada yanı..
  Niye dava açıcak ki? dava açılcak bi durum yok :S

 6. #5
  Yeni Uye 0neTurK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Nerden
  Trabzon
  Mesajlar
  13

  Cevap: En pahalı interneti kullanıyoruz

  Kampanya açma konusunda bir kural ihlal olmus galıba %32 lık bır dilimi aşmış ttnet.. Yani kar payının altında.. buda superonlıne a dava acma hakkı tanımıs.. Bir haber sıtesınde okudum bende

 7. #6
  Yeni Uye Kafkasya Kartalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Nerden
  Ankara
  Mesajlar
  1

  Cevap: En pahalı interneti kullanıyoruz

  Kimse Türkiye'yi düşünmüyorki zaten.Herkes kendi cebini doldurma hevesinde.BenceTürkiye'yi düşündüğünü söyleyenlerde yalan söylüyorlar.buzdagi arkadaşımızında söylediğine katılıyorum.Paran varsa hizmet var paran yoksa hadi güle güle...Çok yazık çok...

 8. #7

  Cevap: En pahalı interneti kullanıyoruz

  Rekabet Kurulu, Türk Telekom’un yüzde 50 indirim kampanyasını durdurdu.

  Rekabet Kurulu, Türk Telekom’un internet servis sağlayıcılığı hizmeti veren TTNet şirketinin, ADSL’de yüzde 50 indirim başta olmak üzere maliyet altında fiyat içeren tüm kampanyalarını durdurdu.
  Superonline’ın şikayet başvurusunu yerinde gören Rekabet Kurulu, konuyu soruşturma kaps***** alırken, soruşturma tamamlanana kadar TTNet’in kampanyayı durdurması ya da kampanya fiyatlarını maliyetin altında olmayacak şekilde yeniden düzenlemesi için ihtiyati tedbir kararı aldı.
  Durdurmanın maliyetin altında kalan, şirketin tüm kampanyaları için geçerli olduğu kararına varan Rekabet Kurulu, şirketin yeni düzenleyeceği kampanyalarında da maliyet altında fiyat belirlenemeyeceği kararını aldı.
  kurul, karar çerçevesinde, TTNet karara uymazsa, uymadığı her gün için para cezası kesileceğini bildirdi.
  ANKA Ajansı’nın edindiği bilgiye göre, karar Superonline’ın şikayet başvuru üzerine alındı. 27 Haziran’da Rekabet Kurumu’na başvuran Superonline, Türk Telekomünikasyon ve TTNet’in rekabeti ihlal ettiğini savundu. "Yaz Fırtınası" kampanyasını şikayet eden Superonline, kampanya kapsamında ADSL kullanıcılarına modemm hediye edildiği, ayrıca aylık ödemede yüzde 50 indirim sağlandığına dikkat çekildi.

  TOPTAN FİYATIN YÜZDE 32 ALTINDA
  ADSL internet erişim pazarında hakim gücü elinde bulunduran TTNet’in "Yaz Fırtınası" kampanyası ile tüm tarife seçeneklerinde maliyetlerinin çok altında satış yaptığını belirten Superonline, şu iddialarda bulundu:
  "TTNet’in duyurduğu son kullanıcı satış fiyatları, Türk Telekomünikasyon A.Ş’nin internet servis sağlayıcılar için yayınladığı ve Telekomünikasyon Kurumu tarafından onaylanan toptan alış fiyatlarının yüzde 32 altındadır. Bu kampanya, hakim durumdaki bir teşebbüsün, ekonomik gücüne dayanarak mevcut veya potansiyel rakiplerinin katlanamayacağı ölçüde fiyatları indirmesi ve rakiplerinin pazarı terk etmesinin ardından tekrar fiyatları artırmak suretiyle tekelci kara ulaşmasına yol açabilecek bir uygulama olarak tarif edilen ’yıkıcı fiyat’ uygulamasıdır."

  TELEKOM HAKİM DURUMUNU KÖTÜYE KULLANIYOR
  Kampanyanın, birden çok alanda iş yapan bir firmanın iş yaptığı alanlardan birinde düşük karla veya maliyetinin altında sattığı bir ürünün ya da hizmetin zararını iş yaptığı başka bir alandan elde ettiği aşırı karla karşılaması olan "çapraz sübvansiyonun" da sözkonusu olduğu öne sürülen başvuruda, Türk Telekom’un burdaki zararı, rekabet olmayan şehiriçi telefon alanında Danıştay’ın durdurduğu tarife ile ve eski ADSL kullanıcılarından elde ettiği karla karşıladığı ileri sürüldü. Başvuruda, "Maliyetinin çok çok altında fiyatlarla satış yapan TTNet, pazardaki hakim durumunu kötüye kullanarak internet servis sağlayıcısı olan müvekkil şirkete ve diğer servis sağlayıcılarına Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde pazarda varolma şansı bırakmamaktadır" denildi.

  BİR GÜNDE 17 BİN 500 ÜYE
  TTNet’in kampanyası ile piyasada faaliyet gösteren işletmelere ağır darbe vurulduğu kaydedilen başvuruda, "Öyle ki TTNet kampanyayla 16 Haziran 2007 tarihinde bir günde 17 bin 500 yeni üye kaydı yaparak pazarda faaliyet gösteren işletmelerin varolma olasılığını yok etmiş, yenilerine de pazarı kapatmıştır" denildi.
  Başvuruyu karara bağlayan Rekabet Kurulu, çok nadir olarak başvurduğu ihtiyati tedbir kararı yolunu seçti. Halen başkanlığı vekaleten yürüten Rekabet Kurulu İkinci Tuncay Songör imzasıyla 13 Temmuz’da yapılan şirket bildiriminde, Superonline ile birlikte Tellcom’un da aynı konuda yaptığı şikayetin, Türk Telekom aleyhine 7 Mayıs’ta açılan soruşturma ile örtüştüğü için aynı kapsamda değerlendirilmesi kararı alındığı kaydedildi.
  Songör, tedbir taleplerini değerlendiren Rekabet Kurulu’nun telafi olunamayacak zararların ortaya çıkmasına karşı Rekabet Kanunu’nda verilen ihtiyati tedbir hakkını kullandığını ifade ederek, TTNet’in kampanyasının durdurulmasına ilişkin kararı şöyle açıkladı:

  YENİ KAMPANYALARDA DA MALİYET ALTI SATIŞ OLMAYACAK
  "Halihazırda devam etmekte olan ’Yaz Fırtınası’ kampanyası da dahil olmak üzere, TTNet’in maliyetlerin altında ya da Türk Telekom’un toptan fiyat tarifeleri ışığında fiyat sıkıştırması niteliğinde olabilecek perakende fiyatları içeren tüm kampanyalarının durdurulması ya da sözkonusu kampanyaların TTnet’in ilgili hizmetlerdeki maliyetlerinin altında olmayacak şekilde yeniden düzenlenmesine karar verildi. Bundan sonraki dönemlerde de, yürütülmekte olan soruşturmada nihai karar alınıncaya kadar, TTNet tarafından ilgili hizmetlerde yapılması planlanan kampanyalarda fiyatlama politikasının maliyetlerin altında olmayacak şekilde yerine getirilmesine karar verilmiştir.
  Bu tedbirlerin kararın tebliğ tarihi itibariyle yerine getirilmesine ve söz konusu kararın yerine getirildiğinin kararın yerine getirilmesinden itibaren 5 gün içerisinde Kuruma bildirilmesine, Kurulca öngörülen ve yukarıda belirtilen tedbirlerin yerine getirilmemesi durumunda kanun’un 17. maddesi uyarınca süreli para cezası verileceğinin TTNet’e bildirilmesine karar verilmiştir."

  FİYATI 14.99’A ÇEKEN KAMPANYA
  Rekabet Kurulu’nun öncelikli olarak durdurduğu "Yaz Fırtınası" kampanyası ile 4 Haziran?31 Ağustos tarihleri arasında TTNet ADSL’e 24 ay abone olanlar, 2008’e kadar 4 GB limitli tarife için aylık 29 YTL yerine 14.99 YTL ödüyordu. Ayrıca modem de hediye ediliyordu.
  Aynı şekilde 6 GB limitli tarifede aylık ödeme 39 YTL yerine 19.99, 9 GB için 49 YTL yerine 24.99 ödeniyordu. Limitsiz tarifelerde 256 Kbps için 49 YTL yerine 24.99, 512 Kbps için 79 YTL yerine 34.99, 1024 Kbps için 99 YTL yerine 44.99, 2048 Kbps için 139 yerine 54.99 YTL aylık ödeme yapılıyordu.
  (ANKA)

  Birkez de Vatandasın yararına bir karar alın,Bizde dişimizi kıralım

Benzer Konular

 1. Dünyanın en pahalı savaş uçakları
  YukseLL Tarafından Uçak Çeşitleri ve Bilgileri Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 02-07-2010, 12:01 PM
 2. Dünyanın en pahalı projeleri
  YukseLL Tarafından Bilgisayar İnternet ve Teknoloji Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 15-04-2009, 11:16 AM
 3. Pahalı Yaşam
  YukseLL Tarafından Serbest Tartışma Polemik Foruma
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 15-05-2008, 12:00 AM
 4. Dünyanın En Pahalı Futbolcuları
  YukseLL Tarafından Futbol Forumu Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 14-03-2008, 03:05 PM

Yetkileriniz

 • Yeni konuları düzenleyemezsiniz
 • Yanıt verebilirsiniz
 • Eklentileridüzenleyemezsiniz
 • Mesaj değiştiremezsiniz
 •