+ Konu Cevaplama Paneli
1 den 1´e kadar. Toplam 1 mesaj bulundu
 1. #1

  Exclamation İnternette iş başvurusu yapmanın puf noktaları

  Bir araştırmaya göre, ABD’de online yapılan iş başvurularının % 45’i karşılık buluyor ve başvuranlar görüşme için çağırılıyorlar. Bugün Türkiye’deki büyük grup şirketlerinin hemen hepsi internet’ten iş başvurusu kabul ediyor

  İnternette iş aramak hızlı, pratik ve elbetteki ekonomik. Hem zaman kaybınız az, hem de çok sayıda kariyer sitesinde kendinize yeni seçenekler bulabiliyorsunuz.

  Online iş başvurusu yaparke en büyük sorun, CV’nizi doğru biçimde sunmanız. Yurtdışında bazı şirketler İnternet’ten yapılan başvuruları doğrudan bir yazılımla, Applicant Tracking System (ATS) ile eliyorlar. Bu ve benzeri yazılımlar iş başvuru formundaki anahtar sözcükleri ve cümleleri tarıyor ve ona göre insan kaynakları departmanlarına elenmiş sonuçları iletiyor.

  Başvuru yaptığınız şirket bu tür bir sistem ya da yazılım kullanmasa bile CV’nizin hazırlanışında çok dikkatli olmanız gerekiyor. Çünkü CV’niz online başvuruda sizi takdim edecek ilk ve de belki de tek unsur. Onu okuyup değerlendirecek kişinin de çok zamanı olmayacağını hesaba katarsak, CV’nizin dikkat çekmesini istediğiniz bölümlerini çok iyi bir biçimde hazırlamanızda fayda olduğunun altını çizmeliyiz.

  Öncelikle, hangi şirketlere ve hangi konumlara başvuracağınızı iyi belirleyin ve bir liste yapın. Niteliklerinize uygun olmayan işlere asla başvurmayın. Aynı şirketlere, aynı konumlar için üstüste CV göndermeyin.

  Başvuru için email kullanıyorsanız, email’inizin spam konumunda olmamasına özen gösterin. Mümkünse hotmail, yahoo gibi adreslerden gönderim yapmayın.

  Uluslararası kariyer sitelerini takip edin. Online kariyer sitelerinde CV’niz bulunsun, size gelen önerileri değerlendirin.

  Eğer online bir başvuru formu yerine email ile başvurma şansınız varsa, onu kullanın. CV’nizin yanına bir kısa başvuru mektubu ekleyebilirsiniz. Burada da iş geçmişinizi kısaca özetleyebilirsiniz. CV’nizi çok süslü bir biçimde tasarlamayın. Çok sade, anlaşılır tasarımları ve word formatını tercih edin.

  Email ile başvurmanın tek handikapı, email’inizin doğru kişiye ulaşmama riski ve attachment’ların çeşitli email programlarında kabul görmeme durumu. Bu tür risklere karşı, başvurduğunuz firmanın kurumsal sitesini takip edip, online formlarla başvuru yapmayı tercih edebilirsiniz.

  KAYNAK: :: Efes Light ::

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Mesajlar
  Çok:)
   

Benzer Konular

 1. İnternette aramanın püf noktaları
  EFE Tarafından İnternet ve Sosyal Medya Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 22-07-2009, 04:42 PM
 2. İnternette arama yapmanın incelikleri
  YukseLL Tarafından İnternet ve Sosyal Medya Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 19-08-2008, 12:09 AM
 3. Güzel yemek yapmanın püf noktaları
  ZEYNEP Tarafından Mutfak, Yemek Tarifleri Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 18-03-2008, 09:20 PM
 4. Masaj yapmanın püf noktaları
  ZEYNEP Tarafından Güzellik ve Makyaj Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 06-12-2007, 10:48 AM
 5. Makyaj yapmanın puf noktaları
  sibel Tarafından Güzellik ve Makyaj Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 10-07-2007, 09:22 PM

Yetkileriniz

 • Yeni konuları düzenleyemezsiniz
 • Yanıt verebilirsiniz
 • Eklentileridüzenleyemezsiniz
 • Mesaj değiştiremezsiniz
 •