+ Konu Cevaplama Paneli
1 den 1´e kadar. Toplam 1 mesaj bulundu

Konu: Kaş

 1. #1
  AKTİFBİR MODERATOR
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  1.050

  Kaş

  Sahilinin yarımay şeklinde oluşması ve tıpkı kaşa benzemesi, Meis adasının da bir göz durumunda olan coğrafi konumu, iyi bir benzetmeyle bu beldemizin ´Kaş´ adını almasına sebep olmuştur. Tarihte Likya medeniyetinin en önemli bölgesi olan Kaş ve köylerinin tarihi MÖ 6000´li yıllara uzanmaktadır. Günümüzde önemli bir turistik belde olan Kaş yeşilliği, temiz havası ve deniziyle misafirlerine sakin bir tatil olanağı sunmaktadır.  Bölge Batı Akdeniz
  Gezmek İçin Tipik Akdeniz ikliminin etkisinde kalmasından dolayı, yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı. Yılın her mevsiminde tatil yapılabiliyor. Otellerin bir bölümü sadece yaz sezonu süresince açık. Denizden, mayıs sonundan ekim sonuna kadar yararlanılabilir.

  Eğer Giderseniz
  Anfitiyatro ve Mavi Mağara mutlaka görülmeli.
  Kaş ve Antik Eserler Kaş arazi kesiminin batısında ve denize bakan bir tepede kurulmuştur. Şehir daha sonra genişlemiş ve kuzeybatıya doğru yayılmıştır. Kaş´ın doğu ve kuzeyinde yer alan dağlarda on kadar kaya mezarı yapılmıştır. Likya yazılarını taşıyan kaya mezarları İyonik tarzda şekillenmiştir. Şehrin doğu yönüne yani Hükümet Caddesi altındaki sahilde ve deniz kenarında lahitler yer alır. Bir lahit denizden alınarak mendireğin üzerine yerlştirilmiştir.
  Kaş Anıtı Kaş´ta Uzunçarşı Caddesi üzerinde bulunan lahit tek bloktan yapılmıştır. Muhtemelen bir kral veya komutana aittir.
  Grek Mabedi Çukurbağ Yarımadası´na giden Hastane Caddesi üzerinde bulunan mabed yıkık bir haldedir. Dış yüzü muntazam kesme taş ve iç yanları ise moloztaşlar kullanılarak yapılmıştır.
  Anfitiyatro Çukurbağ yarımada giden yolun sağ tarafında kalmaktadır. Yüzü denize doğrudur. Yirmi altı basamaktan meydana gelen tiyatro yerli kalkerden yapılmıştır. Dört bin kişiyi alacak bir tarzda yapılmıştır. Hellenistik devir özelliği taşımakla beraber Roma döneminde de restore edilmiştir.
  Anti phellos Kaş´ın eski ismidir. Eski bir Likya şehridir. Şehrin Likçe adının Step, Byzantinus´taki ve Plinius´taki bir sikkede ´Habesoso´ adı Likçe olarak okunmuştur.
  Mavi Mağara Kaş´a 18 km uzaklıkta bulunmaktadır. Güneş ışıkları mağaranın içine deniz dibinden yansıyarak girmekte ve parlak mavi floresan rengi meydana getirmektedir. Eskiden bu mağarada fok balıklarının yaşadığı bilinmektedir.

  Etkinliklere Dair
  Akdeniz Altın Portakal Güreş Festivali, Kumluca: 18-20 Mayıs
  Bal Festivali, Gündoğmuş:15 Ağustos

  Telefon Açmadan Önce
  Devlet Hastanesi: (242) 836 11 85
  Emniyet Müdürlüğü: (242) 836 10 24
  Turizm Müdürlüğü: (242) 836 12 38


 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Mesajlar
  Çok:)
   

Yetkileriniz

 • Yeni konuları düzenleyemezsiniz
 • Yanıt verebilirsiniz
 • Eklentileridüzenleyemezsiniz
 • Mesaj değiştiremezsiniz
 •