+ Konu Cevaplama Paneli
1 den 1´e kadar. Toplam 1 mesaj bulundu

Konu: Kuşadası

 1. #1
  AKTİFBİR MODERATOR
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  1.050

  Kuşadası

  Menderes Vadisi´nin iskeleleri olan Ayasuluğ ve Balat´ın suları çekilince yeni bir iskele kurulması gerekti. Bu iskele de Kuşadası´nın bulunduğu yerde gerçekleşti. İskele önceleri Scala Nova (Yeni İskele) adı ile bilindi. Burası adeta bir tüccarlar kolonisiydi. Kuşadası kenti bugünkü yapısına aşağı yukarı 17. yy başında kavuşmaya başladı. Öküz Mehmet Paşa adlı Osmanlı veziri Kuşadası kentini surlarla çevirtti. Bugün eski Osmanlı kentini çevreleyen surlardan çok az iz kalmıştır. Bu kalıntıların başında kale kapısı gelmektedir.  Bölge Güney Ege
  Gezmek İçin Deniz için en uygun tarih nisan ortasından eylül sonuna doğru olan dönem.

  Eğer Giderseniz
  Adını verdiği Manavgat Şelalesi ve KöPage Rankingülü Kanyon Milli Parkı mutlaka görülmesi gereken doğa hazineleri.
  Liman Caddesi Efes kentinin limana bağlantısını sağlıyordu. Hıristiyanlık döneminde 600 m. uzunluktaki cadde üzerine anıtlar yapılmıştır.
  Meryem Ana Kilisesi Hz. Meryem adına inşa edilmiş ilk kilisedir.
  Saray, Stadyum Caddesi, Stadyum ve Gymnasion Otoparkın doğu kısmında yer alan Bizans sarayı ve caddenin bir bölümü restore edilmiştir. Stadyum, antik devirde sportif oyunların ve yarışmaların yapıldığı yerdir. Geç Roma çağında gladyatör oyunları da yapılmıştır. Stadyumun yanındaki gymnasion ise hamam-okul kompleksidir.
  İsabey Camii 1375 yılında Aydınoğullarından İsa Bey tarafından Şamlı Mimar Ali´ye inşa ettirilmiş olan cami, Türk sanat tarihinde önemli bir yere sahiptir.
  Öküz Mehmet Pasa Kervansarayı Kuşadası İskelesi yakınında olan Kervansaray 1618 yılında sadrazam Öküz Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. 1966 yılında ise restore edilmiştir.
  Panionion Kuşadasına bağlı Davutlar bucağı sınırları içinde Davutlar-Güzelçamlı yolu kenarında, yoldan birkaç yüz metre içeridedir. Tarihte Ion Konfederasyonu´na bağlı 12 Ion şehrinin merkezidir. Ayinlerin, törenlerin yapıldığı yer burasıdır.
  Güvercinada Kuşadası´nın hemen kıyısında yer alan küçük bir adadır. Sarp kayalar üzerine inşa edilmiş bir Bizans Kalesi bulunmaktadır. Halk arasında bu kale ´Korsan Kalesi´ olarak da anılmaktadır. Kale daha sonraları restore edilip ışıklandırılarak dinlenme ve eğlenme yerleri açılarak turizm için canlılık getirmiştir.
  Efes Antik dünyanın en önemli merkezlerinden biri olan Efes, MÖ 4. bine dek uzanan tarihi boyunca uygarlık, bilim, kültür ve sanat alanlarında her zaman önemli rol oynamıştır. Doğu ile Batı (Asya ve Avrupa) arasında başlıca kapı durumunda olan Efes önemli bir liman kenti idi. Bu konumu Efes´in çağının en önemli politik ve ticaret merkezi olarak gelişmesini ve Roma devrinde Asia eyaletinin başkenti olmasını sağlamıştır. Ancak Efes, antik çağdaki önemini yalnızca büyük bir ticaret merkezi olarak gelişmesine ve başkent oluşuna borçlu değildir. Anadolu´nun eski anatanrıça (Kybele) geleneğine dayalı Artemis kültünün en büyük tapınağı da Efes´te yer alır. Bu tapınak dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilir. Efes tarihi boyunca birçok kez yer değiştirdiğinden kalıntıları geniş bir alana yayılır. Yaklaşık 8 km²´lik bir alana yayılan bu kalıntılar içinde kazı-restorasyon ve düzenleme çalışmaları yapılmış, ziyarete açık olan bölümlerdir.
  Artemis Tapınağı Günümüzde sadece tek bir sütundan ibaret olan bu tapınak dünyanın yedi harikasından biridir. Antik dünyanın mermerden inşa edilmiş ilk tapınağıdır. Büyüklüğü, 105 x 50 m. ve ön cephesi diğer Artemis (Ana Tanrıça) tapınakları gibi batıya dönüktür.
  Yedi Uyuyanlar Bizans döneminde mezar kilisesi haline getirilmiş olan bu yer, geç Roma imparatorlarından Decius zamanında putperestlerin zulmünden kaçan yedi Hıristiyan gencin Panayır Dağı eteklerinde sığındıkları mağaradır.
  Magnesia Kapısı ve Doğu Gymnasionu Efesin çevresindeki sur duvarlarının doğu kapısıdır. Yanında bulunan gymnasion, Roma çağının okuludur.
  Yukarı Agora ve Bazilika İmparator Augustus tarafından inşa ettirilmiş, resmi toplantıların ve borsa işlemlerinin yapıldığı yerdir.
  Odeion Zamanında üzeri kapalı olan yapıda Kent Meclisi toplantıları yapılmış ve konserler verilmiştir. 1.400 kişilik kapasiteye sahiptir.
  Prytaneion Kentin ölümsüzlüğünü simgeleyen kent ateşinin hiç durmadan yandığı yerdir. Salonun çevresinde tanrı ve imparator heykelleri sıralanmıştı. Müzedeki Artemis heykelleri burada bulunmuş ve daha sonra müzeye getirilmiştir. Yanındaki yapılar kentin resmi misafirlerine ayrılmıştı.
  Domitianus Meydanı Meydanın güneyinde, teras üzerinde imparator Domitianus adına Efesliler tarafından yaptırılmış büyük bir tapınak ve altında Efes yazıtlar galerisi vardır. Doğuda Pollio Çeşmesi ve olasılıkla hastane yapısı, kuzeyinde cadde üzerinde Memnius Anıtı yer alır.
  Herakles Kapısı Roma çağı sonlarında yaptırılmış olan bu kapı Kuretler Caddesi´ni yaya yolu haline getirmiştir. Ön cephesinde Kuvvet Tanrısı Herakles kabartmaları dolayısıyla bu ismi almıştır.
  Traianus Çeşmesi Cadde üzerindeki iki katlı anıtlardan biridir. Ortada duran imparator Trainus´un heykelinin ayağı altında görülen küre dünyayı simgeler.
  Yamaç Evleri Teraslar üzerine inşa edilmiş olan çok katlı evlerde kentin zenginleri oturuyordu. Evlerin tabanlarında mozaikler, duvarlarında mermer kaplama ve freskler vardır.
  Hamam ve Umumi Tuvalet Romalıların en önemli sosyal yapılarındandır. Soğuk, ılık ve sıcak kısımlar vardır. Bizans çağında tamir görmüştür. Ortasında havuz olan umumi tuvalet yapısı, aynı zamanda toplanma yeri olarak da kullanılmıştır.
  Hadrianus Tapınağı İmparator Hadrianus adına, anıt tapınak olarak inşa ettirilmiştir. Korinth düzenlidir ve frizlerinde Efes´in kuruluş efsanesi işlenmiştir.
  Celcus Kütüphanesi Hem kütüphane, hem de mezar anıtı görevini üstlenmiştir. Kitap ruloları, yapı içerisinde, duvarlardaki nislerde saklanıyordu. Cephesi 1970-1980 yılları arasında restore edilmiştir.
  Agora 110 x 110 m. boyutlarında ortası açıktır, çevresi portikler ve dükkanlarla çevrilidir. Kentin ticari ve kültürel merkezi olmuştur.
  Büyük Tiyatro 24.000 kisilik kapasiteyle antik dünyanın en büyük tiyatrosudur. Çok süslü ve üç katlı sahne binası tamamen yıkılmıştır. Oturma basamakları üç bölümlüdür.
  St. Jean Kilisesi Bizans İmparatoru Büyük Iustinianus tarafından inşa ettirilmiştir. Dönemin en büyük yapılarından bir olan, altı kubbeli kilisenin merkezi kısmında altta, Hz. İsa´nın en sevdiği havarisi St. Jean´ın mezarı bulunmuştur. Kuzeyinde hazine binası ve vaftizhane vardır.

  Telefon Açmadan Önce
  İl Turizm Müdürlüğü: (256) 211 28 42


 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Mesajlar
  Çok:)
   

Benzer Konular

 1. Kuşadası Oto Kiralama Firma Adresleri
  madly Tarafından Turizm ve Turist Rehberi Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 07-05-2011, 02:04 AM

Yetkileriniz

 • Yeni konuları düzenleyemezsiniz
 • Yanıt verebilirsiniz
 • Eklentileridüzenleyemezsiniz
 • Mesaj değiştiremezsiniz
 •