+ Konu Cevaplama Paneli
1 den 1´e kadar. Toplam 1 mesaj bulundu

Konu: Safranbolu

 1. #1
  AKTİFBİR MODERATOR
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  1.050

  Safranbolu

  UNESCO´nun Dünya Kültür Mirası Listesi´nde yer alan Safranbolu´nun eskiden İstanbul-Sivas Kervanyolu´nu Sinop´a bağlayan güzergah üzerindeki, kervanların mola noktası olduğunu biliyoruz. Osmanlı döneminde ise başkentten sürülenlere sürgün gittiği yerlerden biriymis. KöPage Rankingülü Mehmet Paşa´nın yaptırdığı cami ise en dikkat çekici yapı. Kentsel Sit Alanı olan ve geleneksel Türk mimarisinin en güzel örneklerine sahip Safranbolu koruma altında bulunuyor.  Bölge Batı Karadeniz
  Gezmek İçin Karasal iklime yakın olan ikliminden ötürü nem yüksek oranda değildir. Kışlar soğuk , yazlar kuru ve sıcak geçer.

  Eğer Giderseniz
  Çarşı Safranbolu´nun güneydoğu kesiminde yer alan Çarşı´da 200´den fazla dükkan yer alir. Çarşının çevresinde tarihi evler bulunuyor. Bölgeye hakim tepeler olan Hıdırlık Tepesi, Şahbalı yükseltisinin sırtları ve Safranbolu Kalesi´nden Çarşı´nın etkileyici panoramasını izleyebilirsiniz. Rivayetlere göre saraydan, geçimsizlik sebebiyle Safranbolu´ya sürülen Sadrazam KöPage Rankingülü Mehmet Paşa tarafından yaptırılan KöPage Rankingülü Mehmet Paşa Camii, 1796´da tamamen kesme taştan yaptırılan İzzet Mehmet Paşa Camii, eskiden kervan yolu üzerinde bulunan Safranbolu´nun konaklama ve ticaret merkezi olan yaklaşık 350 yıllık Cinci Hanı, aynı yıllarda yapıldığı tahmin edilen Cinci (Yeni) Hamamı görülmesi gereken tarihi yapılar. Çarşı´nın hemen kuzeyinde yükselen Kıranköy´de ise neredeyse 1000 yıl önce kilise olarak yapılan, ancak simdi cami olarak kullanilan Ulu Camii yer alıyor.
  Bağlar Bağlar, Safranbolu´nun nüfusunun yoğunluk kazandığı kuzeybatı kısmında yer alır. Serin olması nedeniyle tarihi konakların ve evlerin bulunduğu bölge yazlık yerleşim yeri olarak kullanılmaktadır. Safran üretiminin yapıldığı yer olan Davutobası Köyü Sarfanbolu´nun 20 kilometre batısında yer almaktadır. Safran bitkisini görebilmek için bu bitkinin ağustos ve eylül ayında dikimi, ekim ayında ise hasadının yapıldığını bilmenizde yarar var.
  Yörük Köyü Yörük köyüne Çarşı´nın güneydoğusundan Kastamonu´ya giden karayolunu takip eden yoldan ulaşmanız mümkün.
  İncekaya Su Kemeri İncekaya su kemerine Tokatlı Deresi´nin yolu izleyerek, güzel bir dinlenme yeri olan Kirkille Çamlığı´nın ya da İncekaya köyünün yolunu takip ederek ulaşmak mümkün.
  Kaya mezarları Kaya mezarlarının bulunduğu Hacılarobası köyü ile Sallar Mahallesi, sehrin yaklaşık 30 kilometre güneydoğusunda. Safranbolu´dan çıkıp, ÇevikköPage Rankingü´yü geçtikten 9 kilometre sonra köye ulaşılıyor. Yol üzerindeki Üçbölük köyünde de kaya mezarları bulunuyor.
  Kanyonlar Merkezden 10 kilometre uzaklıktaki Yaziköyü geçildiginde zorlu yürüyüşler gerektirdiği için turizm amaçlı kullanılamayan Düzce Konyonu´na varılır. Bir başka kanyon ise merkezden yaklaşık 13 kilometre uzaklıktaki Konari köyü civarındaki Sakaralan Kanyonu. Safranbolu´nun 7 kilometre kuzeyinde İncekaya köyüne 1 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

  Etkinliklere Dair
  Safranbolu Festivali: Eylülün ilk haftası

  Telefon Açmadan Önce
  Devlet Hastanesi: (372) 712 11 87
  Turizm Danışma: (372) 712 38 63
  Emniyet Müdürlüğü: (372) 712 12 22

  Konu Gazi tarafından (15-07-2007 Saat 05:50 PM ) değiştirilmiştir.

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir Safranbolu
  Üyelik tarihi
  Daima
  Mesajlar
  Çok:)
   

Yetkileriniz

 • Yeni konuları düzenleyemezsiniz
 • Yanıt verebilirsiniz
 • Eklentileridüzenleyemezsiniz
 • Mesaj değiştiremezsiniz
 •