+ Konu Cevaplama Paneli
1 den 3´e kadar. Toplam 3 mesaj bulundu
 1. #1
  Super Aktif ZEYNEP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Nerden
  soylemem:)
  Mesajlar
  928

  Bel Soğukluğu ( Gonore )

  Neisseria gonorrhoeae (gonokok) adı verilen bakterinin yol açtığı bir enfeksiyondur. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların en sık görülenidir. Gonoreli bir kadınla ilişkide bulunan erkeklerin %20-40'ı enfekte olur.

  Kadınlarda en çok rahim ağzında yerleşir.
  Dokuların yapısı nedeni ile vajina dokusunda gonore bakterisi yerleşemez. Rahim ağzı (serviks) dışında sırasıyla ürethtra ve vajinanın hemen girişinde her ki yanda yer alan bartholin bezlerini tutar. Kadınların %80'inden fazlası asemptomatik kalır yani hiçbir belirti olmaz. Bu kuluçka döneminin değişken olabileceğinin belirtisidir. Gonoreye neden olan diplokoklar.

  Belirtileri
  Bel soğukluğunun en sık yarattığı yakınma vajinal akıntıdır. Bu akıntı sarı-yeşil renkli ve kötü kokuludur. Sümüğümsü bir yapısı vardır. Beraberinde nadiren kaşıntı da olabilir. Bu tabloya idrar yaparken yanma da eşlik edebilir. Akıntıdan sonra en sık görülen yakınma ise kasık ağrısıdır.Genelde her iki tarafta da ağrı olur. Öğleden sonra ve akşam çıkan ateş görülebilir. Bartholin bezi tutulmuş ise vajina girişinde oldukça ağrılı bir şişlik yani bartholin absesi olabilir. Mikroorganizma kan dolaşımına geçer ise eklemlerde de enfeksiyona neden olabilir.Eklem ağrıları ve şişlikleri görülür. Tek bir eklemde belirtiler olmaz. Ağrılar gezici tiptedir. Bir eklem düzelir belirtiler bir diğerinde başlar. Buna gezici eklem ağrıları adı verilir. Nadiren gonokoka bağlı boğaz enfeksiyonları gelişebilir. Doğum esnasında anneden bebeğe geçerek yenidoğanın gözlerinde konjuktivite yol açabilir.
  Gonorenin en önemli komplikasyonu pelvik iltihabi hastalıktır. Enfeksiyonun tüplere ve yumurtalıklara kadar ilerlemesidir. Kısırlık dahil pekçok komplikasyon yaratır.

  Tanı
  Servikal ve vajinal akıntının incelenmesi ile konur. Vajen kültürü alınmasının en faydalı olduğu durum gonoredir. Kültürde gonokokların üretilmesi tanı için yeterlidir.Klinik olarak tanı konmuş olsa bile bunun kültür ile doğrulanması gerekir.

  Tedavi
  Bel soğukluğu tedaviye son derece duyarlı bir hastalıktır. Antibiyotik tedavisi ile genelde iyileşme sağlanır. Antibiyotik kullanımından bir hafta sonra kültürler tekrarlanarak enfeksiyonun geçtiği teyid edilmelidir.

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Nerden
  Sponsor
  Mesajlar
  Çok:)
   

 3. #2
  Aktif Uye orkunorkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Nerden
  istanbul, shumen, constatnza, odessa
  Mesajlar
  410

  Cevap: Bel Soğukluğu ( Gonore )

  en çok rastlanan, cinsel ilişki hatsalığı,, antibiyotik tedavisi, eskiden göbekten vururlarda antibiyotik iğnesini
  1 hafta sonra bitmezsse başka antibiyotik,, her bölgenin bel soguklugu farklıdır, trpik iklimdeki kadınlarıni farklı ,,


  bel soğuklugu nun sakın Bel ağrısıyla karıştırmayın alakası yoktur
  denizci dilinde ,, makineyi kırdınız demektir

 4. #3
  Super Aktif ZEYNEP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Nerden
  soylemem:)
  Mesajlar
  928

  Erkeklerde Belsoğukluğu

  Belsoğukluğu cinsel yolla bulaşan yaygın bir hastalıktır. Belsoğukluğunun bir diğer adı ise gonoredir.

  Nasıl Ortaya Çıkar?
  Belsoğukluğunun nedeni bakterilerdir. Enfeksiyon bir kişiden diğerine cinsel yolla bulaşır. Oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Bakteri, ağız, vajina, penis, veya rektum gibi bedenin herhangi bir açık noktasından vücuda girebilir.

  Erkeklerde, enfeksiyon genellikle üretrada başlar. Üretra, idrarın geçtiği kanaldır. Ayrıca, oral veya anal seks sonrasında, bakteri boğazda veya rektumda enfeksiyona neden olabilir.

  Semptomları Nelerdir?
  Semptomlar, genellikle hastalık bulaştıktan ancak 2 veya 10 gün sonra görülmeye başlar.

  Belsoğukluğu semptomları:

  • Penisten kalın, sarı akıntı gelmesi
  • İdrar yaparken yanma veya acı
  • Sık sık idrara çıkma

  Nasıl Teşhis Edilir?

  Belsoğukluğu semptomları diğer pekçok hastalıkta da görülebilir. Teşhis için doktorunuz, penisten gelen akıntıdan örnek alacaktır. Bunun için, küçük bir parça, penisin ucundan üretranın girişine yerleştirilir. Bazen teşhis için idrar örneği de alınabilir.

  Doktorunuz, ayrıca anüs veya ağıza yerleştireceği bir parçayla, bu bölgelerde enfeksiyon olup olmadığını inceleyebilir.

  Nasıl Tedavi Edilir?

  Eğer sizde belsoğukluğu olduğuna dair şüpheleriniz varsa, hemen bir uzman doktorla görüşmelisiniz. Belsoğukluğu, ağız yoluyla veya enjeksiyonla antibiyotik alınması suretiyle tedavi edilir. Belsoğukluğu olan pek çok kişide, cinsel yolla bulaşan bir diğer hastalık olan klamidya da görülmektedir. Bu nedenle, her iki hastalığın tedavisi için, birden fazla ilaç almanız gerekebilir.

  Ayrıca partnerinize enfeksiyon riskini haber vermelisiniz. Partnerinizde semptomlar görülmese bile, onun da tedavi olması gerekebilir.

  Etkileri Ne Kadar Sürer?

  Eğer enfeksiyon sadece üretrada oluşmuşsa, uygun bir tedaviyle hastalık 10 gün içinde geçecektir.

  Hastalığın etkileri şunlara bağlıdır:

  • Hastalığın ne kadar süredir devam ettiği
  • Enfeksiyonun ne kadar yayıldığı
  • Daha önce belsoğukluğu geçirilip geçirilmediği

  Belsoğukluğu tedavi edilmediği takdirde, üretrada yara oluşmasına, normal bir şekilde idrar yapamamaya, ve testislerde enfeksiyon oluşmasına neden olabilir. Testislerde oluşan enfeksiyon ise kısırlığa yol açabilir. Eğer bakteri kan dolaşımına karışır ve yayılırsa, belsoğukluğu artrit, ateş, menenjit ve ölümle sonuçlanabilir.

  Nelere Dikkat Etmeliyim?

  • Doktorunuzun önerdiği tedaviyi dikkatli bir şekilde takip etmelisiniz. Semptomlarınız geçse bile, ilaçları önerildiği tarihe kadar kullanmaya devam etmelisiniz.

  • Son üç ayda cinsel ilişkide bulunduğunuz kişilere, enfeksiyon riskini haber vermelisiniz. Onlarda semptomlar görülmese bile, mutlaka tedavi olmaları gerekir. İlaçlarınız bitene kadar ve doktorunuz izin verene kadar, cinsel ilişikiden uzak durmalısınız.

  • Doktorunuzun talimatları doğrultusunda, randevularınıza gitmeli ve testlerinizi yaptırmalısınız. Doktorunuz enfeksiyonun tamamen geçtiğine emin olmalıdır.

  • İyileşmek yerine, kendinizi daha çok hasta hissediyorsanız, doktorunuzla görüşmelisiniz.

  • Doktorunuza, cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklarla ilgili testlere ihtiyacınız olup olmadığını sormalısınız.

  Belsoğukluğundan Nasıl Korunabilirim?

  • Partnerinizde belsoğukluğu olmadığına emin olmalısınız.

  • Enfeksiyon riskini azaltmak için, önsevişme ve vajinal, oral veya anal ilişkide, her zaman lateks veya poliüretan kondom kullanmalısınız.

  • Sizden başka biriyle beraber olmadığına emin olduğunuz sadece bir partneriniz olmalı. Ayrıca, partneriniz belsoğukluğu ve diğer cinsel yolla bulaşan hastalıkların testlerini yaptırmalı.

  • Hiçbir semptom olmasa bile, eğer cinsel ilişki esnasında kondom kullanmıyorsanız, cinsel yolla bulaşan hastalıklarla ilgili doktorunuzla görüşmelisiniz.

  • Eğer belsoğukluğu riski olan biriyle cinsel birlikteliğiniz olmuşsa, enfeksiyonu önlemek için hemen tedavi olmalısınız.

  kaynak

Yetkileriniz

 • Yeni konuları düzenleyemezsiniz
 • Yanıt verebilirsiniz
 • Eklentileridüzenleyemezsiniz
 • Mesaj değiştiremezsiniz
 •