+ Konu Cevaplama Paneli
1 den 1´e kadar. Toplam 1 mesaj bulundu

Konu: Buzul Çağ

 1. #1
  Yeni Uye Farfara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  85

  Buzul Çağ

  Önemli Buzul Çağları [değiştir]Dünyanın geçmişinde en az dört önemli buzul çağı yaşanmıştır.

  Hipotez edilen en erken buzul çağının M.Ö. 2.7-2.3 milyar yılları arasında Proterozoik Çağ'ın başlarında yaşandığına inanılmaktadır.

  Hakkında bilgi sahibi olabildiğimiz ilk ve muhtemelen son 1 milyar yıl içerisinde en şiddetli buzul çağı M.Ö. 800-600 milyon yılları arasında Kriojenyan Döneminde ortaya çıkmıştır. İddialara göre bu buzul çağında ekvatora ya da onun çok yakınına kadar denizlerin donduğu Kartopu Dünya addedilen durum oluşmuştur. Bu buzul çağının bitişinin bunu izleyen Kambriyen Patlaması'na yol açtığı iddia edilmektedir; fakat bu teori henüz çok yeni ve tartışmalıdır.

  M.Ö. 460-430 milyon yılları arasında, Ordovisyan Dönemi'nin sonlarında küçük çaplı bir buzul devri yaşanmıştır.

  M.Ö. 350-260 milyon yılları arasında Karboniferus Permian Dönemleri boyunca kutuplarda belirli aralıklarla geniş buz başlıkları oluşmuştur, bu durum Karoo Buzul Çağı ile özdeşleştirilmektedir.


  Son birkaç milyon yıl boyunca inip çıkan buzul ve ara-buzul dizilerini gösteren tortu kayıtları.Mevcut buzul çağı 40 milyon yıl önce Antartika'da buzulların oluşmasıyla başladı, fakat Pleistocene Dönemde Kuzey yarıkürede buzul katmanlarının yayılmasıyla yoğunluk kazandı. O zamandan beri, dünya 40.000 ve 100.000 yıllık zaman cetvellerinde buzul katmanlarının ilerleme ve geri çekilme döngüsüne tanık olmaktadır. Son buzul devri 10.000 yıl önce sona erdi.

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Mesajlar
  Çok:)
   

Yetkileriniz

 • Yeni konuları düzenleyemezsiniz
 • Yanıt verebilirsiniz
 • Eklentileridüzenleyemezsiniz
 • Mesaj değiştiremezsiniz
 •