+ Konu Cevaplama Paneli
1 den 4´e kadar. Toplam 4 mesaj bulundu
 1. #1
  Yeni Uye sibel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  92

  Ucuş Oncesi Tavsiyeler

  Bilet ve Pasaport

  Pasaportunuz kaybolur ya da çalınırsa ne yapacaksınız ?
  Bir yolcu için olabilecek en kötü şeylerden biri pasaportunu kaybetmektir. Sizin uluslararası seyahatteki en önemli parçanız olan bu dokümanın kaybolması durumunda hemen o ülkedeki ait olduğunuz dış temsilciliğinize başvurmanız gerekmektedir. Oradan size geçici bir dokuman hazırlanıp geriye dönmeniz sağlanacaktır, eğer kaybettiğiniz ülkeden sonra vize gereken başka ülkeye geçmek isterseniz bu hakkiniz olmayacaktır. Pasaportunuzda olan vize kaybolduğu için işleme alınmayacaktır
  Biletteki isim ile pasaporttaki isimler aynı olmalıdır.

  Bagaj

  El bagajı
  Uçakta yolcu başına bir el bagajına izin verilir. El bagajlarından biri önünüzdeki koltuğun altına, diğeri koltuğun üstündeki bölmelere yerleştirilmelidir.

  Fazla Bagaj
  Bedava bagaj hakkını geçen bagajlar fazla bagaj olarak taşınabilir; bedava bagaj ücreti, kilo başına belirli oranlarda alınmaktadır.

  Özel Bagaj
  Aşağıda sıralanan bagaj çeşitleri için özel bagaj ücretleri geçerlidir: kayak, bisiklet, sörf tahtası, rüzgar sörfü.

  Refakatsiz Bagaj
  Bazı havayolları refakatsiz bagaj taşıma yapabilmektedir. Daha ayrıntılı bilgi almak ve kesin detaylar hakkında bilgi edinmek için lütfen ilgili havayolunun yük bölümü ile temasa geçin.
  Bedava bagaj hakkı ve fazla bagaj kurallarının bazı istisnaları mevcuttur; bunlar hakkında seyahat acentasından veya uçuş yapacağınız havayolundan bilgi alabilirsiniz.
  Uçuş saatini ayarlayın:Uluslararası seyahat ederken insanların uçağı kaçırdıklarını bazen görmekteyiz. Kesinlikle dikkat edilmesi gereken şey uluslararası uçuşlar için minimum 2 saat önceden havaalanında olunmalıdır. Çünkü bilet işlemleri ve çıkış işlemleriyle sırada beklerken geçen zaman azımsanacak kadar az değildir. Eğer siz de böyle bir sıkıntı yaşamak istemiyorsanız buna dikkat etmelisiniz....
  Seyahate çıkarken yanınızdan eksik etmemeniz gereken 3 şey:
  Her yolcunun yanında daima bulundurması gereken 3 şey: PARA-PASAPORT-BİLET' tir.

  Havalimanına Gelmeden Önce

  Havalimanına gelirken trafiği hesaba katmayı unutmayın.
  Havalimanına gelmek için kafanızda belirlediğiniz zaman opsiyonunu geniş tutun.
  Biletinizi, pasaportunuzu yanınıza almayı unutmayın.
  Her yolcunun yanına alabileceği eşyalar için ağırlık sınırlaması getirilmiştir. Bagajlarınızı buna göre hazırlamalısınız.
  Çantanızda ya da üzerinizde havalimanına ve uçağa sokulması yasak bir çok eşya olabileceğini hatırlayarak dikkatli olun. Çantanızda bulundurulması sakıncalı eşyalara örnek;
  Kesici delici patlayıcı ve parlayıcı maddeler,
  Türkiye’ye ait Kültür ve tabiat varlıkları,
  Faturasız Tarihi eser görünümlü satın alınan hediyelik eşyalar,
  İlgi kurumlardan İzin alınmadan taşınamayan avda ve sporda kullanılan her türlü malzeme

  Havalimanında

  İç hat uçuşlarında en az bir saat, dış hat uçuşlarında da en az iki saat önce havalimanında olmanız gerekir.

  Havalimanına gelir gelmez chek- in işlemlerinizi hemen yaptırın.
  Bagajınız üzerinde adınızın ve adresinizin yazması eşyalarınızın kaybolması durumunda size avantaj sağlayacaktır.
  Dış hat uçuşlarında bir an önce pasaport kontrolünden geçin.
  Havalimanında bulunduğunuz süre içinde her kim olursa olsun size gideceğiniz yere götürmek için her hangi bir eşya verirse kesinlikle kabul etmeyin. Böyle bir durumda başınıza havaya uçmaktan kaçakçılığa kadar bir çok olay gelebileceğini unutmayın.
  Bavulunuzu kesinlikle yanınızdan ayırmayın, tuvalete girdiğinizde bile yanınıza almayı, varsa bir tanıdığınıza emanet etmeye dikkat edin. Çünkü sahipsiz bagajlar polis tarafından anında el konularak imha edilmektedir.
  Yurda sokulmasında gümrük uygulanan eşya ile yurtdışına çıkıyorsanız bunu mutlaka pasaportunuza işletmeyi unutmayın. Aksi takdirde dönüşünüzde gümrükte sıkıntı çekmek zorunda kalabilirsiniz.
  Uçağınız için yapılan anonsları ciddiye almamazlık yapmayınız, "anons etmediniz" veya "duymadım" mazeretlerinin geçerli olmadığını unutmayınız.

  Uçakta

  Uçağa binmeden önce cep telefonlarınızı mutlaka kapatın. Ayrıca kabinde taşınması ve kullanılması yasak olan elektronik cihazlar için konmuş yasaklardan haberdar olun ve kendi can güvenliğiniz için uyun.
  Kemerinizi kalkış anında sıkıca bağlayın. Daha sonra kemer ikaz ışıkları söndüğü durumlarda bile kemerinizi biraz gevşetmekle yetinin.
  Uzun uçuşlarda küçük egzersizler yapmayı ihmal etmeyin. Bu hareketler kan dolaşımını arttırarak rahatsız olmanızı önler.
  Kabin memurlarından uyumak için yastık veya battaniye isteyebilirsiniz.
  Uçak yolculuğunun dünyanın en güvenli ulaşım şekli olduğunu aklınızdan çıkarmayın Ayrıca inişe kısa bir süre kala gövdeden duyduğunuz inleme sesi iniş takım kapaklarının motorlarından gelen açılma sesidir. Bunun sonunda duyduğunuz küçük sarsıntı ve gürültü ise iniş takımlarının açılarak kilitlenmesinin hissedilmesidir.
  Uçağınız tamamen durmadan ayağa kalkmayın. Acele ederek zaman kazanamazsınız. Sonuçta uçağınız körükte olsa bile bagajınızı herkesle birlikte almanız, uçağın açığa park etmesi halinde ise tüm yolcuların otobüse binmesi beklenecektir.
  Bazı yurt dışı uçuşlarında inilecek ülke için form doldurulması gerekmektedir. Bu formlar kabin memurları tarafından uçuş sırasında dağıtılır, böyle bir form aldıysanız bunu uçuş sırasında doldurmanız daha kolay olacaktır.

  Yolculuğa Çıkarken Yanınıza Almayı Unutmayınız

  Pasaportunuz (daha da önemlisi vizelerinizi kontrol edin)
  Biletleriniz
  Para / Kredi Kartlarınız / Varsa seyahat çekleriniz
  Otel teyidi
  Sigorta belgeleriniz ve yurtdışındaki telefon numaraları
  Kredi kartlarınız için acil durum telefonları
  Gerekli ise aşı belgeleriniz
  Pasaport, ehliyet, nüfus cüzdanı, biletleriniz gibi belgelerin fotokopileri
  Bagajınıza adresinizin yazılı olduğu bir etiket
  Acil durumlarda temasa geçilmesini istediğiniz yakınlarınızın temas bilgileri
  Gideceğiniz yere ilişkili haritalar ve rehber kitaplar
  Seyahat sigortası
  Ehliyetiniz
  Cep telefonunuz ve şarj cihazı
  Sürekli kullandığınız ilaçlarınız (Hazım-Ağrı kesici –Vitaminler -Soğuk Algınlığı-Alerji)
  Fotoğraf makinesi / Kamera / Film / Pil Priz adaptörü / Trafosu Seyahat ütünüz / Dikiş seti
  İlk yardım malzemeleri

  Uçuş Esnasında

  Bagaj bölmeleri uçak türbülansa girdiğinde büyük ağırlıkları taşımayabilir Bagaj bölmesine konulacak eşyayı siz ya da diğer kişi kaldırmakta güçlük çekiyorsa bu eşyayı başka bir yere koyun.

  Kabin ekibinin yaptığı uçuş öncesi birifingi dikkatli izleyin Her uçuşta bu anonsları dinlemek size sıkıcı gelse de en yakın emergency çıkış kapıları uçtuğunuz uçağın tipine ve oturmakta olduğunuz yere bağlı olarak farklılık gösterebilir.

  Yolcu kapasitesi 30 koltuğun üzerindeki uçaklar sivil havacılık kurallarının en sık biçimde uygulandığı koşullarda uçarlar.

  Kabin memurlarının uçakta bulunmalarının birinci amacı uçuş emniyetidir bu nedenle kabin memuru size emniyet kemerinizi bağlayın gibi söz söylerse ilk önce onun bu isteğini yerine getirin.

  Uçakta taşınmasına izin verilmeyen tehlikeli maddeler uzun bir liste şeklinde belirtilmişse de bu konuda her zaman için sağ duyunuzu kullanın ve benzin aşındırıcı maddeler zehirli gazlar ve benzeri tehlikeli maddeleri yanınızda taşımayın Ancak havayolu şirketinin müsaade ettiği veya uygun kap içinde taşınabilecek maddeleri taşıyabileceğinizi unutmayın

  Kabin memurları hareket etmekte olan bir uçağın koridorunda ve kalabalık içinde yolcuların çay kahve ve benzeri sıcak içecekler yapmaları için özel eğitim görmüşlerdir. Bu nedenle istediğiniz sıcak içecekleri kabin memurunun vermesine imkan verin ve biraz sabırlı olmaya bakın.

  Unutmayın İçtiğiniz her alkollü içki deniz seviyesine oranla sizi da çok etkileyecektir.

  Uzak bir ihtimalde olsa emergency tehlike ve benzeri durumlarda kabin memurları ve uçuş ekibinin talimatlarına uyun ve uçağı en kısa zamanda terk etmeye çalışın.

  Uçakta kuru havanın sizi rahatsız etmemesi için bol bol sıvı gıdalar alin.
  Vakit geçirmek için yanınıza kitap , bulmaca alabilirsiniz.
  Uçakta kulağınızın basınçtan korunması için sakız çiğneyebilirsiniz.
  Bazı havaalanları oldukça büyük ve 2 terminalden oluşmaktadır. Uçağınızın hangi terminalden kalkacağını öğrenmenizde fayda var.

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Mesajlar
  Çok:)
   

 3. #2
  Super Aktif EFE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  708

  Cevap: Ucuş Oncesi Tavsiyeler

  HAMILE YOLCULAR
  28 - 32 hafta arası hamile yolcular için ‘uçak ile seyahatinde sakınca yoktur' ifadesi bulunan doktor raporu gerekmektedir. Raporun en geç uçuştan 7 gün önce alınması zorunludur. 32. haftadan sonraki hamile yolcularda uçuşa müsaade edilmez.

  EVCIL HAYVANLAR
  Evcil hayvan tanımına sadece köpek ve kedi girer ve kabin içinde 55x40x20 cm ölçülerinde, yolcularımızın temin ettiği kutularda taşınabilirler. Yolcu, evcil hayvanın sağlık belgesini, aşı kağıdını ve kimliğini yanında bulundurmalıdır. ( AB ülkelerine seyahat edecek yolcuların, seyahatleri esnasında taşımayı planladıkları evcil hayvan için yanlarında evcil hayvan pasaportu bulundurmaları gerekmektedir. ) Evcil hayvan kutusu/kafesi ile tartıldığında, ağırlığının 5 kg 'ı geçmemesi gerekmektedir. Aynı kafeste maksimum 2 köpek (anne ve yavrusu) veya 2 kedi (anne ve yavrusu) taşınabilir. Kabine alınabilecek toplam evcil hayvan sayısı 2 tanedir. Hayvanın sağlıklı, zararsız, temiz ve kokusuz olması gerekmektedir.
  Hayvanın durumu şüpheli görülürse, (huzursuz, saldırgan, hastalıklı vb) istasyon görevlileri tarafından uçuşa kabul edilmeyebilir. Evcil hayvan kutusu/kafesi ile birlikte tartılır ve yolcunun fazla bagajı olmasa dahi, fazla bagaj ücreti olarak tahsil edilir. Fazla bagaj ücreti için GENEL KURALLAR menüsünüz inceleyiniz. Serbest bagaj olarak sayılamaz

  BEBEK VE YOLCULAR
  Seyahatin başladığı gün 3 yaşına erişmemiş (0-24 ay) bebek, yolcu olarak kabul edilir. 7 gününü bitirmemiş bebekler, ebeveynleriyle birlikte olsalar dahi, uçuşa kabul edilmezler. Uçuş içi emniyet kuralları gereği bir yetişkin en fazla bir bebeğe refakat edebilir.

  8 günlük - 3 yaşından gün almamış bebek yolcular:
  Ebeveyn / yetkili kişi ile seyahat edebilir.
  Bebek ücreti uygulanır.
  Refakat kabin memuru verilmez.

  3 yaşından gün almış - 7 yaşından gün almamış çocuk yolcular:
  Yalnız başına seyahat edemezler.
  Ebeveyn / yetkili kişi ile seyahat edebilir.
  Refakat kabin memuru verilmez.
  Çocuk ücreti / indirimi uygulanır.

  7 yaşından gün almış - 13 yaşından gün almamış çocuk yolcular:
  Yalnız başına seyahat edebilirler.
  Çocuk ücreti / indirimi uygulanır.

  Refakatsiz seyahat edecek olan çocuk yolcuların seyahati, ebeveyn veya kanuni temsilcisinin iznine bağlıdır. Refakatsiz Çocuk Taşıma Yetki Belgesi formu doldurulur, ebeveyn veya kanuni temsilcisine imzalattırılır. Refakatsiz çocuk uçağın kalkış saatinde yer personeli tarafından uçağa götürülerek, kabin amirine teslim edilir. Bu süre içerisinde çocuğun ailesi veya kanuni temsilcisinin havaalanında beklemesi gerekmektedir. İniş istasyonunda çocuk, kabin görevlisi tarafından yer personeline teslim edilir. Yer personeli, çocuğu almaya yetkili kişiye teslim eder.

  YARDIMA IHTIYACI OLANLAR
  Sadece işitme engelli yolcular refakatsiz uçuşa kabul edilebilir. Sadece görme özürlü yolcular, refakatçi ve/veya refakat köpekleri ile birlikte seyahat edebilirler. Bu tip yolcuların beraberlerindeki refakat köpekleri kabinde ücretsiz taşınır. PNR da yolcunun özel durumu bildirildikten sonra ayrıca köpek bilgisi verilmelidir. Pegasus Bilet Hattı ile irtibat kurarak talepte bulununuz.

  Oksijen Tüpü Talebi
  Yolcularımızın oksijen tüpü talebi karşılanamamaktadır. Yolcu beraberinde taşınan boş oksijen tüplerini ise ancak vanaları açık konumda olduğu takdirde kayıtlı bagaj olarak taşınabilmektedir.

 4. #3
  Yeni Uye
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Nerden
  Ankara
  Mesajlar
  90

  Cevap: Ucuş Oncesi Tavsiyeler

  Çok güzel bir paylaşım oldu, teşekkürler.

  Sayın Efe;
  Ancak son bir kaç günde Havacılık konusunda sayfalarca dökümandan oluşan konu açtınız, ben okuyanlardanım ama tamamını okuma zamanı bulamadım. Bunu zamana yayarak konu eklemeyi düşünmeniz maksadıyla yazıyorum. İyi forumlar.

 5. #4
  Super Aktif EFE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  708

  Cevap: Ucuş Oncesi Tavsiyeler

  Alıntı yönetyrd´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Çok güzel bir paylaşım oldu, teşekkürler.

  Sayın Efe;
  Ancak son bir kaç günde Havacılık konusunda sayfalarca dökümandan oluşan konu açtınız, ben okuyanlardanım ama tamamını okuma zamanı bulamadım. Bunu zamana yayarak konu eklemeyi düşünmeniz maksadıyla yazıyorum. İyi forumlar.
  Meslek icabı havacılıga ilgim var,Amacım Forumda Havacılık katogorisini dolu tutup, bu meslege ilgisi olanları foruma cekmek, Baska turlu bu bolumu nasıl canlandırabilirim bilmiyorum acıkcası.

Benzer Konular

 1. Erkeklerden kadınlara altın tavsiyeler !
  YukseLL Tarafından Erkekçe Forum Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 03-10-2009, 11:11 PM
 2. Boy Uzaması İçin Tavsiyeler
  YukseLL Tarafından Sağlık ve Alternatif Tıp Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 03-08-2009, 10:09 PM
 3. OKS'ye gireceklere altın tavsiyeler
  EFE Tarafından Sınavlar (Soru Bankası) Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 07-06-2008, 11:40 PM
 4. Yaşam icin tavsiyeler
  Gazi Tarafından Evlilik ve Aile Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 25-07-2007, 05:37 PM
 5. Evli Bayanlara Tavsiyeler
  sibel Tarafından Evlilik ve Aile Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 24-07-2007, 06:56 PM

Yetkileriniz

 • Yeni konuları düzenleyemezsiniz
 • Yanıt verebilirsiniz
 • Eklentileridüzenleyemezsiniz
 • Mesaj değiştiremezsiniz
 •