+ Konu Cevaplama Paneli
1 den 4´e kadar. Toplam 4 mesaj bulundu
 1. #1
  Yeni Uye sibel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  92

  Hava Trafik Kontrolörü nasıl olabilirim?

  Ülkemizde Hava Trafik Kontrolörü olmanın iki yolu vardır.

  1:
  Eskişehirde bulunan Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu Hava Trafik Kontrol Bölümünü bitirmek. Pilotaj ve Hava Trafik Kontrol Bölümü, Türkiye'de şu an için tektir. Okula her sene özel yetenek sınavlarıyla 10 kişi alınmaktadır. Eğitim süresi bir yılı İngilizce hazırlık ve dört sene olmak üzere toplam beş senedir. İlk iki yıl teorik dersler verilmekte, son iki yıl ise mesleğimizle ilgili olarak simülatör ortamında eğitim verilmektedir. Okula girebilmek için, o yıl için okulun açıkladığı ÖSS puanını geçmeniz gerekir.(Örneğin 150 puan gibi) Açıklanan puanı geçiyorsanız, yaşınızda tutuyorsa ve sağlıklı iseniz, okula bizzat başvuruda bulunabilirsiniz. (Başvurular Temmuz yada Ağustos ayı gibi hem gazetelerde hemde okulun internet adresinde ilan ediliyor). Başvuruda bulunan aday sayısı çok fazla olursa, ilk 300 kişi sınavlara çağrılır. Her sınav sonucunda eleme olduğundan dolayı, sınavın yapıldığı gün akşam saatlerinde kazananlar ilan edilir. Kazananlar bir sonraki sınava girebilirler. Sınavlar sonucunda sayı 20 kişiye iner ve son olarak mülakat sınavına alınırsınız. Mülakat sonrasında ilk on ve yedek on kişi açıklanır. İlk on kişi üniversitenin hastahanesinde kapsamlı bir sağlık taramasından geçirilir. Sağlıklı çıkanlar okula kayıt yaptırmaya hak kazanırlar. Detaylı bilgiyi okulun web adresinden öğrenebilirsiniz: Sivil Havacılık Yüksekokulu

  2:
  Devlet Hava Meydanları İşletmesinin sınavlarını kazanarak girmek. Daha önceleri DHMİ sınav açıyor ve bu yolla Hava Trafik Kontrolörü yetiştiriyordu. Fakat 1999 yılı sonrasında Hava Trafik Kontrolörü alımını Devlet Memuriyet Sınavından yapmaya başladı. Bunun için bazı şartlar gerekiyor. Bu şartlar TC vatandaşı olmanız, 27 yaşından gün almamış olmanız, en az 4 yıllık bir yüksekokul yada fakülte bitirmeniz, ICAO şartlarına uygun sağlık raporu almanız (gözünüzün belli bir dereceye kadar bozuk olması, konuşmanızda pelteklik yada kekemelik olmaması, vücunuzda bir engel olmaması vb), güvenlik soruşturması sonrası hava trafik kontrolörü yapmaya uygun olmanız, yapılacak olan genel yetenek testlerinde başarılı olmanız (dikkat, algılama, üç boyutlu düşünme), kişilik testlerinde başarılı olmanız (motivasyon, karar verme, stres değerlendirme), vb. şartları var. KPSS'yi kazanmış ve Hava Trafik Kontrolörlüğünü tercih etmiş adaylar arasından alınan kişiler, bir yıl yoğunlaştırılmış Hava Trafik dersleri alıyorlar. Eğitim Ankara'da ve ihtiyaca göre İstanbul'da oluyor.

  Her iki durumda da Hava Trafik Kontrolörü olabilmeniz için öncelikle devlet memuriyet sınavını kazanmış, gerekli puanı almış olmanız gerekiyor. Daha sonra ise Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün yapmış olduğu Hava Trafik Kontrol Lisans sınavını en az 70 puan alarak kazanmak zorundasınız. Bu sınav gelen talep doğrultusunda yapılıyor. Sorular ise yarı İngilizce, yarı Türkçe olmak üzere yapılıyor. Çıkan sorular görmüş olduğumuz derslerden test şeklinde, doldurma şeklinde veya uçak problemi çözme şeklinde 50 sorudan oluşuyor. Sınavını kazanamadığınız taktirde sonra yapılacak olan sınavlara girme hakkınız bulunuyor. Lisansı almanız için sınavda üç defa başarısız olmamanız yada 30 yaşından gün almamış olmanız gerekiyor.

  SHGM'nin sayfasında lisans verme şartlarını okumak için tıklayın

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Mesajlar
  Çok:)
   

 3. #2
  Yeni Uye sibel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  92

  Cevap: Hava Trafik Kontrolörü nasıl olabilirim?

  SIK SORULAN SORULAR

  KPSS den kaç puan almam gerekir?

  KPSS puanları o seneki tercihlere göre değişiyor. Tabiki puanı tercihler belirliyor. 2005 senesinde yapılan alımlarda minimum puan 83, maximum puansa 91 oldu. Alımlarda İstanbul, Ankara gibi iller yüksek puanla alırken, doğuda bulunan iller daha düşük puanla aldı. 2006 yılında yapılan sınavda ise minumum puan 90 ve üzeri oldu.

  Hava Trafik KPSS'de hangi puan türünden alıyor?

  Memuriyet sınavından B grubundan alıyor. Yani genel kültür ve genel yetenek testinizin ortalaması olan sınav sonucuna göre.

  ICAO Sağlık şartları ne demek?

  Hava Trafik Kontrolörleri için belirlenmiş sağlık şartları vardır ve bu Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) tarafından belirlenmiştir. İstenen şartları bir nevi genel sağlık taraması sayabiliriz. Bunlar vücunuzda fiziksel özür olmaması, gözlerinizin çok bozuk olmaması, konuşmanızda kekemelik veya pelteklik olmaması, renk körü olmamanız, psikolojik durumunuzun bu işi yapmaya elverişli olması ve bunun gibi bazı kriterlerdir. Hava Trafik Kontrolörü olabilmeniz için bu şartları sağlamalısınız. Bu rapor devlet hastanelerinde heyet raporuyla alınabilir. Bu rapor çalışan hava trafik kontrolörleri için her sene zorunludur.

  İngilizce seviyem Hava Trafik için ne olmalı?

  Hava Trafiğinde bütün dünyada ve ülkemizde İngilizce konuşulmaktadır. Pilot ve hava trafik kontrolörü arasında konuşulan dil belli kalıplar dahilindedir.(Frezyoloji) Fakat bazı beklenmedik acil durumlar veya başka sebeplerle konuşulan kalıpların dışına çıkarak, günlük İngilizce konuşmaya geçilebilir. Bunun içindir ki İngilizce çok önemlidir. Eurocontrol'ün istediği İngilizce seviyesi minimum kategori 4 'tür. Bu seviye İngilizceyi rahatlıkla konuşup, söylenenleri anlamaya yöneliktir. 31 Ocak 2007 tarihinde yayınlanan Hava Trafik Yönetmeliğine göre ise KPDS den en az 70, TOEFL sınavından en az 193 veya IELTS sınavının her bölümünden en az 6,5 aldığınızı belgelendirmeniz gerekmektedir.

  Anadolu Üniversitesinin sınavlarında neler soruluyor?

  Anadolu Üniversitesi başvuran aday sayısına göre ilk 300 kişiyi sınava çağırıyor. Yaklaşık altı sınav ve bunun sonucunda mülakat yapılıyor. Sınavlar genelde zekanızı, hızınızı ve dikkatinizi ölçmeye yönelik testler. Bu sınava girecek arkadaşlara tavsiyem bol bol bulmaca ve mantık soruları çözmeleri. Sınav bilgiye değil yeteneğe ve zekaya yönelik. Her sınav sonucunda eleme oluyor ve kazananlar tekrar ertesi günkü sınava giriyor. Sınav dört veya beş gün sürdüğü için (elemeleri geçen adaylar için) Eskişehir'e gidecek adayların bu süreyi göz önünde bulundurması gerek. Sınavı geçip kazanan ilk on ve yedek on aday mülakata alınıyor. Mülakatta konuşmanıza, hareketlerinize bakılıp, konuşmalar yapılıyor. Bu mesleği ne kadar tanıdığınız ve istediğiniz sınav komisyonu için önemli. Bütün aşamaları geçen adaylar Eskişehir Yunus Emre Kampüsünde bulunan Mavi Hastane'de kapsamlı bir sağlık taramasından geçiyor. Eğer bu aşamada geçilirse okula kayıt yaptırıyorsunuz. İlk sene Yunus Emre Kampüsünde İngilizce hazırlık, daha sonraki seneler Sivil Havacılık Yüksek Okulunda dört yıl eğitim.

  KPSS'den Hava Trafik Kontrolörlüğünü kazandım, ne yapacağım?

  Yapılan KPSS'den sonra hava trafik kontrolörü alımı olmuş ve sizde tercih etmişseniz, bunun sonucunda yeterli puanla kazanmışsanız ÖSYM tarafından kazandı belgesi gelecek. DHMİ'yi arayıp ne yapmanız gerektiğini sormanız sizin açınızdan iyi olacaktır. Çünkü kazandı belgesinden sonra birçok kişi ne yapacağını bilmiyor. DHMİ sizlere neler yapmanız gerektiğini, hangi belgelerle DHMİ'ye başvurmanız gerektiğiniz söyleyecektir.(Bunlar KPSS sonuç belgesi, nüfus cüzdanı, sağlık raporu, İngilizce bildiğinize dair belge, üniversite diploması, vesikalık fotoğraf, vb.) Eğer belgeleriniz eksiksiz ve şartlarıda taşıyorsanız işe girdiniz demektir. Yaklaşık bir yıl boyunca Ankara Esenboğa Havalimanında bulunan DHMİ'nin eğitim tesislerinde, eğitime gireceksiniz. Öncelikle teorik dersleri göreceksiniz. Daha sonra simülatör ortamında eğitim göreceksiniz. Birçok ders ve birçok sınava gireceksiniz ve bunun sonucunda başarılı olmak zorundasınız. Eğer başarılı olamazsanız, Hava Trafik Kontrolörlüğünden çıkarılacaksınız. Fakat tamamen sizi atmak yerine AFTN memurluğuna kaydıracaklar. AFTN dersleri alarak, AFTN memuru olabilirsiniz. Hava Trafik Kontrol derslerinin teorisi biraz sıkıcı gelebilir, fakat simülatör dersleri çok eğlenceli ve güzeldir. Kalacağınız yer yine Esenboğa Havalimanında eğitim tesisleriyle aynı binada bulunan misafirhanedir. Misafirhanenin beş yıldızlı otellerden farkı yok desek yeridir. Bunun haricinde kontrolör aday sayısı çok olursa, İstanbuldada kurs açılabilir. Bu bir yılın sonunda eğitiminizi başarıyla tamamlarsanız, kazandığınız meydanınızda asistan hava trafik kontrolörü olarak işe başlayabilirsiniz.

  Meydanımda işe başladığımda statüm ne olacak?

  İster Anadolu Üniversitesi mezunu, ister DHMİ'den kurs alarak gelin, çalıştğınız meydanınızda statünüz Asistan Hava Trafik Kontrolörüdür. Meydanda aktif olarak çalışabilmeniz için rate dediğimiz derece sınavını geçmeniz gerekir. Bu sınav her meydan için farklı tarihlerde, merkezden gelen kontrolörler tarafından yapılan bir sınavdır. Meydan kontroldeyseniz, meydan kontrolle ilgili sınavlara, yaklaşma kontrolde iseniz, yaklaşma kontrolle ilgili sınava, saha kontrolde iseniz, saha kontrolle ilgili manuel ve radar sınavlarına girersiniz. Bu sınavlarda hava trafik bilgilerinin yanında çalıştığınız meydanla ilgili sorularda sorulur. Kontrolör olarak çalışabilmeniz için bu sınava girmeye hak kazanmalı ve bu sınavı başarıyla vermelisiniz. Bu sınav her sene bütün kontrolörlere yapılan bir sınavdır. Gittiğiniz meydanın özelliğine ve sizin kavrama yeteneğinize göre altı ay ile iki sene arasında bu süre değişebilir. Trafiği çok az olan bir meydana gittiğinizde kısa sürede dereceyi alabilirsiniz. Fakat İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya gibi büyük meydanlarda dereceyi almanız zaman alabilir. Ayrıca sizi ekip şefinizin ve çalıştığınız ünitenin şefininde yeterli görmesi gerekir ki derece sınavına girmenizde sakınca olmadığı belirtilsin. Derece sınavını geçip rate'i aldığınızda dahi tek başınıza hemen trafiğe oturamayabilirsiniz. Yanınızda tecrübeli bir kontrolör veya şefiniz size yardımcı olabilir. Derece sınavını geçtiğinizde ünvanınız Hava Trafik Kontrolörü olur. Bu unvan bir sonraki sınava veya yapacağınız yakın bir geçmeye (uçaklar arasında tehlikeli durum) kadar geçerlidir.

  Anadolu Üniversitesine girmek istiyorum, ileride iş durumu ne olur?

  Türkiye'de hiçbir şeyin geleceği bilinemediği gibi Hava Trafiğin durumunuda bilemeyiz. 2006 yılı itibariyle yaklaşık 600 kontrolör vardır. İhtiyaç ise 1200 civarında görünüyor. Yani 600 kontrolör daha alınmalı. Fakat bu alımlar için hükümetin personel alımına izin vermesi gerekiyor. Anadolu Üniversitesi mezunlarınada bir haksızlık sözkonusu. Çünkü onlarda kontrolör alımında KPSS sınav sonucunda alınıyor. Fakat diğer adaylara nazaran öncelikli olmaları gerekirken, diğer fakülte mezunlarıyla eşit tutuluyorlar. Yani KPSS'de Makine Mühendisliği bölümü mezunu biri 86,445 ile hava trafik kontrolörü olabilirken, Anadolu Üniversitesi mezunu 86,444 ile açıkta kalabilir. Sonuçta kimse evet bu işin garantisi var diyemiyor. Zamanlama ve şans bu meslek için önemli diyebiliriz.

  Hava Trafik Kontrolörlerinin maaşı ne kadar?

  Malesef para herkes için önemli. Hava Trafik Kontrolörü olacak fakat bu mesleğin ne olduğunu bilmeden tercih yapanların öncelikli sorusu maaşı ne kadar? Tabiki bu soruyu soran arkadaşlara kızamıyoruz. Sorularında haklılar, çünkü herkes iyi bir iş ve iyi bir maaş ister. Burada maaşımız şu kadar demiyeceğim. Merak eden olursa e-mail yazabilir ve bende cevaplayabilirim. Yalnız şunu söyleyebilirim; 2005 yılı ortalarına kadar kötü denebilirdi. 2005 yılının ikinci yarısından itibaren Eurocontrol'un vasıtasıyla havacılık tazminatı alınmaya başlandı. Şu an için Türkiye şartlarında memurlar arasında iyi bir maaş aldığımız söylenebilir.

  Hava Trafik Kontrolörleri memurmu?

  Hava Trafik Kontrolörleri 399 sayılı Kamu İktisadi Teşebbüsleri Personel Rejiminin Düzenlenmesine Dair Kanun Hükmünde Kararnamenin 3 üncü maddesinin (c) bendi uyarınca II sayılı cetvele tabi sözleşmeli statüde çalışan kişilerdir. Yani sözleşmeli statüde çalışıyoruz, dolayısıyle memur değiliz. Fakat 657 ye tabi memurların yaralandığı herşeyden yararlanıyoruz.

  kaynak : www.havatrafik.com

 4. #3

  Cevap: Hava Trafik Kontrolörü nasıl olabilirim?

  HAVA TRAFİK KONTROLÖRLÜĞÜ MESLEĞİNİN GEREKTİRDİĞİNİTELİKLER VE KONTROLÖR GÖRÜŞLERİ

  DOKUMAN PDF TIKLAYINIZ

  DOMUMAN HTML TIKLAYINIZ

  GOKTEKİ KONFORUN YERDEKİ GÖZCULERİ (SOYLEŞİ)

 5. #4
  Yeni Uye
  Üyelik tarihi
  Oct 2010
  Mesajlar
  1

  stajer hava trafik kontrolörlüğü için bilgisyar destekli sınavın içeriği nedir?

  foruma yeni üye oldum ve bende stajer hava trafik kontrolörlüğüne başvurdum,sınava çağrıldım ama sınav hakkında herhangi bir bilgim yok. İçeriği nedir, çalışabileceğimiz konular ve kaynaklar neler bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim. Orada ne ile karşı karşıya kalacacığımı bilmek beni belirsizlikten kurtaracak.şimdiden teşekkürler.

Benzer Konular

 1. renk körlüğü hava trafik kontrolörü olmaya engel mi?
  kizil_atli Tarafından Hava Trafik Kontrolörleri Foruma
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 06-07-2011, 01:58 PM
 2. Nasıl guınness world record sahibi olabilirim?
  YukseLL Tarafından Guinness Rekorları Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 09-04-2009, 02:39 PM
 3. Hava Trafik Kontrol Nedir?
  dogangunes Tarafından Hava Trafik Kontrolörleri Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 07-04-2009, 02:29 AM
 4. Mevcut türkiye hava trafik yapısı
  EFE Tarafından Havacılık Elektroniği Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 11-02-2009, 07:36 PM
 5. Hava Trafik Kontrol (ATC)
  sibel Tarafından Hava Trafik Kontrolörleri Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 12-07-2007, 04:06 PM

Yetkileriniz

 • Yeni konuları düzenleyemezsiniz
 • Yanıt verebilirsiniz
 • Eklentileridüzenleyemezsiniz
 • Mesaj değiştiremezsiniz
 •