+ Konu Cevaplama Paneli
1 den 1´e kadar. Toplam 1 mesaj bulundu
 1. #1
  Yeni Uye Farfara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  85

  Arkeolog nedir???

  ARKEOLOG NEDİR?

  MESLEK TANIMI: Insanin dünya üzerinde görülmesinden Ortaçaga kadar geçen süreç içinde insana iliskin her türlü kalinti ve buluntuyu, dogal çevre ile insan arasindaki iliskileri, yüzey, sualti arastirmalari ve kazilarla ortaya çikaran, inceleyen, degerlendiren ve koruyan kisidir.

  GÖREVLERI: - Eski çaglardan günümüze kalmis toprak veya su altindaki eserleri gün isigina çikarmak için kazilar yapar, - Kazilardan elde edilen eserleri temizler, - Parça eserlerin yapistirilmasini (konservasyon), bakim-onarim ve restorasyonunu yapar, - Eserlerin kaydini tutar, korunmasini saglar ve halkin bilgisine sunar, - Kültür Bakanliginda çalismasi durumunda; kazilarda gözlemci olarak görevlendirilebilir, - Korunmasi gereken kültür ve tabiat varliklarini saptar ve kaydini tutar, bunlara yönelik koruma ve restorasyonlar konusunda kararlar çikarilmasini saglar, - Çevresindeki antik kentlerin (ören yerlerinin) belirli araliklarla denetimini yapar, - Müzelerde çalisanlar kolleksiyoncularin denetimini yapar.

  KULLANILAN ALET ve MAKINALAR: - Spatula (ucu sivri küçük mala), kazma, kürek, el arabasi, keski, su terazisi, firça, süpürge, fotograf makinesi, metre, ölçüm, çizim araç-gereçleri, kimyasal maddeler, sondaj aletleri.

  MESLEGIN GEREKTIRDIGI ÖZELLIKLER Arkeolog olmak isteyenlerin; - Tarih ve kültür konularina merakli ve bu alanlarda basarili, - Açik havada çalisma yapmaktan hoslanan, - Iyi bir gözlemci ve arastirici, - Bedence saglam, - Normalin üstünde genel yetenege ve özellikle sözel düsünme ve neden-sonuç iliskisini ortaya çikarabilme gücüne sahip, kimseler olmalari gerekir.

  ÇALISMA ORTAMI ve KOSULLARI: Arkeologlar görevlerine göre degisik ortamlarda çalisirlar. Arastirma yapan arkeologlar, çogunlukla okuyarak, yazarak görev yaparlar, yaz aylarinda kazi çalismalarini açik havada yürütürler. Müzelerde çalisanlar için çalisma ortami temiz ve sessizdir. Bir kazida ilginç bir parçanin bulunmasi ve ait oldugu dönemin belirlenmesi uzun ve zahmetli bir çaba sonucunda gerçeklesir ve bu durum kisiye büyük bir mutluluk verir. Arkeologlar, eski çag tarihçisi, heykeltiras, mimar, topograf, teknik ressam, fotografçi, epigraf (yazit okuyan kisi) gibi meslek elemanlariyla sürekli iletisim halinde çalisirlar.

  ÇALISMA ALANLARI ve IS BULMA OLANAKLARI: - Arkeologlarin çalistiklari kuruluslar; üniversiteler (ögretim görevlisi veya arastirmaci olarak), Müzeler ve Anitlar Genel Müdürlügü'ne bagli çesitli müzeler, kültür ve tabiat varliklarini koruma kurullari, özel müzeler, Vakiflar Genel Müdürlügü ve Maden Tetkik Arama Enstitüsüdür

  MESLEK EGITIMININ VERILDIGI YERLER: Ülkemizde halen Akdeniz, Anadolu, Atatürk, Dicle, Mersin, Çanakkale Onsekiz Mart, Selçuk ve Trakya Üniversitelerinde sadece Klasik Arkeoloji Anabilim dalinda; Hacettepe Üniversitesinde Protistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim dalinda; Ege Üniversitesinde Klasik Arkeoloji, Protistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim dallarinda; Ankara ve Istanbul Üniversitesinde de her üç anabilim dalinda (Klasik Arkeoloji, Protistorya ve Önasya Arkeolojisi) egitim verilmektedir. Bilkent Üniversitesinde ise Arkeoloji ve Sanat Tarihi olarak iki bölüm birlestirilmistir. Ilgili bölümlere liseden sonra Ögrenci Seçme ve Yerlestirme Sinavi (ÖSYS) ve "Türkçe-Sosyal (TS)" puani ile girilebilir.

  EGITIMIN SÜRESI ve IÇERIGI: Meslegin egitim süresi 4 yildir. Arkeoloji alaninda egitim veren anabilim dallarinin birinci sinifinda, temel kavramlar ve terimler ögretilmektedir. Arkeoloji alaninda egitim veren bu anabilim dallarinin birinci sinifinda temel kavramlar ve terimler ögretildikten sonra diger siniflarda her anabilim dali kendi konusu çerçevesinde insanligin sosyo-kültürel yapisini ve kültür ortam iliskilerini isler. Klasik arkeolojide Yunanca ve Latince ögretilmektedir. Dönem özelliklerinin incelendigi heykel, seramik, mimari, tarihi cografya vb. dersler verilmektedir.

  MESLEKTE ILERLEME: - Lisans egitimini tamamlayan kisiler üniversitelerde görev almak isterlerse arastirma görevlisi sinavinda basarili olmalari gerekir. Bu sekilde göreve baslayan kisiler doktora derecesi aldiktan ve gerekli çalismalari tamamladiktan sonra yardimci doçent, doçent ve profesör olarak meslekte ilerleyebilirler. - Meslek elemanlari belli bir alanda uzmanlasabilirler. Bunlar; eski tunç çagi eserleri, konservatör (yarim eserlerin yapistirilmasi), sikke (numismat), arkaik dönem heykeltirasligi, helenistik çag mimarisi, seramik, vb. alanlardir. Benzer Meslekler: Sanat tarihçisi, tarihçi. BURS, KREDI ve

  ÜCRET DURUMU: - Ögrenciler üniversitelerin veya müzelerin yaz aylarinda yapmis oldugu kazilara katilirlarsa asgari ücret seviyesinde ücret alabilirler. -Sartlari uyan ögrenciler Yüksek Ögrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun saglamis oldugu kredi ve yurt hizmetlerinden yararlanabilmektedirler. Çesitli kurum ve kuruluslarca basarili ögrencilere karsiliksiz veya mecburi hizmet karsiligi verilen burs olanagi da vardir. -Egitim sonrasi teknik hizmetler sinifinda göreve baslarlarsa asgari ücretin 3-3,5 kati dolayinda maas almaktadirlar.

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir Arkeolog nedir???
  Üyelik tarihi
  Daima
  Mesajlar
  Çok:)
   

Benzer Konular

 1. Anime nedir Manga nedir
  YukseLL Tarafından Aktif Ansiklopedi (Ne Nedir?) Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 24-02-2010, 01:47 PM
 2. Modernleşme Modernizm nedir? Post-Modernizm nedir?
  blueice Tarafından Aktif Ansiklopedi (Ne Nedir?) Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 10-04-2009, 10:45 PM

Yetkileriniz

 • Yeni konuları düzenleyemezsiniz
 • Yanıt verebilirsiniz
 • Eklentileridüzenleyemezsiniz
 • Mesaj değiştiremezsiniz
 •