+ Konu Cevaplama Paneli
1 den 2´e kadar. Toplam 2 mesaj bulundu

Konu: Kene (KKK)

 1. #1

  Kene (KKK)

  Kene (Ixodoidea), eklem bacaklıların örümceğimsiler (Arachnida) sınıfından kan emici ve gözsüz bir dış parazittir. İnsan, koyun, köpek, kedi, deve gibi canlıların derilerine yapışarak kanlarını emer. "Asıl kene" olarak bilinir.  Ayrı eşeylidir ve yumurta ile çoğalır. Dişi yumurtalarını yaprak, çöp veya hayvan kılları arasına bırakır. Gelişimlerinde metamorfoz vardır. Yumurtalarından üç çift bacaklı larvalar çıkar. Bunlar bir pupa devresi geçirerek 8 bacaklı nimfalara (tam gelişmemiş yavrular) dönüşürler. Nimfalar da bir pupa safhası geçirdikten sonra ergin hale gelirler. Larva ve nimfalar genellikle kertenkeleler üzerinde, erginler ise insan, koyun, sığır, köpek gibi memeliler üzerinde parazit yaşarlar.

  Kanı emen kene orijinal halinden onlarca kat daha büyürVücutları başla kaynaşmış bir göğüs ve torba biçimli dişi 11-12 mm'ye kadar sişer. Erginlerinde dört çift bacak bulunur. Bacakların uçlarında çengeller ve vantuzlar vardır. Deriye rahatça yapışarak hortumlarıyla kan emerler. İyice şiştikten sonra kendilerini yere atarak konaklarından uzaklaşır, ot veya ağaçlara tırmanırlar. Ön ayaklarının uçları dokunma ve koku alma için özelleşmiştir. Ormanlarda bulunduğu ağacın altından bir hayvan geçtiği takdirde üzerine düşüp derisine yapışır ve etine hortumunu sokarak kanını emer. İlk iki bacak çifti öne, son iki çifti geriye yönelmiştir. Bugün 17 bin'den fazla kene türü bilinmektedir. Kenelerin hepsi zararlı, parazit ve kör değildir. Sığır ve köpek kene türleri gözlüdür. Insan ve ehil hayvanlarda parazit yaşayanlar çeşitli hastalık mikroplarını bulaştırdıklarından sağlık bakımından zaralıdır.ve bir çok bakteri de üretmektedir.

  Kene Isırması ile Bulaşan Hastalıklar

  Kene tedavisi çok zor olan sonucu ölüme kadar varabilen son derece tehlikeli hastalıklar taşır. Keneler virüs, bakteri ile protozoon ve Rickettsia adlı parazitleri taşıyabilirler ve bu ciddi enfeksiyon etkenlerini kanını emdikleri insan ve hayvanlara aktarırlar:

  Lyme hastalığı
  Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi
  Beyin iltihabı(Encephalitis)

  Kenenin Çıkarılması

  Kan emen bir keneyi deriden söküp atmak hastalık bulaşma riskini artırdığından oldukça tehlikelidir. Çünkü çıkarılmaya çalışılan kene midesinde bulunan, mikrop ve bakterilerle dolu kanı tekrar geriye bosaltır.  Kene Penseti
  Batı avrupa ülkelerinde halk kene ve keneden bulaşan hastalıklar konusunda oldukça duyarlıdır. Bu yüzden kenenin zararsızca çıkarılmasını sağlayan özel bir penset geliştirilmiştir. Bu aracın ülkemizde piyasada olup olmadığı bilinmemektedir.

  Kene Kaşığı
  Keneye bağlı hastalıkların en yaygın olduğu ülkelerden olan Amerika'da keneyi döndürmeden kolayca ve güvenli bir şekilde çıkarmaya yarayan özel bir kaşık geliştirilmiştir kene kaşığı. Bu araç özel şekli sayesinde ulaşılması güç olan kasık ve eklem yerleri gibi bölgelere yapışan kenelerin kolayca çıkarılmasını sağlar.

  Elle Çıkarma

  Kene'yi kesinlikle kendiniz çıkarmaya çalışmayın ve en kısa sürede uzman bir sağlık görevlisi tarafından çıkarılmasını sağlayın.

  Eger herhangi bir arac ya da doktor imkani yoksa kene el ile su sekilde cikarilmalidir: Bir parmaginizin ucunu biraz tukuruk ile nemlendirin ve bu sekilde kenenin etrafinda cok hafif bastirarak daireler cizin. Bir kaç dakika sonra kene kendiliginden çıkacaktır. Kene kendini birakır birakmaz derhal tirnaklarinizin ucu ile tutarak alin, aksi takdirde kene baska bir yere tekrar yapisacaktir. Kene çıktıktan sonra ısırılan yeri alkol ile temizleyin. Eğer kene uzun süre yapışık kaldı ise derhal bir sağlık kuruluşuna başvurun kene ısırması ile geçen hastalıklarda tedaviye erken başlanılması hastalıktan kurtulma şansını artıracaktır.

  Bunun dışında, keneyi çekmek, ezmek, alkol ya da başka bir sıvı ile çıkmasını sağlamak gibi herhangi bir fiziki ya da kimyevi yöntem uygulamayın ve en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna gidin ve uzman bir kişi tarafından ciltten çıkarılmasını sağlayın.

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir Kene (KKK)
  Üyelik tarihi
  Daima
  Mesajlar
  Çok:)
   

 3. #2
  Super Aktif ZEYNEP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Nerden
  soylemem:)
  Mesajlar
  928

  Cevap: Kene (KKK)

  'KKKA aşısı henüz bilimsel değil'
  Sağlık Bakanlığı, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığından korunmak için bazı ülkelerde aşı yöntemiyle hastalığa karşı bağışıklık sağlandığı bilgilerinin yer aldığı haberlerler üzerine, uygulamanın “Türkiye’de kabul görmediği için kullanılmadığını” belirtti.

  Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, son zamanlarda bazı basın yayın organlarında yer alan haberlerde “kene tutunması veya kenelerle temas sonucunda bulaşabilen ve ölümlere yol açabilen Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığından korunmak için bazı ülkelerde kişilerin aşı uygulaması ile hastalığa karşı bağışık duruma getirildiği”nin yer aldığı hatırlatıldı. Bakanlık, bu aşının, bilimsel açıdan henüz kabul görmediği için Türkiye’de kullanılmadığını da kaydetti.

  Açıklamada, 2002 yılından itibaren bazı illerin kırsal kesimlerinde yaşayan kişilerde görülen KKKA’nın tedavisine yönelik spesifik bir ilaç ve uygulanabilir etkinliği uluslararası bilimsel çevrelerce kabul görmüş bir aşı bulunmadığı belirtilirken, tedavinin esasını "destek tedavisi"nin oluşturduğu ifade edildi.

Benzer Konular

 1. Video: Kene nasıl çıkartılır
  YukseLL Tarafından Komik Haber ve Videolar Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 11-08-2009, 08:48 PM
 2. Ataturk Hava Limanında Kene panigi
  YukseLL Tarafından DHMİ (Devlet Hava Meydanları İşletmesi) Foruma
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 18-07-2007, 09:43 AM

Yetkileriniz

 • Yeni konuları düzenleyemezsiniz
 • Yanıt verebilirsiniz
 • Eklentileridüzenleyemezsiniz
 • Mesaj değiştiremezsiniz
 •