+ Konu Cevaplama Paneli
1 den 3´e kadar. Toplam 3 mesaj bulundu
 1. #1

  Post MTV Vergisi'nde müjdeli haber

  İkinci taksiti bu ay içerisinde yatırılması gereken Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) tutarını daha az ödeme imkanı olduğunu biliyor muydunuz?

  Maliye, MTV'yi hesaplama yöntemini değiştirdikten sonra piyasa değerine oranla oldukça yüksek tutarda vergi talep ettiği araçlara, kasko değeri ile orantı kurulmak suretiyle daha düşük tarifeden ödeme imkanı tanıdı.

  İşin ilginç tarafı; vergi otoritesi, fazla tahsilat yaptığını kabul ettiği halde bu tür araçların vergisini düşürme yerine, düşük tutardaki ödeme için kişisel başvuru şartı arıyor. Bu imkandan sadece haberi olup başvuranlar faydalanabilirken, haberi olmayanlar veya vergi dairesine başvurmayı ihmal edenler yüksek tutarda vergi ödemek durumunda kalıyorlar. Bir de bu imkandan genelde motor hacmi yüksek araçlar faydanabiliyor.

  Motorlu Taşıtlar Vergisi normalde aracın cinsine, modeline, silindir hacmine, yaşına ve tipine göre alınıyor. Mesela binek aracı olarak kullanılanlar I sayılı tarifede yer alırken, ticari maksatla kullanılanlar II. tarifede, deniz ve hava taşıtları da III ve IV. tarifede sınıflandırılıyor.

  Bu tarifelerde yer alan araçların ödeyeceği vergiler kademeler şeklinde tespit edilmiş durumda. Kademelere göre alınacak vergiler her sene başında Maliye tarafından güncelleniyor ve her araç için ödenmesi gereken vergi tespit ediliyor. Araç sahipleri vergilerini ödemek istediklerinde vergi dairesine müracaatta bulunuyor ve aracın bulunduğu kademeye göre daha önce tespit edilen vergiyi ödüyorlar.  Bakanlar Kurulu kararı ile getirilen uygulamaya göre; MTV Kanunu'nun (I) sayılı tarifesinde yer alan otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzeri taşıtlar için uygulanacak olan Motorlu Taşıtlar Vergisi tutarları, bu araçların kasko sigortası değerlerinin yüzde 5'ini aşıyorsa, vergi tutarları, bir alt kademedeki taşıtlara isabet eden vergi tutarı olarak uygulanıyor. Bu imkandan faydalanmak araç sahiplerinin vergi dairesine müracaat etmesi şartına bağlı ve mükelleflerin bu uygulamadan faydalanabilmesi için taşıtların kasko sigortası poliçesine sahip olması da gerekmiyor.

  Öte yandan bu hesaplamalarda araçların kasko sigortası poliçesinde belirtilen sigorta değerleri değil; Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından yayınlanan 'Motorlu Kara Taşıtları Kasko Değer Listesi'nde yer alan değerler esas alınıyor. Ayrıca herhangi bir sebeple hasarlı duruma gelmiş olan taşıtların hasar durumları, MTV tutarı için esas alınacak olan kasko sigortası değerinin belirlenmesinde dikkate alınamıyor. Aracı olan okurlarımız, tablodan ne kadar vergi ödeyeceklerini bulabilir.

  Bu arada aracın yaşını tespit ederken model yılını 1 yaş kabul etmek ve içerisinde bulunduğumuz yılı da hesaplamalara dahil etmek gerekiyor. Mesela 2005 model bir araç 3 yaşında kabul ediliyor. Bu imkandan faydalanmak isteyen mükelleflerin vergi dairesinden veya Gelir İdaresi Başkanlığı'nın resmî internet sitesinden (GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI) temin edebilecekleri formu yetkili sigorta acentesine düzenlettirmeleri gerekiyor. Daha sonra bu form ve dilekçe ile Motorlu Taşıtlar Vergisi yönünden bağlı bulundukları vergi dairesine müracaat etmeleri lazım. Ayrıca MTV'nin ilk taksidi yüksek tutardan ödendiyse ve kasko değeri uygulamasından faydalanma imkanı varsa fazla ödenen miktarın ikinci taksite mahsup edilmesi de mümkün.

  Konuyu bir örnekle somut hale getirelim: Motor silindir hacmi 3200 cm3 olan 2000 model 8 yaşında bir arabanız var. Kasko sigortasına esas olan değeri 30 bin Yeni Türk Lirası. İlk MTV taksiti de normal tarife üzerinden ödenmiş. Bu durumda 2007 yılında ödenmesi gereken Motorlu Taşıtlar Vergisi tutarı ve ikinci taksitte yatırılacak tutar aşağıdaki gibi olacaktır:

  Taşıtın kasko sigortasına esas değeri: 30.000 YTL
  Taşıtın kasko sigortasına esas değerinin yüzde 5'i
  (30.000 X % 5): 1.500 Yeni Türk Lirası
  Tarifeye göre ödenmesi gereken MTV: 2.498 YTL
  Bir alt kademeye göre ödenmesi gereken
  MTV: 1.645 Yeni Türk Lirası
  İlk taksitte ödenen MTV (2.498/2): 1.249 YTL
  İkinci taksitte ödenmesi gereken MTV (1.645- 1.249): 396 Yeni Türk Lirası
  Arabanın Motorlu Taşıtlar Vergisi tutarı, kasko değerinin yüzde 5'ini aştığından, ödenecek Motorlu Taşıtlar Vergisi tutarı, taşıtın yer aldığı (I) sayılı tarifedeki motor silindir hacmi 3001-3500 cm3 arası ve 7-11 yaş grubunun yer aldığı kademedeki 2 bin 498 yeni lira yerine; bunu bir alt kademesi olan 2501-3000 cm3 arası ve 8 yaş grubu için ödenmesi gereken bin 645 YTL olacaktır. Ayrıca ilk taksit normal tarifenin yarısı nispetindeki bin 249 yeni lira olarak ödendiğinden, vergi dairesine müracaat edilerek, ikinci taksit için sadece 396 yeni lira yatırmak yeterli olacaktır.
  Zaman

  http://www.aktifbir.com/forum/f2/mot...-odeyin-16316/

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Mesajlar
  Çok:)
   

 3. #2
  Aktif Uye orkunorkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Nerden
  istanbul, shumen, constatnza, odessa
  Mesajlar
  410

  Cevap: MTV Vergisi'nde müjdeli haber

  en büyük yapılacak iş yakıtı,benzini yarı fiyatına düşürmek, vergiyi cok almak az almak degil, en büyük sorun benzine yapılan zamdır,,

 4. #3

  2010 Motorlu Taşıtlar Vergisi MTV ve Harç Fiyatları Zamları

  2010 yılında vergi ve harçlara yüzde 2,2 oranında zam yapılması planlanıyor.

  2010 yılında Motorlu Taşıtlar Vergisi ve harçlar için uygulanacak artış oranları belli oldu.

  Buna göre yeni yılda vergi ve harçlara yüzde 2,2 oranında zam yapılması planlanıyor.

  1-3 yaş grubunda aracı olanlar 8 ila 31 lira daha fazla vergi ödeyecek.

  Artış Oranları Enflasyon Rakamlarına Göre Belirlenecek
  2009′un sonuna yaklaşırken yeni yılın yeni oranları da ortaya çıkmaya başladı.

  Hem motorlu taşıtlar vergisi hem de harçların artış oranı TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarına göre şekillenecek.

  Buna göre 2010 yılında Bakanlar Kurulu’nun herhangi bir değişiklik yapmaması halinde vergi ve harçlarda yüzde 2,2 oranında artış söz konusu olacak.

  Bu artışla birlikte 1 -3 yaş grubunda bin 301 ila bin 600 santimetreküp silindir hacmine sahip aracı olanların cebinden 641 lira vergi çıkacak.

  Bin 300 santimetreküpe kadar silindir hacmine sahip olan araçların vergisi 401 lira, 4 bin 1 santimetreküp silindir hacmine sahip olan araçların vergisi ise 14 bin 533 lira olacak.

  1 Ocak’ta bir yıllık pasaport harcı 167 lira 40 kuruş, B sınıfı sürücü belgesi harcı 217 lira 70 kuruş, silah taşıma ruhsatı harcı da 403 lira 60 kuruşa yükselecek.

  Cezalar Can Yakacak
  Yeni yılda ehliyetsiz ve alkollü araç kulananların canı da biraz daha fazla yanacak.

  Alkollü araç kullanan 549 lira, ehliyetsiz araç kullanan 271 lira ceza ödeyecek.

  Trafikte en düşük ceza 62 lira 30 kuruşa, en yüksek ceza ise 14 bin 522 liraya çıkacak.

  Kapalı alanlarda içilen bir sigarının bedeli de yeni yılda 69 lira yerine 70 lira 50 kuruş olacak.

  Ayrıca fatura ve fiş vermeyenler de yıl başından itibaren 163 lira 50 kuruş ceza ile karşı karşıya kalacak.

Benzer Konular

 1. 2009 kira geliri yıllık gelir vergisi beyan rehberi
  YukseLL Tarafından Hukuk Kanun ve Mevzuatlar Foruma
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 26-08-2009, 04:21 PM
 2. Cevap: 0
  Son Mesaj: 13-04-2009, 10:47 AM
 3. Çilem Haber
  Gazi Tarafından Web Programcılıgı Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 25-12-2007, 06:36 PM
 4. CuteNews Haber Scripti
  Gazi Tarafından Web Programcılıgı Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 25-12-2007, 06:35 PM
 5. ADSL Kullanıcılarına müjdeli Haber
  YukseLL Tarafından Bilgisayar İnternet ve Teknoloji Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 31-07-2007, 04:48 AM

Yetkileriniz

 • Yeni konuları düzenleyemezsiniz
 • Yanıt verebilirsiniz
 • Eklentileridüzenleyemezsiniz
 • Mesaj değiştiremezsiniz
 •