+ Konu Cevaplama Paneli
1 den 3´e kadar. Toplam 3 mesaj bulundu
 1. #1
  Pasif Uye EsMeR PreNsEs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Nerden
  NapCéN qı YaNıMaMı GéLCéN :)
  Mesajlar
  142

  .: Fİzİk Nedİr? :.

  .: FİZİK NEDİR? :.

  Madde ve madde bileşenlerini inceleyen, aynı zamanda bunların etkileşimlerini açıklamaya çalışan bir bilim dalıdır. Fizik genellikle cansız varlıklarla uğraşan, fakat çok zaman canlılarla ilgilenen bilimlere de yardımcı olan bir bilim kolu olaraktan anılır.

  Fizik kelimesi yunanca ''Doğa'' anl***** gelen terimlerden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle yakın zamana kadar fiziğe ''Doğa felsefesi'' gözüyle bakılıştır. Astronomi, Kimya, Biyoloji, Jeoloji,.....v.s. de birer doğa bilimi olmalarına rağmen, fiziğin en temel doğa bilimi ve aynı zamanda bu doğa bilimlerinin en önemli yardımcıları olduğu gerçektir. Diğer taraftan Tıp, Mühendislik...v.s. gibi uygulamalı bilimlerde çok kullanılan ve bazılarının temelini oluşturan Fizik, ilk bakışta hiç ilgisi olmadığı düşünülen arkeoloji, psikoloji, tarih...v.s. konularında da önemli bir yardımcıdır. Ancak konusu bakımından Fiziğe en yakın, hatta Fizikle içiçe olan bilim öncelikle kimyadır.

  O halde Fizik hemen hemen tüm bilimlerin gelişmesine yardımcı olmakta ve bir çok konuda onlarla iş birliği yapmaktadır. Bu işbirliğinden şüphesiz Fizikte yararlanmakta ve gelişmektedir. Fiziğin en yakın yardımcısı ise Matematiktir. Matematik bilimi kısaca Fiziğin dilidir.

  Temel doğa bilimi olan Fizik, evrenin sırlarını, madde yapısını ve bunların arasındaki etkileşimlerini açıklamaya çalışırken Fiziğin başlıca iki metodu vardır; bunlar gözlem ve deneydir. Doğa olaylarının çeşitli duyu organlarını etkilemeleri sonucu Fizikte çeşitli kolların gelişmesi sağlanmıştır. Bu sebeple görme duyusunu uyandıran ışıkla beraber Fiziğin bir kolu olan optik gelişmiştir. Aynı şekilde işitme ile akustik, sıcak soğuk duygusu ile termodinamik...v.s. fizik konuları ortaya çıkmıştır.Bunların yanı sıra elektromagnetima gibi doğrudan duyu organlarını etkilemeyen kolların da gelişmiştir. Fiziğin 19. yüzyılın sonuna kadar geçirdiği aşamalarda geçirdiği aşamalarda her ne kadar mekanik temel ise de, birbirinden bağımsız olarak incelenen Fizik konuları klasik fizik altında toplanabilir. 20. yüzyılın başından itibaren klasik fizik kurallarından daha değişik, ancak çok daha mantıklı ve mükemmel sonuçlar elde edilmiştir. Bu tür modellerle olayı açıklayan Fizik kolları ise Modern Fizik adı altında toplanmıştır. Fizik eğitimi bugünde gerçeğe çok yakın sonuçlar veren Klasik Fizikle başlamaktadır.

  Alıntıdır..
  Konu EsMeR PreNsEs tarafından (11-07-2007 Saat 10:15 AM ) değiştirilmiştir.

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Nerden
  Sponsor
  Mesajlar
  Çok:)
   

 3. #2

  Cevap: .: Fİzİk Nedİr? :.

  Tesekkur edecektim ama Yazı metninin hepsini kalın ve yazı tipini degistirmissin.Ben eski siteyi bu tip mesajlar yuzunden sildim. Bundan sonra yazdıgın mesajlarda bunlara dikkat edersen sevinirim.

  Ornek atılan bir mesaj asagıda lutfen!inceleyiniz
  http://www.aktifbir.com/f77/tatil-ka...i-171/#post178

 4. #3

  Cevap: .: Fİzİk Nedİr? :.

  Fizik maddeyi, maddenin uzay-zamanda hareketini enerji ve kuvveti de kapsamak üzere bütün ilgili kavramlarla birlikte inceleyen doğa bilimidir.

Benzer Konular

 1. NLP NEDİR?NLP Ne İşe Yarar?
  KESFET Tarafından Havacılık iş ilanları ve Kariyer Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 17-09-2009, 01:55 PM
 2. Yaren nedır
  Eftelya Tarafından Halk Oyunları Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 02-05-2009, 12:20 AM
 3. Reankarnasyon (yenİden DoĞuŞ) Nedİr
  dogangunes Tarafından Astroloji ve Fal Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 09-07-2007, 08:00 AM
 4. FotoĞraf Nedİr?
  dogangunes Tarafından Resim, Heykel Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 09-07-2007, 02:01 AM
 5. Edebİyat Nedİr?
  dogangunes Tarafından Edebiyat ve Edebiyatçılar Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 09-07-2007, 01:30 AM

Yetkileriniz

 • Yeni konuları düzenleyemezsiniz
 • Yanıt verebilirsiniz
 • Eklentileridüzenleyemezsiniz
 • Mesaj değiştiremezsiniz
 •