+ Konu Cevaplama Paneli
1 den 1´e kadar. Toplam 1 mesaj bulundu
 1. #1
  Hiper Aktif
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  1.780

  Kısırlık Tanısı

  Tüm tibbi yaklasimlarda oldugu gibi tani öncesi görüsme ve öykü olma kisirlik için çok önemli bir asamadir.

  Adet düzeni , kötü aliskanliklar, meslek, çalisma kosullari, cinsel iliski sikligi geçirilmis hastaliklar , geçirilmis ameliyatlar vb ögrenilmelidir.Bu görüsmeler sirasinda çiftlerin tüm sorunlarini ve psikolojik durumlarini ifade etmeleri önemlidir.Görüsmeler sirasinda erkegin de bulunmasinin gerekliliginin nedeni budur. Çünkü yapilan çalismalarda sadece psikolojik bozukluk ve depresyona bagli kisirlik vakalari bildirilmektedir.

  Kadinlarda yapilan tetkikler jinekolojik muayene ve ultrasonografiyi takiben adetinin 3 . günü (FSH,LH,PROLAKTIN TSH VE E2 vb) hormon degerlerinin ölçülmesidir. Sonra tüplerin açikligini görmek için (histerosalpingografi) rahim ve tüp filmi çekilmektedir.

  Tüp filminden hemen sonra kendiliginden gebelik olusmasi çok da nadir degildir. Histerosalpingografide tüplerde tikanma ve ciddi anormallikler varsa beklemeden endoskopiye geçilebilir. Uygun vakalarda yapisiklarin ayrilmasi , tüplerin açilmasi, PCOS'da drilling, endometriosis odaklarinin yakilmasi islemleri yine laparoskopi sirasinda yapilabilir. Tüplerinde ciddi hastalik, tikaniklik olanlarda in vitro fertilizasyon (tüp bebek) önerilebilir.

  Diger testlerle laporoskopi bulgulari birlestirilince çiftlerin çogunda gebe kalmalarini önleyen tedavi edilebilir bir neden bulunur.Gerektiginde kadin hastaliklari uzmani ve ürolog vakayi ortaklasa konsülte ederek bir tedavi plani hazirlanmalidir.Ancak geride hiçbir hastaligin bulunmadigi çiftler kalacaktir. Sebebi bilinmiyen infertilite dedigimiz bu grup vakalarin % 12'sini teskil etmekte olup bunlara öncelikle inseminasyon (asilama) denenebilir. Inseminasyon yapilacak hastalarda ; günümüz kosullarinda tetkikleri tamamlandiktan sonra 3 adet dönemi ilaçlarla (CC+HCG+IUI) yumurtlama saglanarak dogal yollarla gebelik olusmasi beklenmekte sonraki 3 ay ise yumurtlamanin uyarilmasini takiben (super ovulasyon+IUI) asilama denenmektedir.Yine gebelik elde edilmezse hastaya yardimla üreme tekniklerini önerilmelidir.

  alıntı

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Mesajlar
  Çok:)
   

Benzer Konular

 1. Kısırlık Nasıl Teşhis Edilir?
  gülden Tarafından Tüp Bebek Forumu Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 15-05-2013, 11:53 PM
 2. Nedeni Açıklanamayan Kısırlık
  dogangunes Tarafından Tüp Bebek Forumu Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 01-02-2011, 03:39 AM
 3. Erkeklerde Kısırlık Nedenleri
  dogangunes Tarafından Tüp Bebek Forumu Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 01-02-2011, 03:39 AM
 4. Kadında Kısırlık Nedenleri
  dogangunes Tarafından Tüp Bebek Forumu Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 01-02-2011, 03:38 AM
 5. Kadınlarda Kısırlık
  piraye Tarafından Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 26-04-2009, 01:45 AM

Yetkileriniz

 • Yeni konuları düzenleyemezsiniz
 • Yanıt verebilirsiniz
 • Eklentileridüzenleyemezsiniz
 • Mesaj değiştiremezsiniz
 •