+ Konu Cevaplama Paneli
1 den 3´e kadar. Toplam 3 mesaj bulundu
 1. #1
  Hiper Aktif
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  1.780

  Menopoz nedir?

  Kadın hayatının ortalama olarak üçte biri menopoz döneminde geçer. Menopoza girme yaşı tüm dünyada ve antik çağlardan beri fazla değişme göstermemiştir ve ortalama 45-55 cıvarındadır. 40 yaştan önce menopoza girmek "erken menopoz " olarak tanımlanmaktadır. Menopoz genellikle hayatın doğal bir aşaması olarak kabul edilmektedir.

  Gerçekten de menopoz, kadın hayatının yumurtlama fonksiyonlarının sonlandıktan sonraki doğal bir aşamasıdır. Ancak menopozda oluşan bazı değişiklikler kadının hayatını derinden ve öylesine olumsuz etkiler ki bu durum pek çok hastalıkların ortaya çıkmasına ve kadının yaşam kalitesinin azalmasına neden olur.Bu gün menopoz olumsuz etkileri önlenmeye ve tedavi edilmeye çalışılan bir hastalık gibi kabul edilmektedir.

  Menopozun kadın hayatının doğal bir parçası olması nedeniyle hiç bir şey yapmadan izlenmesi artık eskilerde kalmıştır.Özellikle kadın yumurtalık hormonlarının laboratuar koşullarında üretilip kullanılmaya başlanmasıyla bu kavram daha da ön plana çıkmıştır. Menopozda azalan yumurtalık hormonlaının yerine konmasıyla menopoza ait tüm olumsuz değişiklikler ve hastalıklar kolaylıkla önlenebilmekte veya en aza indirgenebilmektedir.

  Menopozdaki temel değişiklik kadınlık hormonu olan östrojenin yumurtlamanın durması sonucu azalmasıdır.Böylece kadında
  -Ateş basma,terleme,çarpıntı
  -Uykusuzluk,sinirlilik,(ruhsal çöküntü) depresyon,unutkanlık,halsizlik,çabuk sinirlenme
  -Bazan cinsel istekte (libido) azalma
  -Kemik erimesi(osteoporoz)
  -Damar sertliği (ateroskleroz) gelişme eğilimi
  -Cinsel organlarda çekilme(atrofi) ,kuruluk,ağrılı ilişki
  -İdrar kaçırmaya kadar varan idrar yollarında atrofi ortaya çıkmaktadır.

  Kadınlar bir sabah uyandıklarında kendilerini menopoza girmiş olarak bulmazlar.Menopoz 20 yıl süren değişikliklerin tam ortasındaki dönemdir.40 yaşından sonra kadınlarda önce yumurtlamanın azalmasına bağlı olarak düzensiz adet kanamaları,aralıklı ateş basma ve terlemeler,psikolojik değişiklikler ortaya çıkmaya başlar.Daha sonra yakınmalar giderek artar ve adet tamamen kesilir. Bu dönemde 1 yıl adet kanamalarının olmaması menopoz tanısı için yeterlidir. 6 aydan daha fazla adet gecikmeleri araştırılıp kandaki estrojen ve yumurtlamayı uyaran hormon (FSH) seviyeleri ölçülerek kesin tanı konulur. Ancak adet düzensizlikleri veya düzensiz kanamalar "menopoza giriyorum" düşüncesiyle normal karşılanmamalı; hasta doktoruna başvurarak bu değişikliklerin gebelik ve kadın cinsel organlarının kanserlerinde de görülebileceği göz önünde tutularak bu hastalıklar dikkatle araştırılmalıdır.

  MENOPOZDA KALP VE DAMAR HASTALIKLARI

  Menopozda estrojen hormonunun azalması sonucu, bu hormonun koruyucu etkisi ortadan kalktığından kalp-damar sistemi hastalıklarında %60’a varan artışlar görülmektedir. Önceleri kalp-damar hastalıklarından korunmak ve ateroskleroz oluşumunu önlemek veya geciktirmek için menapozda estrojen tedavileri önerilirken, son zamanlarda tamamlanan büyük bazı araştırmaların ( WHI , One-million Women Study) sonucu bu tedavinin faydalı olmadığı hatta kalp-damar sistemini daha da olumsuz etkileyebileceğini göstermektedirler. Daha önce kalp-damar hastalığı olanlarda, bunun düzelmesi için hormon kullanımının faydasız hatta var olan hastalığın seyrini daha da kötüleştirebileceğini bildiren araştırma sonuçları vardır.

  Kısaca menopozda kalp-damar hastalıklarından korunmak için kardioloji kliniklerinin önerdiği diyet, egzersiz, kolesterolu düşüren ilaçlar (statinler) kullanılmalı,menapozda hormon replasman tedavisi (estrojen ) bu amaçla kullanılmamalıdır.
  MENOPOZDA KEMİK ERİMESİ (OSTEOPOROZ)

  Amerika Birleşik Devletleri'nde yaklaşık 25 milyon kadının sorunu olan menopoz sonrası osteoporoz kabaca kemik dokusunun temel minerali olan kalsiyum'un yaşlanma ve menopozdaki östrojen eksikliği sonucu kalıcı olarak kaybedilmesidir.İlk 5-8 yılda kemik kaybı ortalama yılda %4-8 iken daha sonra kısmen azalarak kadın her yıl kemik dokusunun yaklaşık %1'ini kaybeder ve 75 yaşına geldiğinde ortalama olarak 35 yaşındaki kemik dokusunun %30'unu kaybetmiş olur.Bunun bağlı olarak menopozla beraber hızla artan kemik erimesi sonucu sessiz omurga kırıklarlarıyla bel ağrıları,boyda kısalma ve kamburluk ortaya çıkar.Menapozdan sonra bir kadında boy 65 yaşına kadar ortalama 4 cm ,75 yaşına kadar 9 cm kısalır.Omurga kemiklerindeki çökme kırıklarına bağlı olarak ortaya çıkan kamburluk ve göğüs kafesinin kemik yapısının bozulması sonucu hastada solunum sıkıntısı gelişebilir.Kadınlar menopozda çarpma düşme sonucu kalça,el bileği ve diğer kemik kırıklarına da daha kolay maruz kalabilirler.Bu kırıklardan en ciddi olanı kalça kırığıdır ve kalça kırığından sonra hastalardan %12-20'si 2 yıl içinde kaybedilmektedir.Kalça kırığı geçirmiş hastaların geriye kalanlarının bir kısmı sürekli bakıma ihtiyaç duymaktadırlar.Bu nedenle ABD'de yapılan yıllık tedavi ve rehabilitasyon harcamalarının tutarı 20 milyar doları bulmakta ve bu rakam her yıl giderek artmaktadır.Korunma bu açıdan en ekonomik,en insancıl ve en kolay yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.Kemik erimesine zemin hazırlayan risk faktörleri,

  -Çok çocuk doğurma
  -Sigara,alkol kullanımı
  -Beslenme bozuklukları (kalsiyumdan fakir diyet)
  -Güneş banyosu alışkanlığının olmaması
  -Spor yapma alışkanlığının olmaması
  -Uzun süre yatağa bağlı kalmaya neden olan hastalıklar
  -Bazı endokrin (hormonal ) bozukluklar (hiperparatiroidi,hipertiroidi(guatr),böbrek üstü bezinin aşırı çalışması veya steroid hormonlarının ilaç olarak uzun süreli alımı vb)
  -Bağ dokusu hastalıkları(Romatoid artrit,sarkoidoz) ,siroz,böbrek hastalıkları,erken menapoz
  -Genetik faktörler(ailede osteoporoz varlığı)

  MENOPOZDA İDRAR YOLLARI DEĞİŞİKLİKLERİ

  Östrojen hormonunun eksikliği kadınlık organlarına komşuluğu ve fizyolojik beraberliği nedeniyle idrar yolları ve mesane fonksiyonlarını da etkiler.Vajen ve idrar deliği (üretra) destek dokuları zayıflar, mesane fonksiyonları bozularak idrar kaçırma varsa artabilir veya ortaya çıkabilir.Bu dönemde mesane fıtıklaşması,atrofiye bağlı rahim(uterus) ve vajina sakmaları da idrar kaçırmanın bir nedeni olabilir.Ancak menapozda görülen idrar kaçırmanın en sık nedeni mesanenin zamansız kasılmasına bağlı olan aşırı aktivitedir(detrusor instability).Bu hastalar genellikle sıkıştıklarında yetişemeyip tuvalet kapısında idrarlarını kaçırırlar. Menapoz öncesi dönemde kadınların %10'unda görülen bu durum menapozdan sonra %20-30'unda rastlanır.Vajinal veya ağızdan uygulanan östrojen hormonu yakınmaları azaltır veya düzeltir.

  MENOPOZ TANI VE TEDAVİSİ

  Menopozun olumsuz etkilerinin en aza indirgenmesinin en önemli ön koşulu tanısının en erken aşamada konulup erken tedaviye başlanmasıdır.Çünkü menopozdaki kayıplar ilk yıllarda en fazladır.Menopoz temel olarak yumurtlamanın durması (doğal) veya yumurtalıkların alınması(cerrahi) veya çalışamayacak kadar hasar görmesine bağlı olarak ortaya çıkar.40 yaşından sonra 1 yıl süreyle adet görmeyen ve yakınmaları da olan bir kadın başka araştırma yapılmaksızın menopozda kabul edilebilir.Menopoza geçiş döneminde ,gebelik ve düzensiz kanamaya neden olan kötü huylu hastalıklar ayırt edilmelidir.Bunun için seyrek adet gören ,ateş basma,çarpıntı,terleme ve psikolojik değişiklikleri olan bir kadının adetin 3. günü alınan kanında, yumurtalıkları uyaran hormon(FSH,LH) düzeyleri artmışsa tanı daha kesin ve erken konmuş olur ve tedavi de hemen başlanabilir.Düzensiz (genellikle seyrek) adet gören bir kadında FSH 40 pg/ml üzerinde ise menopoz tanısı kesinlikle konur.FSH değerinin 25-40 pg/ml arasında olması halinde menapoza giriş sürecinin başladığı ancak seyrek de olsa yumurtlama ve gebelik de olabileceği düşünülür.Ancak her durumda gebelik ve düzensiz kanamaya neden olan diğer hastalıklar gebelik testi,ultrasonografi ve endometrial biopsi (kürtaj) vb ile araştırılmalıdır.

  HORMONLA TEDAVİ

  Başlıca bozukluk veya eksiklik östrojen hormonun azalması olduğundan ,temel tedavi de östrojen hormonu vermektir.Tanı konur konmaz eğer hasta için sakıncaları yoksa;
  -Ağızdan
  -Cilte yapıştırılan bantlar veya sürülen jellerle
  -Vajinal yolla
  östrojeni yerine koyme tedavisine başlamak esastır.
  Hormon Kullanımına Engel Oluşturan Durumlar:
  -Yeni kalp krizi(miyokard enfarktüsü) geçirmiş olanlar
  -Geçici iskemik atak
  -Geçirilmiş inme (serebrovasküler olay),beyin damar tıkanıklıkları
  -Karaciğer fonksiyonlarının bozuk olması
  -Östrojen ile ilerleyen tümör varlığı(Meme ,rahim)
  -Tromboemboli (damariçi pıhtılaşma ile damar tıkanıklığı)
  Dikkatli ve Kontrollü Kullanılacak Durumlar:
  -Kalpte iskemik hastalık(damar sertliğine bağlı beslenme bozukluğu)
  -Hipertansiyon(yüksek tansiyon)
  -Safra kesesi hastalıkları ve taş
  -Diabetes Mellitus (Şeker Hastalığı)
  -Hiperlipemi (kanda yağ,kolesterol, oranının yüksek olması)
  -Migren tipi başağrıları
  -Miyom(rahimde tümör)
  Hormon tedavisine başlanmadan önce,bu ilaçların olası yan etkileri ve uzun yıllar kullanılmasına bağlı ortaya çıkabilecek durumlar hasta tarafından bilinerek ,ön hazırlıklar yapılmalıdır.Ön araştırmalar:
  -Genel vücut ve jinekolojik muyene,tansiyon ,kilo,ağırlık ölçümü
  -Karaciğer fonksiyonları (kandaki karaciğer enzimleri,yağlar,kolesterol ölçülür)
  -Kan ve idrar tetkiki( genel kontrol)
  -Servikal smear(Rahim ağzı kanserini araştırmak için alınan sürüntü)
  -Mammografi (Meme kanseri taraması)
  -Endometrial biopsi ve/veya vajinal ultrason ile endometrial kalınlık ölçümü(rahim kanserini tarama)
  -Açlık Kan Şekeri (Şeker hastalığı araştırılması)
  -Elektrokardiografi (Kalpte kriz veya beslenme bozukluğu araştırılması)
  -Gerekirse kemik yoğunluğu ölçümleri(kırıkları önlemek ve diğer ilaçların gerekliliğinin araştırılması için)
  Bu tetkikler hastanın durumuna göre en az 1 yıl aralıklarla tekrarlanır.

  HORMONSUZ TEDAVİ

  Genellikle direkt olarak menopoza karşı değil ,oluşturduğu hastalıklara (osteoporoz vb ) karşı kullanılan ilaç ve yöntemleri içerir.
  -Kalsiyum desteği
  -Bifosfonatlar
  -D Vitamini

  DİYET

  -Kalsiyumdan zengin diyet esastır.Süt ,yoğurt,peynir vb diyetle kemik kaybı önlenmeye çalışılır.
  Bazı yiyeceklerin kalsiyum içeriği aşağıda gösterilmiştir.

  Besinler Miktar Kalsiyum (mgr)
  Süt 100 ml 120
  Yoğurt 100 ml 115
  Yumurta (beyaz) 100 gr 11
  Yumurta (sarısı) 100 gr 152
  Peynir (yağlı) 100 gr 162
  Peynir (yağsız) 100 gr 96
  Çökelek (kuru) 100 gr 505
  Gravyer (%8 tuzlu) 100 gr 1011
  Kaşar Peyniri 100 gr 700
  Koyun Eti 100 gr 10
  Sığır Eti 100 gr 11
  Tavuk Eti 100 gr 12
  Kuru Fasulye 100 gr 144
  Kuru Nohut 100 gr 150
  Kuru Barbunya 100 gr 135
  Ceviz 100 gr 99
  Fındık 100 gr 208
  Kara Lahana 100 gr 116
  Kuru İncir 100 gr 126
  Pestil 100 gr 86
  Kivi 100 gr 100
  Asma Yaprağı 100 gr 392
  Bamya 100 gr 92
  Ispanak 100 gr 93


  EGZERSİZ

  Her gün 30 dakikalık yürüme ve basit ağırlık kaldırma, kas güçlendiren hareketler ilaçlar kadar önemlidir. Yaz aylarında güneş ışığından (ultra viole) faydalanmak için düzenli güneşlenme yararlıdır.

  OLUŞAN HASTALIKLARIN TEDAVİSİ

  Amaç hastalıkların önlenmesi olmakla beraber önlenemediği zaman uygun tedaviler yapılır.

  KEMİK ERİMESİ

  Kırık oluşmuşsa uygun tedavi yapılır ve fizik tedavi ile rehabilitasyon sağlanır. Kırıklara bağlı ortaya çıkan kamburluk nedeniyle oluşan ağrı ve solunum sıkıntısı için fizik tedavi ve uygun aletlerle hastaya yardımcı olunmaya çalışılır. Kırıkların oluşumunun önlenmesi için ev hastaya göre yeniden düzenlenmelidir. Merdiven kenarlarına, banyo ve tuvalete tutunacak kollar yapılır. Elektrik kesintisi anında oluşabilecek çarpma ve düşmeleri önlemek için özel pilli veya jenaratörlü lambalar merdivenlere yerleştirilebilir. Yerdeki kaygan örtü malzemeleri (halı, kilim vb.) sabit hale getirilebilir.

  İDRAR KAÇIRMA

  Mesane boyunun sarkmasına veya mesane aktivitesinin artmış olmasına (detrusor instabilitesi) göre değişir. Mesane boyu hareketliliğinin arttığı durumlarda cerrahi; mesane kasının zamansız kasılmasına bağlı idrar kaçırmalarına ilaç, fizik tedavi ve/veya mesanenin elektrik stimulasyonuna dayalı tedaviler uygundur. Hangi tedavinin yapılacağına konunun uzmanı bir hekim tarafından yapılan muayene, laboratuar ve ürodinamik (mesanenin dolum, işeme ve kaçırma basınçlarının bilgisayarla kaydı) çalışmalarla karar verilmelidir. İyi seçilmemiş hastalarda tedavi idrar kaçırmayı düzeltmeyeceği gibi artışına neden olabilir.

  PSİKOLOJİK SORUNLAR

  Özellikle ilk yıllarda kadınlarda adetten kesilme, ateş basma, terleme, çocuk doğurma yeteneğini kaybetme gibi bozukluklar eksik kadınlık, izolasyon, depresyon, içe kapanma, uykusuzluk, aşırı sinirlilik, saldırganlığa neden olabilir. Bu durumda bir psikiyatrisin öneri ve tedavisine gerek vardır. Alışmaya çalışmak sorunu derinleştirebilir.
  alıntıdır


  http://www.aktifbir.com/forum/f56/me...ayetler-14938/
  http://www.aktifbir.com/forum/f56/me...staligi-14957/
  http://www.aktifbir.com/forum/f56/me...i-cozum-10772/
  http://www.aktifbir.com/forum/f27/me...elirtisi-7827/
  http://www.aktifbir.com/forum/f56/me...onemler-14937/

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir Menopoz nedir?
  Üyelik tarihi
  Daima
  Mesajlar
  Çok:)
   

 3. #2
  Aktif Uye orkunorkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Nerden
  istanbul, shumen, constatnza, odessa
  Mesajlar
  410

  Cevap: Menopoz nedir?

  menopoz olmak zor,

  gençken kız olmak ,dişi olmak, kadın olmak, anne olmak güzel bişey,,

  sonunu düşünmek lazım,, hayatı iyi yaşamalı belkide

 4. #3
  Super Aktif ZEYNEP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Nerden
  soylemem:)
  Mesajlar
  928

  Yaşamın Bir Dönemi: Menapoz

  Menopozun, kadın Hormonu olan östorojen ve progesteronun seviyesinin düşmesi ve vücudun yumurta üretmeyi durdurması anl***** geldiğini belirten uzmanlar, bu dönemde, mensturasyonun tamamen kesildiğini ve hamile kalma olasılığının çok azaldığını belirtiyor.

  Aynı zamanda, fiziksel ve duygusal anlamda zor bir dönemin yaşanacağını vurgulayan uzmanlar, görülebilecek yakınmalara yönelik koruyucu tedavi yöntemlerinin daha da önem kazandığının Altını çiziyor.

  Gelişmiş ülkelerde kadın yaşamının 3'de 1'ini menopoz döneminin oluşturduğunu belirten uzmanlar, "Türkiye'de menopoz yaşı konusunda kesin veriler bulunmamakla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan bir çalışmada, ortalama menopoz yaşı 51.3 yıl olarak bulunmuştur. İyi beslenemeyen, zayıf, vejetaryen, rahimi alınan, anne karnında geri kalan ve yüksek yerlerde yaşayan kadınlarda menopoz yaşı biraz daha erken olabilmektedir. Ayrıca sigara içen kadınlar menopoza daha erken girmektedir" şeklinde bilgi aktardı.

  Menopozun ortaya çıkacağı zamanın önceden tahmin edilemeyeceğini belirten uzmanlar, "Bu dönemin, 45 ila 55 yaşları arasına rastlanacağı düşünülmekte ancak bazı kadınlarda 35 gibi daha erken bir yaşta, ya da 60 gibi daha ileriki bir yaşta başlayabildiği gözlenmiştir. Genellikle, menopozun başlayacağına dair bazı belirtiler ortaya çıkar. Ay dönümleri gitgide gecikir, azalabilir ve bir önceki kadar uzun sürmez. Alternatif olarak, bazı bayanlar kısa aralıklarla ağır kanamalar geçirir. Bazen, mensturasyon hiçbir uyarıda bulunmadan kesilir" dedi.

  Menopozun bir hastalık değil, yalnızca yaşamın bir dönemi olduğunu belirten uzmanlar, östorojen ve progesteronun salınma miktarındaki azalmanın adet kanaması kesilmeden birkaç yıl önce başladığını ve rahatsızlık verici bazı fiziksel belirtilerin ortaya çıkmasına neden olduğunu vurgulayarak, bu semptomları şu şekilde sıraladı:

  Ateş basmaları: Birçok kadında bu durum farklı şiddetlerde yaşanır. Fakat hepsi için ortak olan nokta, bir Dakika boyunca yüksek sıcaklığa maruz kalma (Bu da sizin evdeki tüm pencereleri açmayı istemeniz için yeterlidir) ve titreme hissidir. Ortalama olarak, hararetlenme Günde dört ya da beş kez ve genellikle beş dakika arayla meydana gelir. Bazı kadınlar aynı zamanda ciltte karıncalanma hissi ortaya çıkar.

  Gece terlemeleri: Bunlar gece meydana gelen ateş yükselmeleridir. Eğer şiddetliyse, yatağınızı sırılsıklam edebilir, sizin ve partnerinizin uyku rahatını bozabilir.

  Düzensiz, yetersiz ve ağır adet kanamamaları: Bu, yaklaşan menopoz için ortak bir belirtidir fakat daha da kötüsü menopoz dışındaki bazı durumların (örneğin, polip ya da tümörler) neden olduğu düzensiz ve ağır kanamalardır. Bu nedenle kontrol edilmek iyi bir fikirdir.

  Kuru ya da kaşıntılı cilt: Yaşımız gereği, cildimiz yaşlanmaya başlar ve Oksijensiz kalan cilt için nemi hapsetmek zorlaşır.

  Ağrı ve sancılar: Düşük seviyedeki östrojen baş ağrıları ve sancıların artmasına neden olabilir. Bunlar eklem ve kas ağrılarından sırt ya da baş ağrılarına kadar çeşitlenebilir.

  Kansızlık: Buna düşük seviyedeki östrojen neden olur fakat uyku rahatınızı bozacağı gibi gece terlemeleri ile de şiddetlenebilir. Sıkıntı ya da Depresyonda birer faktör sayılabilir.

  Yorgunluk ve uyuşukluklar: Gece terlemelerinden dolayı uykuda meydana gelen eksiklik Gün boyunca kendinizi yorgun hissetmenize neden olur.

  Mesane problemleri: Bunlarda sistit ya da diğer mesane enfeksiyonlarına ve idrar tutamama stresine dair aşırı hassasiyet söz konusudur. İdrar tutamama stresine Pelvik boşluğundaki kas ve doku elastikliği kaybı neden olur. Pelvik taban kas egzersizleri bu durumun düzelmesine yardımcı olabilir. Bazı kadınların aynı zamanda mesane kapasitesi azalır.

  Vajina esnekliğinin kaybı: Vajinal çeperin incelmesi, kuruması ve elastikliğini kaybetmesi sebebiyle ilişki rahatsız edici ya da acı verici hale gelebilir. Su sistemli yağ sağlayıcı bir Madde yardımcı olabilir, acı şiddetli ve sürekli ise tıbbi yardım alınması tavsiye edilir. Bunlarla beraber, Kalp-Damar hastalık riskinde artma, osteoporoz (kemik erimesi) artışı, baş dönmesi, Ayak bileğinde şişlik ve çarpıntı gibi diğer belirtiler de söz konusudur fakat sık rastlanmaz".

  Menopozda görülen belirti ve değişikliklere yönelik olarak en çok tercih edilen yöntemin Hormon replasman tedavisi olduğunu belirten uzmanlar, bu tedavide genel olarak östrojen ve progesteron Hormonlarının hastaya birlikte verildiğini, progesteron verilmesinin ana amacının östrojene bağlı olarak artan Rahim Kanseri riskinin önlenmesi olduğunu kaydetti.

  Öte yandan, ruhsal sağlığın da hayat kalitesi açısından çok önem taşıdığını belirten uzmanlar, "Özellikle ilk yıllarda kadınlarda adetten kesilme, ateş basma, terleme, çocuk doğurma yeteneğini kaybetme gibi bozukluklar, eksik kadınlık, izolasyon, depresyon, içe kapanma, uykusuzluk, aşırı sinirlilik, saldırganlığa neden olabilir. Bu durumda bir psikiyatrisin öneri ve tedavisine gerek vardır. Alışmaya çalışmak sorunu derinleştirebilir. Unutulmaması gereken menopozal dönem hastalık değil, doğru ve yeterli takipler ile keyif ve Sağlıkla geçirilecek bir dönemdir" şeklinde sözlerini tamamladı.
  İHA

Benzer Konular

 1. Menopoz döneminin tuhaf belirtileri
  piraye Tarafından Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 01-07-2009, 07:07 PM
 2. Menopoz döneminde cilt değişiklikleri
  piraye Tarafından Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 01-07-2009, 07:03 PM
 3. Menopoz
  ZEYNEP Tarafından Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 28-06-2009, 09:45 AM
 4. Menopoz döneminde göz kuruluğu
  YukseLL Tarafından Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 31-03-2009, 12:06 AM
 5. Erken Menopoz Nedir
  ZEYNEP Tarafından Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 23-01-2009, 02:13 AM

Yetkileriniz

 • Yeni konuları düzenleyemezsiniz
 • Yanıt verebilirsiniz
 • Eklentileridüzenleyemezsiniz
 • Mesaj değiştiremezsiniz
 •