+ Konu Cevaplama Paneli
1 den 1´e kadar. Toplam 1 mesaj bulundu
 1. #1
  Pasif Uye madly - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Mesajlar
  197

  Havacılık Tarihinin Serüveni Tiyatro Sahnesinde

  Elif Koçak - Hava Kuvvetleri Komutanlığının 100.yılı dolayısıyla Devlet Tiyatroları tarafından hazırlanan "Bir Tayyare Serüveni", adlı Oyun yarın ilk kez seyirciyle buluşacak.
  Elif Koçak - Hava Kuvvetleri Komutanlığının 100. yılı dolayısıyla Devlet Tiyatroları tarafından hazırlanan "Bir Tayyare Serüveni", adlı Oyun yarın ilk kez seyirciyle buluşacak.

  Devlet Tiyatrolarının usta Oyuncusu Mehmet Ege'nin yönettiği, Firdevs Aylin Tez'in yazdığı eser, izleyenlere Türk havacılık tarihine yolculuk yaptıracak.

  Oyunun yönetmeni Mehmet Ege, Aa muhabirinin sorularını yanıtlarken, kuruluşunun 100. yılını kutlayan Türk Hava Kuvvetlerinin Devlet Tiyatrolarından bir tiyatro Oyunu yapılmasını istediğini söyledi.

  Kendisinin İzmir'de bir Oyun sahneye koyduğunu, Aralık ayında Ankara'ya döndüğünde DT Genel Müdürlüğünün bu isteği ilettiğini belirten Ege, "Ancak, o güne kadar yapılan araştırmalarda bu isteğin henüz karşılanamadığı, bir tekst bulunamadığı söylendi. Tiyatro literatüründe havacılıkla ilgili bu tarzda bir Oyun olmadığı ortaya çıktı" dedi.

  Bunun üzerine Hava Kuvvetleri Komutanlığı Tarih Şubesi'nin yaklaşık 3 klasör malzemeyle geldiğini, "bunlar bizim havacılıkla ilgili anılarımız" dediğini ifade eden Ege, "Bana, 'böyle bir şey yapabilir misiniz?' dediler. Bu gerçekten zor bir iş, tarih anlatacaksınız ve tiyatroda anlatacaksınız" diye konuştu.

  Yaklaşık 10 yıldır birlikte çalıştığı Firdevs Aylin Tez'e konuyu aktardığını dile getiren Ege, şöyle devam etti:

  "Aylin, oldukça hızlı ve benim beklediğimden de öte değerde, üslupta bir tekst ortaya çıkardı. Bu tekstin üzerinde birlikte yeniden çalıştık. Eseri önce Devlet Tiyatroları edebi kuruluna daha sonra Hava Kuvvetleri Komutanlığına vererek onların da bu konudaki görüşlerini aldık. Tekrar üzerinde bazı değişiklikler yaparak çalışmaya başlanacak bir hale getirdik. Provalara Ağustosun 20'sinde başladık, bir aksilikle karşılaşmazsak yarın prömiyer yapacağız."

  -"Oyun bir rüya üzerine kurulu"-

  Tiyatro sahnesinde tarihsel bir süreci anlatmanın zor olduğunu vurgulayan Ege, "Bir Tayyare Serüveni"nin bir rüya üzerine kurulu olduğunu söyledi.

  Ege, Oyunla ilgili şunları anlattı:

  "Bir televizyon yarışması sırasında, 'Göktürk' nedir? diye bir soruyla karşılaşıyor yarışmacı. Bu yarışmacı, 3 haftanın şampiyonu olduğu söylenen bir kadın. Yarışmacının soruya cevabı hazır 'eski bir Türk devletidir' diyecek ama sunucu, 'hayır o öyle değil, bu sorunun cevabı başka' diyor. Üç haftanın son sorusunu eğer kazanırsa yarışmacıya lüks bir hayat sunulacak. Soruyu bilemediği için yarışmacı sahne üzerinde fenalaşıyor ve bir değişim süreci yaşanıyor. Kadın kendine geldiğinde, bir uçakta olduğunu fark ediyor. Uçağın pilotu giriyor içeri o da yarışmadaki sunucu. Olay, Bedia hanımın rüyası olarak böylece başlıyor.

  Sunucuyken pilot olan kişi, 'son soruyu bilemediniz, biz de doğru yanıtı açıklayamadık. Kurallara göre bizim size bazı ip uçları vererek, sorunun yanıtını bulmanıza yardımcı olmamız gerekiyor. Bunu yapabilmek için sizinle beraber Türk havacılık tarihinin ana noktalarına bir uçuş yapacağız. Bu zamanda bir uçuş olacak. Göreceğiniz mekanlar, kişiler size ip ucu oluşturacak. Siz bunlardan yola çıkarak soruyu yanıtlarsanız ödülü alacaksınız' diyor. Oyun, böylece Türk havacılık tarihinin geçmişinden günümüze kadar devam ediyor."

  Oyunda, tiyatroda "açık üslup" denilen bir yöntem kullandıklarını anlatan Ege, "Her an her şeyin olabileceğini baştan seyirciye sunuyoruz. Görüntü bizim en önemli aracımız. Bu görüntülerin bir kısmı belgesel, bir kısmı da sanal olacak. Oyunda çok az aksesuar ve dekor parçası kullanıyoruz" dedi.

  -"Bir Tayyare Serüveni"-

  Firdevs Aylin Tez'in yazdığı, Mehmet Ege'nin yönettiği "Bir Tayyare Serüveni" yarın dünya prömiyeri yapacak. Dekor tasarımı Sertel Çetiner'e, kostümleri Sevgi Türkay'a, ışığı Yakup Çartık'a ait eserin müziği Can Atilla imzasını taşıyor.

  Oyunda, Nermin Uğur, Hülya Dizmen Yücel, İsmet Numanoğlu, Bülent Türkmen, Teoman Gülen, Fuat Çiyiltepe, Ulaş Ersoy, Mehmet Ali Toklu, Mert Egemen, Cengiz Korucu, Abdullah İndir, Nihal Tercan, Caner K. Gezener, Özgür Öztürk, Cengiz Uzun, Ergin Özdemir, Ayça Korumaz, Gözde Dündar, Melek Çapkıncı Ağdan, Nilgün Yalçınkaya, Tülay Sarıcı, Velican Demirel, Zeki Tüzün, Erdal Karakurt, İbrahim Korumaz, Samet Serkan Ünaldı, Emrah Aktürk, Pelin Gülten, Sera Özkan, Gökçe Demiröz, İsmail Onur Coşkun, Petek Ocakçı, Serdar Sarıkaya, Dilara Suer, Burak Aksoy, Volkan Ulusoy, Öykü Eylül Amaç, Suzan Arslan ve Burcu Bilgiç rol alıyor.

  Oyun, 9 ve 11 Ekim'de de Büyük Tiyatro'da seyirciyle buluşacak.


  haberler.com

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Mesajlar
  Çok:)
   

Benzer Konular

 1. Ezanın Tarihi Serüveni
  RABİA Tarafından Serbest Tartışma Polemik Foruma
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 02-01-2010, 09:48 AM
 2. Bilim tarihinin en büyük 10 icadı
  YukseLL Tarafından İcatlar ve Mucitler Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 11-06-2009, 11:50 AM
 3. Süper Lig tarihinin gol kralları
  YukseLL Tarafından Futbol Forumu Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 19-08-2008, 12:02 AM
 4. Tiyatro Başka Bir Yer YENİ Tiyatro eğitimine başlıyor!
  theater Tarafından Tiyatro ve Tiyatro Sanatçıları Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 28-01-2008, 08:06 PM
 5. Türk basketbol tarihinin 'ilk'leri
  YukseLL Tarafından Basketbol Forumu Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 11-10-2007, 01:35 PM

Yetkileriniz

 • Yeni konuları düzenleyemezsiniz
 • Yanıt verebilirsiniz
 • Eklentileridüzenleyemezsiniz
 • Mesaj değiştiremezsiniz
 •