+ Konu Cevaplama Paneli
1 den 1´e kadar. Toplam 1 mesaj bulundu
 1. #1
  Pasif Uye madly - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Mesajlar
  197

  Stres çocuğu hayata daha iyi hazırlıyor

  ABD'li ünlü ekonomist ve eski Beyaz Saray danışmanı Todd Buchholz'un bir kitabından yola çıkılan yazıda, çocuklukta maruz kalınan stresin ileriki yaşamda zorluklara karşı bir kalkan görevi gördüğü anlatıldı. 3 kız çocuğu olan Buccholz, “Çocukları her yaptıklarını takdir ederek yetiştirmek tehlikeli bir yoldur. Bu onları gerçek hayat karşısında deneyimsiz bırakır” dedi.

  Öğretmenlerin geçmiştekinden farklı olarak, öğrencilerin sordukları tüm soruları anlayış ve sempatiyle karşıladığını söyleyen ekonomist bu durumun yanlış olduğunu belirtti.

  Buccholz yeni jenerasyonu, “özgüven jenerasyonu” olarak tanımlayarak duyulan bu güvenin sahte olduğunu dile getirdi. ABD'de bulunan San Diego Üniversitesi'nde 1982 ve 2006 yılları arasında 16 bin öğrenci üzerinde yapılan bir araştırmada, “Ben dünyayı yönetsem daha iyi bir yer olurdu” diyen öğrencilerin sayısının son 20 yılda yüzde 30 oranında arttığı görüldü.

  Araştırmada 1950'li yıllarda gençlerin sadece yüzde 12'sinin, “Ben önemli biriyim” düşüncesini aklından geçirdiği belirtilirken, bu oranın 1980'lere gelindiğinde yüzde 80'i bulduğu öne sürüldü.

  Faydaları neler?

  İşte konu üzerine yapılan önemli araştırmalara göre stresin yararları;
  - IQ'YU YÜKSELTİR: New York'taki Buffalo Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre, stres beyinde salgılanan kortizol hormonunu artırarak öğrenmeyi kolaylaştırıyor. Hafızayı güçlendiriyor.
  - BEBEK DAHA İYİ GELİŞİYOR: ABD Baltimore'daki Johns Hopkins Üniversitesi'nde gerçekleştirilen bir araştırmaya göre ise, biraz stres altında olan hamile kadınların bebekleri normale göre daha gelişmiş doğuyor. Dil konusunda daha yetenekli oluyor.
  - BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ DESTEKLİYOR: Stanford Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma stresin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini gösterdi. Stres arttığında vücut enfeksiyonla daha iyi başediyor.
  - AŞK HAYATINI GELİŞTİRİR: Stres vücutta oksitosin hormonunu artırır. Teksas Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, kişinin korktuğu anda kendisini yanındaki kişiye daha yakın hissettiğini ortaya koydu.
  - MORAL VERİR: Northumbria Üniversitesi'nden Psikolog Doktor Martyn Dyer-Smith, “Stres eksikliği kişinin kendisini boşlukta hissetmesine neden olabilir” diyor. Buna göre genellikle meşgul olan insanlar stres azaldığında kendilerini kötü hissedebiliyor.

  haberturk

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Mesajlar
  Çok:)
   

Benzer Konular

 1. Çöken PC'nizi Hayata Geçirin
  madly Tarafından İnternet ve Sosyal Medya Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 13-05-2011, 05:34 PM
 2. Dünyanın en kavgacı çocuğu (rekor)
  YukseLL Tarafından Guinness Rekorları Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 24-07-2010, 06:21 PM
 3. Türban giyen kadın daha gizemli daha seksi mi olur?
  dogangunes Tarafından Serbest Tartışma Polemik Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 17-02-2010, 12:08 PM
 4. Çocuklarda Korku Ve Hayata Hazırlanma
  RABİA Tarafından Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 02-05-2009, 10:28 AM
 5. Hayata Karşı Dik dur
  piraye Tarafından Havacılık iş ilanları ve Kariyer Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 02-03-2009, 12:28 PM

Yetkileriniz

 • Yeni konuları düzenleyemezsiniz
 • Yanıt verebilirsiniz
 • Eklentileridüzenleyemezsiniz
 • Mesaj değiştiremezsiniz
 •