+ Konu Cevaplama Paneli
1 den 1´e kadar. Toplam 1 mesaj bulundu
 1. #1
  Pasif Uye madly - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Mesajlar
  197

  WXR-350 Hava Radar Sistemi

  Dizayn Konseptleri
  WXR-350 alıcı-verici anten ve kontrol ünitesinden oluşan bir digital hava radarı sistemidir. Hava radarı bilgisini görüntülemek için bir EFIS ekranı kullanır. Hava radarı sisteminin temel çalışma sistemi aşağıdadır.

  R/T ünitesinin verici kısmı anten tarafından yayılan yüksek enerjili RF darbelerini üretir. Yağmur sulu kar veya sulu buz gibi yağışlar bu enerjinin bir kısmını antene geri yansıtırlar. Yağışın gönderilen enerjiyi geri yansıtma kabiliyeti yansıtabilme seviyesi olarak adlandırılır. Z1, Z2 vb ile gösterilen yansıtabilme seviyeleri yağış düşme oranını dönüş sinyalinin şiddetine dönüştürmek için kullanılır. Yansıtılan enerjiyi dedekte etmek ve yansıtabilirlik seviyesinin ölçümünü sağlamak alıcının görevidir. Kumanda ünitesi gönderilen darbe ve alınan eko arasındaki zaman farkını ölçer. Böylelikle ölçülen zaman farkı kolaylıkla hedefin mesafesine çevrilir. Anten süpürmesini ekran süpürmesi ile senkronize ederek yoğunluk, mesafe ve yön bilgileri içeren ekoları radar bilgisi olarak pilota gönderilir.

  Kontrol ünitesi ilk olarak hedef bilgisini işler ve daha sonra bellek devrelerinde depolanır. Display fonksiyonu olarak bellek devrelerinin taranması ve işlenen bilginin EFIS sistemine sağlanması sürecine dönüşür. Sürecinin bellek data girişinden bağımsız olması nedeniyle datanın EFIS sistemine taşınması oranı giriş oranından daha yüksektir.

  WXR-350 hava radarı sistemi bir hava radarı sistemidir. Renk kavramı digital hava tekniğine bir çok üstünlük sağlar. Renk bir çok hedef yoğunluğu arasındaki farklılığı belirlemek için kullanılır. Bağıl yağış düşme oranı veya hava yoğunluklarını ölçmede kullanılan iki sistem vardır. Birinci yöntem daha çok endüstride kullanılır. Ve düşen yağış yansıtabilirliğini ölçmek için kullanılan ve Z-seviyesi terimi ile gösterilen yöntemdir. Bu sistemde düşen yağış oranı dBZ terimi ile gösterilir. İkinci sistem Ulusal Hava Servisi tarafından kullanılır. Bu sistem düşen yağış oranı ile ve muhtemel turbülansın ölçümü ile ilgilidir ve VIP ( video integrated processor ) kategorisi ile tanımlanır.

  Tipik Bir WXR-350 Hava Radarı Sisteminin Çalışması

  WXR-350 bir alıcı-verici (R/T), anten ve kontrol ünitesinden oluşur. R/T, alıcı, verici ve tüm sistem için bir güç kaynağı ihtiva eder. Kumanda kutusundan çıkan bir modülatör zamanlama sinyali verici katının 5 kW gücünde ve 9345 MHz frekansında bir sinyal üretmesine neden olur. Bu yüksek güçlü RF sinyali çiftleyiciye uygulanır. Çiftleyici anteni gönderme çevrimi sırasında vericiye, alma çevrimi sırasında alıcıya bağlayan bir RF anahtar gibi çalışır.

  Anten RF enerjiyi dış dünyaya yayar. Yansıyan enerji ışını bağıl olarak dardır ve fırtına ve uçak arasındaki tilt açısı ve baktığı yöne bağlı olarak fırtınanın bir tarafını aydınlatır. Antenin tilt ve tarama devreleri sırasıyla tilt ve kumanda motarlarına kumanda sağlar. Tilt motoru anteni 30 derece aşağı ve 30 derece yukarı olmak üzere anteni 60 derece hareket ettirir. Bu özellik yukarı ve aşağı 15 derece manual pitch ve 15 derece pitch düzeltmesi imkanı sağlar. Tarama motoru anteni 60 derece sağa ve 60 derece sola olmak üzere toplam 120 derece döndürür.

  Alma çevrimi sırasında yansıtılan RF enerji antene döner ve dalga kılavuzu ve ikileyici üzerinden alıcıya gelir. Alıcı katında sinyal T/R sınırlayıcı üzerinden mikser katına ulaşır. T/R sınırlayıcı yayınlanan herhangi bir RF enerjinin alıcıya ulaşmasını ve alınan sinyal seviyesinin sınırlanmasını sağlar. Böylelikle T/R sınırlayıcı aşırı derece yüksek herhangi bir girişi absorbe ederek alıcı katındaki dedekte devrelerini korur. Mikser katında bir IF (intermediate frequency) sinyal üretmek için LO (local oscillator) sinyali ile karşılaştırılır. IF kuvvetlendirici devreleri IF sinyalden radar hedef bilgisini dedekte eder ve çıkartır ve bu datayı kumanda kutusuna işlenmek için uygun bir forma dönüştürür.

  Tüm sistemin çalışması ve data işlenmesi kontrol ünitesindeki saat devrelerince kontrol edilir ve senkronize edilir. Data işleme fonksiyonu datanın digitalleştirmesi depolanması ve geri alınması olmak üzere üç alt fonksiyondan oluşur.

  Data işleme fonksiyonunu daha iyi anlamak için her bir sekmanın 128 parçaya bölündüğü 128 üçgen şeklindeki sekmana bölündüğü şekilde görüntülemek daha faydalı olur. Bu nedenle 16384 parçanın herbiri uçağın önündeki alanın 1 derece genişliğinden biraz daha dar bir parçasını gösterir. Uzunluk seçilen maksimum mesafenin 1/128 idir. Bu mesafe/ yön konumlandırma sistemi ro/teta olarak isimlerdirilir.

  Her bir bölümün ro/teta sekmanına tam olarak uyum gösterdiği bellek bölümlerinin bir grid paterninde parçasal olarak yerleştirilmiş bellek bölümlendirmesini göz önüne alalım. O zaman datayı bellek bölümlerine yüklerken antenin işaret ettiği yönü bilmek ve ekoların ulaşma zamanını kesin olarak tespit etmek bir problem olur. Digital hedef bilgisini R/T nin alıcı katından almak için data mandalları kullanılır. Bu data mandalları belirli bir ro/teta sekmanının aydınlatıldıgı sırada ekonun sahip olduğu veya olmadığı faktörleri efektif olarak kaydeder. Bu video datasının mesafe ve yöne göre belirli data sekmanlarına digitalleştirilmesinin bir etkisidir. Ekonun belirli bir mesafe sekmanından ulaştırılması gerektiği zaman periyodun sonunda data mandallarındaki data hafızayı kaydırılır.

  Video datası işlendikten ve bellek devrelerinde depolandıktan sonra data görüntüye çevirmek için EFIS sistemine uygulanır. Bu süreç datanın kumanda kutusundaki bellek bölümünden alınıp getirilmesini ve EFIS işleme ünitesine sağlanmasını içerir. Bu aşamada display ekranını her bir elemanı belirli bir bellek bölgesine tam olarak uyan benzer bir matris olarak görüntülemek faydalı olur. Bununla birlikte mevcut gerçek uygulamada ekran için ilave datanın üretildiği ve kullanıldığı ağ tekniği olarak bilinen bir teknik ile geliştirilmiştir.

  WXR-350 renkli bir gösterge sistemidir. Bu belirli gösterge renklerinin hedef yoğunluk seviyelerinin birbirinden ayrılması için kullanıldığı anlamındadır. WXR-350 sistemi radar hedeflerini göstermek için siyah ekrana ilave olarak dört renk kullanılır.WX modunda en az yansıtıcıdan en çok yansıtıcıya olmak üzere yeşil, sarı, kırmızı ve mor renkler dedekte edilebilen nemliliği göstermek üzere kullanılır. Fırtına hücrelerini çerçelevemek her saniyede bir çevrim oranında kırmızı ve siyah arasında bir alternatif oluşturur. MAP modunda yer hedefleri en az yansıtıcıdan en çok yansıtıcıya sırasıyla koyu mavi, yeşil ve mor renklerde görüntülenir.

  Azaltılmış kazanç özelliği, WX, NORM, ve MAP modlarında kullanılır. Bu özellik pilotun yağış alanlarının bağıl yoğunluğunu değerlendirmesine ve yer haritalama alanlarını daha iyi ayırmasına izin verir. Sistemin kazancının azaltılması sistemin duyarlığını ve etkin mesafeyi düşürür.

  WXR-350 hava radarı sistemi uzak yerleştirlimiş WXT-250B hava radar alıcı-verici si, panel monteli WXP-85 hava radarı kumanda paneli ve radom içerisine monte edilmiş ANT-318 anteninden oluşur.

  WXT-250B Alıcı - Vericisi

  WXT-250B alıcı-verici si alıcı, verici, ikileyiciye tüm sistem için güç kaynağından oluşur. Bir modülatör ve magnetrondan oluşan verici kısmı saniyede 120 oranında RF darbeleri üretir. Bu verici katının tek fonksiyonudur. RF darbeleri ikileyici tarafından dalga kılavuzu üzerinden antene iletilir. Alma çevrimi sırasında yansıyan sinyali antenden alıcıya gönderir.

  Alıcı katı bir TR sınırlayıcı, mikser, lokal osilatör ve IF kuvvetlendiriciden oluşmuştur. Mikser katında IF sinyali üretmek için 9385 MHz lik alınan sinyal, yansıyan hedef bilgisini ihtiva eden 60 MHz lik IF sinyali üretmek için 9285 MHz lik lokal osilatör frekansı ile karıştırılır. Daha sonra IF sinyali dedekte edilir, kuvvetlendirilir ve dört video sinyaline dönüştürülür. Dönüş sinyal genliğinin dört seviyesini temsil eden video sinyallerini kumanda kutusuna uygular.

  Uçagın 28 Vdc güç kaynağı busı R/T ünitesine güç sağlar. Radar sisteminde kullanılan çeşitli gerilim kutusuna 27.5 Vdc gücü sağlar. Radar sisteminde kullanılan çeşitli gerilim seviyeleri R/T nin güç kaynağı modülünde üretilir ve regüle edilir. +5 ve +12 V dc gerilimi anten ünitesine +5 ve –12 V dc kumanda kutusuna uygulanır.

  WXP-85 Hava Radarı Kumanda Kutusu

  WXP-85 mikroişlemci kontrollü hava radarı kumanda kutusudur. Kumanda kutusu saat darbeleri, işleme devreleri ve sistem kontrol ve anahtarı içerir. Kumanda kutusu R/T ünitesinden dört adet TTL seviyesi video sinyalini ve bir adet TTL seviyesi PAC ALERT sinyalini alır. Video datası ve PAC ALERT datası giriş data mandallarında geçici olarak depolanır. Data işlendikten sonra ana bellekte depolanır. Mesafe ve yön sayıcılarının çıkışları ana belleğe 166384 bellek bölgesine ardışıl olarak depolanır. Böylelikle video dataları ana bellekten radar ortalama alma devrelerine uygulanır.

  Radar ortalama alma devreleri ilave data baytları oluşturmak için video datasının ortalamasını alır. İlave data baytları display çözünürlüğünü arttırır ve hava radar bilgisinin gösterimini düzgünleştirir. Video datası ortalama alma devrelerinden renk kod çözücü devrelerine uygulanır.Renk kod çözücü devreleri video datalarını kırmızı, yeşil, mavi video sinyallerine dönüştürür.Video data sinyalleri daha sonra hava radar kumanda kutusunda görüntülenmek üzere EFIS sistemine uygulanır.

  WXR-350 sisteminin tüm çalışması WXP-85 teki saat devreleri tarafından senkronize edilir. Saat devreleri bir ana kristal osilatörünün frekansından bölerek çeşitli saat sinyalleri üretir. Saat devreleri tarafından üretilen modülatör zamanlama sinyali RF darbe üretimi R/T ünitesine uygulanır. Darbe tekrarlama frekansı (prf) saati saat devrelerinden R/T ünitesine uygulanır.

  ANT-318 Anteni

  WXR-350 sisteminde kullanılmak için altı farklı anten üretilmiştir. Bunlarda ANT-318 anteni her bir tarafa 60 derece olmak üzere 120 derece azimuth taraması yapacak şekilde üretilmiştir.

  ANT-318 anteni faz dizili ve tamamiyle stabilize edilmiş bir antendir. Pitch ve roll stabilizasyon devreleri anten taramasının yatay düzlemde +0.25 derece içerisinde sabit olmasını bileşik toplamı 30 derece olan pitch, roll ve tilt kumandaları sağlar. A ve B sinyalleri azimuth moturunun kumanda girişleri olarak kumanda kutusundan antene uygulanır. Tilt motoru için manuel kumanda girişi olarak bir tilt sinyali indikatörden antene uygulanır.

  elektrik.gen.tr

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir WXR-350 Hava Radar Sistemi
  Üyelik tarihi
  Daima
  Mesajlar
  Çok:)
   

Benzer Konular

 1. Cevap: 0
  Son Mesaj: 13-06-2011, 03:26 PM
 2. Zil Sistemi
  EFE Tarafından İş-Sektörel Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 27-12-2007, 06:24 PM
 3. WSS ( Web Sınav Sistemi )
  EFE Tarafından Ev-Eğitim Programları Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 26-12-2007, 10:39 PM
 4. ISM sistemi
  orkunorkun Tarafından Serbest Tartışma Polemik Foruma
  Cevap: 6
  Son Mesaj: 19-08-2007, 10:12 AM
 5. Güneş Sistemi
  YukseLL Tarafından Astronomi ve Uzay Forumu Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 24-07-2007, 12:57 PM

Yetkileriniz

 • Yeni konuları düzenleyemezsiniz
 • Yanıt verebilirsiniz
 • Eklentileridüzenleyemezsiniz
 • Mesaj değiştiremezsiniz
 •