+ Konu Cevaplama Paneli
1 den 1´e kadar. Toplam 1 mesaj bulundu
 1. #1
  Pasif Uye madly - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Mesajlar
  197

  50 bin YTL´ye pilot olma rüyası

  Havadaki rekabet 18 ayda aşçıyı bile pilot yapacak...
  Özel havayolu firmalarının devreye girmesi ile havada başlayan kıran kırana rekabet hem pilotlara hem de pilot olma hayali kuranlara yaradı.Doktorundan, mühendisine, aşçısından turizimcisine her meslekten kursiyerler 50 bin YTL ödeyip 1,5 yılda pilot olmaya çalışıyor.

  En ucuz uçak bileti, en fazla uçuş noktası derken havayolları arasında başlayan kıran kırana rekabetin ardından sektörde şimdi de pilot kavgası başladı. Mevcut havayolu firmalarının filolarını büyütmesi ve sektöre giren yeni oyuncular nedeniyle pilot açığı her geçen katlanarak artıyor. ´Uçak ve yolcu var, ama pilot yok´ diyen havayolu firmaları, birbirlerinin pilotlarına göz koyunca havada ´kim kimin pilotunu kapacak´ yarışı başladı. Bu kavga pilot maaşlarına da yansıdı.

  Durum böyle olunca doktorundan, mühendisine, aşçısından turizimcisine ve İngilizce öğretmenine kadar pek çok meslekten yüzlerce kişi pilot eğitimi veren okulların kapısını çaldı. Banka kredisi alarak ya da evini hipotek ettirerek okullara kayıt yaptıranlar bile var.


  Bir firma 65 pilotunu birden kaptırdı

  Türkiye´de özel havayollarının devreye girmesi, THY başta olmak üzere şirketlerin filolarını genişletme yönünde attığı adımlar büyük bir pilot açığına neden oldu. Havayollarından diğer havayollarına transferler arttı. Bu da pilotların maaşlarının fırlamasına neden oldu. Havayolu firmaları pilotları kendi tarafına çekebilmek için yüksek transfer ücretlerinin yanı sıra 5 ila 10 bin dolar arasında maaşlar teklif etmeye başladı.


  Havayolu firmaları arasında rekabet öyle bir boyuta ulaştı ki anlatılanlar insanı hayrete düşürüyor. Öyle ki bir havayolu firması rakibinin bir anda 65 pilotunu elinden aldı.
  Başka bir havayolu firması ise yine kokpitten kabine kadar tüm ekibini rakip bir firmaya kaptırdığı için passenger bölümünü durdurmak zorunda kaldı.

  Özellikle THY´nin yaptığı pilot transferleri Onur Air, Pegasus ve Atlas Havayolları´nı büyük bir sıkıntıya soktuğu belirtiliyor. Önümüzdeki ay 65 pilot daha alacağı söylenen THY nedeniyle sektör şimdiden taarruza geçmiş durumda.


  Pilot olmanın maliyeti 50 bin YTL

  Havacılık sektörünün önümüzdeki 10 yılda 237 yeni uçağa ve 2 bin 136 pilota ihtiyaç duyacağı öngörülüyor. Bugün itibariyle ise Türkiye´de yaklaşık bin 500 pilot bulunuyor. Sadece 2006 yılında 242 yeni pilota ihtiyaç var. Durum böyle olunca uzun yıllardan bu yana iyi bir imaja sahip olduğu için birçok kişinin hayallerini süsleyen pilotluğun son dönemde kazanılan yüksek maaşlar nedeniyle yıldızı daha çok parladı.

  Bu nedenle de Anadolu Yıldızları, Duha, Bonair ve Sindel gibi havacılık okullarında ekstra bir hareketlilik yaşanıyor. Cebine yaklaşık 50 bin YTL koyan pilot olmak için bu okulların yolunu tutmaya başladı. Okullar eğitim verecekleri pilot adaylarında seçici davranıyor.

  Eğitim seviyesi yüksek kişileri daha çok tercih eden okullar, ayrıca kişinin soğukkanlı olması, İngilizcesi olması gibi kriterlere de dikkat ediyor. Önce detaylı bir sağlık kontrolünden geçirilen pilot adayları daha sonra sıkı bir eğitime tabi tutuluyor. Okulların verdiği eğitimleri alan pilot adayı belli bir uçuş kotasını doldurduktan sonra simülatör sınavına ve Sivil Havacılık Kurumu´nun belirli tarihlerde yaptığı sınavlara girerek pilotluğa adım atmış oluyor.


  Pilot olmak için banka kredisi çekti

  Ankara´da hizmet veren Sindel Havacılık Ticaret Müdürü Korhan Çelik, şu anda okullarında 60 kişinin pilotluk eğitim aldığını söylüyor. 12 Haziran´a kadar önümüzdeki eğitim dönemi için yeni kayıt aldıklarını da belirten Çelik, 15 kişilik kontenjandan sadece 4 kişilik yer kaldığını belirtiyor. Çelik, ´Pilotluk son dönemin en parlak mesleği haline geldi. Çünkü hiçbir meslek dalında bir yıl eğitim görüp de bu kadar kolay iş bulma şansı yok.


  Bir tıp ve mühendislik fakültesini bitirseniz bile işe başlama maaşı bin 500 doları geçmiyor. Ama burada öyle değil. Maaşlar minimum 2 bin 500 eurodan başlıyor ve kısa bir süre sonra da katlanarak artıyor. Kaptan pilot olduğunuz zaman ise 8 bin eurolar konuşulmaya başlıyor´ açıklamasını yapıyor.


  Sindel´in öğrencileri arasında doktor, avukat, İngilizce öğretmeni ve mühendis gibi çok çeşitli meslek grubundan kişilerin yer aldığını kaydeden Çelik, eğitim parasını karşılamak için bankadan kredi çekip ya da evini hipotek ettirip gelenler bile olduğunu söylüyor.


  Duha´nın 80 öğrencisi var

  Pilot yetiştiren okullardan biri de Duha Havacılık... 1987 yılında havayolu sektörüne kabin görevlisi olarak adım atan daha sonra çeşitli firmalarda eğitimci olarak görev yapan Berrin Ergin tarafından 1995 yılında kurulan Duha Havacılık´ın bugün 80 öğrencisi var. Bu öğrencilerinin büyük bir kısmı ise pilot olmak isteyen kişilerden oluşuyor. Pilotluk, hareket memurluğu, hosteslik, ticketing eğitimi, tur operatörlüğü, tehlikeli maddeler, havacılık İngilizcesi gibi pek çok dalda eğitim verdiklerini belirten Ergin, ´Yaz bizim için yoğun bir sezon. Okullarını bitirenler bir meslek sahibi olmak maksadıyla geliyor´ diyor. Bazı kişilerin ilk başta okula hobi olarak başladığını ancak daha sonra mesleklerini bile bırakıp bu işte kariyer yapmaya karar verdiklerine dikkat çekiyor.


  Ergin, şu anda Duha Havacılık´ı öğrencileri arasında iki tane doktorun bile olduğunu söylüyor. ´Bu insanlar doktorluk yapmış ama havacılığa apayrı bir gözle bakıyorlar. Doktorların yanı sıra öğrencilerimiz arasında elektronik mühendisleri, inşaat mühendisleri bile var´ diyen Ergin, hosteslerin bile pilot olmak için eğitim almaya başladığını açıklıyor.


  Pilot yetiştiren öğretmenler bile transfer ediliyor


  Havayolu firmalarının pilot kapma mücadelesi o kadar kıran kırana bir hal aldı ki birbirlerinden başka pilot yetiştiren özel okullara da el atıldı. Ama ´Bize pilot yetiştirin´ diye değil okullarda eğitim veren öğretmen pilotları kendi tarafına çekmek için.


  Duha Havacılık Genel Müdürü Berrin Ergin, ´Havayolları birbirlerinden pilot çaldıkları yetmedi şimdi de pilot yetiştiren okulları gözlerine kestirdi. Bizim dört öğretmen pilotumuzu aldılar. Bizim yaptığımız ösözleşmeler, anlaşmalar vız geliyor. ´Ben tüm bunların parasını öderim´ diyorlar. THY 8 bin YTL maaş ile başlatıyor. Özel havayolları ise ikinci pilota 4 bin dolar, kaptan pilota ise 10 bin dolar maaş veriyor´ diyor.


  Berrin Ergin, firmaların birbirlerinin pilotlarını kapmak yerine pilot yetiştiren okullarla işbirliğine gitmesi gerektiğinin altını çiziyor. ´Sen benim namıma 30 öğrenciyi yetiştir desin. Ben ona 10 ayda pilot yetiştireceğimi garanti ediyorum´ diyen Ergin, ancak bugüne kadar havayolları firmalarından bu yönde ciddi bir adım atılmadığını söylüyor. Ergin, bir tek Onur Air´in bu yönde bir adım attığını söylüyor.


  Pilot kavgasının içinde olmak istemeyen yurtdışına yöneldi

  Pilot sıkıntısı çeken firmalardan biri de havayolu sektörüne daha yeni atmış olan Tarhan Airlines... Tarhan Airlines Genel Müdürü Ufuk Şen, ´Sektörün şu andaki en büyük sıkıntısı pilot ihtiyacı. Birçok şirket uçağı ve yolcusu olduğu halde uçuş yapamıyor. Bu nedenle de şirketler kendi uçağı olduğu halde pilotlu bir uçağı başka bir şirketten kiralamak zorunda kalıyor. Biz de bu sıkıntıyı atlatmak için yurtdışında pilot arayışına girdik. Şu anda Yunanistan ile görüşüyoruz. Böyle bir yöntem izleyerek sektörde baş gösteren pilot kavgasının içinde bulunmak istemiyoruz´ açıklamasını yapıyor. Firmaların pilotlarını elinde tutabilmek için maaşlarda büyük bir artış yaptığını dile getiren Şen, sektördeki bu açığı kapatmak için pilot akademisi kurma planları yapmaya başladıklarını söyledi.


  Transferlere hükümet el koydu

  Atlas´tan THY´ye geçen 25 pilot açıkta kaldı
  İsmini vermek istemeyen bir kaptan pilotun sektörde yaşananlarla ilgili anlattıkları da bir hayli ilginç... Türk havacılığında trafiğin son dönemde iki kat arttığına dikkat çeken kaptan pilot şöyle devam ediyor:

  ´Bundan dört sene önce bir havayolu firmasının pilotlara verdiği maaş sadece 500 dolardı. Çünkü o zaman bu kadar havayolu firması yoktu ve pilot fazlalığı vardı. ama son iki yılda yaşadığımız hormonlu büyüme pilot açığına neden oldu. Firmalar ellerindeki pilotları rakiplerine kaptırmamak için birçok şey vaat ediyor. Bunun son örneği de Türk Hava Yolları (THY) ile Atlas Jet arasında yaşandı. THY, 15 gün önce ´Atlas Jet´te çalışan 25 pilota istifa edin gelin burada işe başlayın´ teklifinde bulundu. Bu teklifi kabul eden 25 pilota istifa etti. Ancak bu sırada sektörde zarar verecek boyuta ulaşan transferlere hükümet el koydu. Hükümet THY´ye ´Özel şirketlerden pilot alamazsın dedi. Şimdi bu 25 pilot açıkta kaldı.´  ABD´li şirket ayda ´110 saat uçarım´ diyen Türk pilotu işe almadı

  Pilot açığı olunca mevcut pilotlar, daha fazla uçmaya başladı. Avrupa´da bir pilot ayda ortalama 50-60 saat uçarken, Türkiye´de bu rakamın 110 saat olduğu belirtiliyor. İsmini vermek istemeyen kaptan pilot 110 saat uçuşun yurtdışında bir avantaj değil dezavantaj olarak görüldüğünü belirterek şöyle devam ediyor: ´Geçtiğimiz günlerde bir pilot arkadaşımız ABD´de bir şirkete iş başvurusunda bulundu ve mülakata çağrıldı. Mülakatta ayda kaç saat uçarsınız? diye bir soru sormuşlar. O da Türkiye´de nasıl çalışıyorsa onu dikkate alarak ´110 saat demiş´. ABD´li şirketin cevabı ´Kusura bakmayın biz sizi işe alamayız. Biz sosyal hayatı olan, kendisi ile barışık pilotlar arıyoruz. ayda 110 saat uçan bir pilot sosyal bir varlık olmaktan çıkıp psikopat olur, tehlike saçar´ olmuş.´


  PİLOT EĞİTİMİ ALANLARA ÖRNEK


  Mehmet Nuri Akış (Turizmci/37)
  Ben turizmciydim. Ama hobi olarak havacılığa çok meraklıydım. Bu konudaki tüm yayınları izliyordum. Similasyon oyunları oynuyordum. Eğitime üç hafta önce başladım. Ben daha önce aslında başlamak istiyordum bu eğitime ama ailem hep karşı çıktı. Ama baktılar ki pilotluk mesleği çok revaçta ´tamam başla´ dediler.  Volkan Karakuş (Aşçı-30)
  Benim asıl mesleğim aşçılık. Yurtdışında Fransız Kraliyet Ailesi´nin aşçılarının açtığı bir kursta aşçılılık eğitim almıştım. Ama bu iş beni pek tatmin etmedi. Bu nedenle de havayolu sektörüne kabin grevlisi olarak ilk adımımı attım. Şimdi de pilotluk eğitimi alıyorum.

  haber7.com

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Mesajlar
  Çok:)
   

Benzer Konular

 1. en fazla dövmeye sahip kadın olma rekoru
  YukseLL Tarafından Guinness Rekorları Foruma
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 16-06-2010, 03:15 PM
 2. kaktüs adam olma rekoru
  YukseLL Tarafından Guinness Rekorları Foruma
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 11-09-2009, 01:38 PM
 3. Kararsız karga olma…
  blueice Tarafından Edebiyat ve Edebiyatçılar Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 22-04-2009, 03:27 PM
 4. Sigara, tüp bebek sahibi olma ihtimali güç
  ZEYNEP Tarafından Tüp Bebek Forumu Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 27-11-2007, 06:49 PM
 5. Yasli erkeklerin asik olma hakki yokmu
  YukseLL Tarafından Erkekçe Forum Foruma
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 27-09-2007, 12:33 PM

Yetkileriniz

 • Yeni konuları düzenleyemezsiniz
 • Yanıt verebilirsiniz
 • Eklentileridüzenleyemezsiniz
 • Mesaj değiştiremezsiniz
 •