+ Konu Cevaplama Paneli
1 den 1´e kadar. Toplam 1 mesaj bulundu

Konu: lazer

 1. #1

  lazer

  Lazer Teorisi :

  Tıpkı diğer bir çok keşif gibi, lazerde laboratuarda elde edildi ve geliştirildi.Bilim Adamlarının bu keşifi yaptıklarında tarih 1960 lı yılları gösteriyordu ve onlar kendi laboratuarında artık bir ışık kaynağı elde etmişlerdi , ve bu öyle bir ışık kaynağıydı ki enerjiyi odakladıkları ( focusing ) vakit belirli bir takım cisimler üzerinde yüksek güçte bir etki var ediyordu.

  Ve O bilim adamları elde etmiş oldukları bu ışık kaynağına LAZER ismini verdiler . İngilizce dilinde Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation tümcesinin İlk harflerinin bir bileşimiydi aslında.

  Lazer , düşünüldüğü vakit tıpkı evimizdeki bir ampul gibi bir ışık kaynağı idi. Ampulde tüm etrafına bir enerji enjekte ediyordu. Bir demet halinde çıkan lazer ışığı , mercekler yardımı ile mikron mertebesinde odaklanır ve bu odaklanma ile küçülen lazer boyu , diğer tarafta yani güç tarafında ise aynı oranda katlanarak büyüyerek kuvvetli hale gelir. Nasılki tenimizi ancak ve ancak ısıtacak kadar olan güneş ışının altına bir büyüteç (mercek) tutunca bir kağıdı yakabilecek bir enerji elde ediyoruz , işte o andaki durumda benzerdir.Bu merceği kağıda yakınlaştırıp , uzaklaştırarakta aslında kağıda uygulayacağımız gücü değiştirdiğimizinde çoğumuz farkında oluruz

  Bir ampul nasılki Watt birimi ile bir anlam yükleniyorsa , Lazerde Watt ile anılır. Konumuz olan Lazer Markalamda bu watt aralığı da (güç birimi ) 5 – 80 Watt dır.Markalamada Engraving ( derin markalama) yapılacaksa genellikle 20 -30 watt veya biraz daha fazlası seçilir.

  Lazer ile markalama yapmanın Siz ürün sahipleri açısından diğer markalama metodlarına nazaran çeşitli avantajları vardır. Bunların en önde geleni , markalama için kullandığınız alet sadece bir ışıktır ve ürün üzerinde herhangi bir bozulma (deformasyon ) veya hasara sebep olamaz çünkü bir temas yoktur.

  CO2 lazerler , Lazer i elde etmek için helyum ve CO2 (karbon dioksit) gaz karışımını kullanırlar. buradaki lazerin dalga boyuda 10.060 nm dir. CO2 lazerler , elektriği ve ısıyı iyi iletmeyen ( yalıtkan ) cisimler için kullanılır. Genellikle organik maddelerdir.

  Fiber ve YAG lazerler ise CO2 lazerlere nazaran daha düşük dalga boyuna ( daha yüksek frekans) sahiptirler. Ve Web sayfamızın çeşitli sayfalarındada görebileceğiniz gibi Metal , Plastik , Cam , Seramik malzemeler üzerinde yüksek kontrast ve kalitede markalamalar yapabilmektedirler.  HAKAN AYDIN

  FQA: Lazer Markalama Sorulari

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir lazer
  Üyelik tarihi
  Daima
  Mesajlar
  Çok:)
   

Benzer Konular

 1. Euroderm Lazer Epilasyon
  dilekce Tarafından Estetik ve Estetik Cerrahi Foruma
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 14-09-2015, 06:42 PM
 2. Lazer Epilasyon
  ZEYNEP Tarafından Güzellik ve Makyaj Foruma
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 21-05-2015, 01:55 PM
 3. Lazer ile markalama
  Hakan_Aydin Tarafından Astronomi ve Bilim Forumları Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 16-04-2011, 03:01 PM
 4. Lazer epilasyon yöntemleri
  YukseLL Tarafından Güzellik ve Makyaj Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 30-07-2009, 07:01 PM
 5. Lazer ile siğil tedavileri..
  DESTiNA Tarafından Sağlık ve Alternatif Tıp Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 01-12-2007, 09:05 AM

Yetkileriniz

 • Yeni konuları düzenleyemezsiniz
 • Yanıt verebilirsiniz
 • Eklentileridüzenleyemezsiniz
 • Mesaj değiştiremezsiniz
 •