+ Konu Cevaplama Paneli
1 den 1´e kadar. Toplam 1 mesaj bulundu
 1. #1

  Hava hostesi (hostesliğin tarihçesi)

  Havacılık'ta hava hostesi, ayrıca kabin ekibi olarak bilinir — İngilizce'de stewards, air hosts/hostesses, veya stewardesses, — havayolları tarafından uçuşlarda yolcuların emniyetini ve rahatlığını sağlamak amacıyla istihdam edilirler. Özel iş jetlerinde de hostes kullanılır.

  Tarih
  Yolcu gemilerinde ve yolcu trenlerinde de hava hostesleri gibi hostesler bulunmaktadır. Fakat hava hostesleri yolculuğun kısa olması gibi sebelerden dolayı yolcularla daha yakın ilişkidedirler. Ayrıca uçuş hostesliği işi diğer taşımacılık formundaki kadrolardan daha fazla olarak güvenlik konusunu düşünüp taşınmaktadır. Hava hostesleri uçağın kabin kadrosundaki memurları içerir ve kokpitteki pilot ve uçuş mühendisi'nden ayrıdırlar.

  Birleşik Krallık'ın Imperial Airways'ı 1920 lerde "Kabin memuru (erkek)" na sahipti. Amerika Birleşik Devletleri'nde , Stout Airways 1926 yılında hostes istihdam eden ilk havayoluydu. Faaliyetlerini Ford Trimotor uçakları ile Detroit, Michigan arasında sürdürüyordu. Western Airlines (1928) ve Pan American World Airways (Pan Am) (1929) yiyecek servisi yapmak için ilk hostesi istihdam etmişlerdi. On yolculu Fokker uçağı Karayipler'de kumar seyehatleri tarihinde Havana ve Küba'ya Florida'dan yolcu taşıdığından hostes kullanıyordu.

  İlk kadın hostess 25 yaşındaki Hemşire Ellen Church'dü. 1930 yılında United Airlines tarafından kiralanmıştı, hemşire ayrıca uçaklardaki ilk hemşireydi. Diğer hava yolları da bu durumu takip ederek pek çok uçuşlarında hemşire kiralayarak onun bir hostes gibi hizmet vermesinden yararlandılar. II. Dünya Savaşı başlarında hemşireler gerginliği azaltan unsurdu, bu nedenle silahlı kuvvetler pekçok hemşireyi askere alıdı.

  Üniformalar
  İlk hostes Üniforma'sı dayanıklı, pratik ve yolculara güven verecek şekilde dizayn edildi. United Airlines'ın ilk hostesleri yeşil bere, yeşil atkı ve hemşire ayakkabısı giyiyordu. Diğer havayolları Eastern Air Lines gibi hosteslerine hemşire üniforması giydiriyordu.
  wikipedia

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Mesajlar
  Çok:)
   

Benzer Konular

 1. Cevap: 0
  Son Mesaj: 13-06-2011, 03:26 PM
 2. Yer Hostesi ve Görevleri
  madly Tarafından Pilotlar,Kabin memurları Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 05-05-2011, 02:22 PM
 3. Unutkanlık hostesi fena yakalattı
  YukseLL Tarafından Havacılık Forumu Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 31-07-2010, 04:25 AM
 4. En Güzel Kimin Hostesi?
  gookhann Tarafından Havacılık Forumu Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 14-07-2008, 07:19 PM
 5. Ataomun Tarihçesi
  EsMeR PreNsEs Tarafından Kimya Forumu Foruma
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 08-09-2007, 10:46 PM

Yetkileriniz

 • Yeni konuları düzenleyemezsiniz
 • Yanıt verebilirsiniz
 • Eklentileridüzenleyemezsiniz
 • Mesaj değiştiremezsiniz
 •