+ Konu Cevaplama Paneli
1 den 1´e kadar. Toplam 1 mesaj bulundu
 1. #1
  Hiper Aktif
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  1.780

  Tüp Bebek Tedavisinde Elektroşok (Piezo Elektrik)

  Ufuk Üniversitesi Tüp Bebek tedavisinde elektroşok (piezo elektrik) yöntemi uygulanmaya başladı. Çocuk sahibi olmak için döllenme aşamasında sperme karşı direnç gösteren yumurtaya uygulanan elektroşok (piezo elektrik) yöntemi ile gebelik elde edilebiliyor.

  Türkiye`de de uygulanmaya başlanılan yöntem ile 400 vakada yüzde 30 oranında bir başarı sağlandı. Türk bilim adamı Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Volkan Baltacı ve ekibi tarafından uygulanan yöntem, yurt dışında da 3-5 yıldır uygulanıyor.

  Baltacı, sağlıklı bir bebeğin dünyaya gelebilmesi için yumurta, sperm yapısının normal olması gerektiğini söyledi.

  Başarısız tüp bebek denemeleri, düşükler ya da gebe kalamama gibi sorunların nedeninin kesin olarak belirlenmesi ve tedavi seçeneğinin ona göre şekillendirilmesi gerektiğini vurgulayan Baltacı, bazı çiftlerde yumurta ve sperm kalitesi normal olmasına rağmen, yumurtanın sperme direnç göstererek döllenmeye engel olabildiğini anlattı. Baltacı, bu durumun da gebelik oluşumunu engellediğini ve gebelik sağlanabilmesi için elektroşok yöntemi kullanıldığını belirtti.

  ``ELEKTROŞOK İLE HÜCRENİN DNA`SINI BİRLEŞTİRİYOR`
  Bu hikayeye sahip olan çiftlerde tüp bebek uygulaması yapılmadan önce anne adayının yumurtalarının toplandığını ve erkekten de sperm alındığını anlatan Baltacı`nın verdiği bilgiye göre, süreç şöyle işliyor:

  ``Sperm ve yumurta alındıktan sonra mikroenjeksiyon işlemi (ICSI) gerçekleştiriliyor ve dölleme işlemine geçiliyor. Ancak dölleme işleminde yumurta direndiği için bölünme gerçekleşmiyor. Tıpta `Total Fertilization Failure/Döllenme kaybı (TFF)` denilen durumun üstesinden gelinebilmesi için elektro şok diye tanımlanan uygulama kullanılıyor.

  Yumurta hücresine, sperm ile döllendikten sonra aynı kalbi duran hastaya elektro şok verildiği gibi spermin yumurtayı döllemesine yardımcı olmak üzere piezo elektrik denilen mikrovolt düzeyindeki elektrik akımı veriliyor.
  Alternatif ve doğru akımlar, hücreyi polarize ederek sperm ve yumurta hücrelerinin çekirdek membranlarını etkileyerek sperm ve yumurta hücrelerinin DNA`larının birleşmesini sağlıyor ve ayrıca hücrenin döllenme ve bölünmesi ile ilgili mekanik sistemi uyarıyor.``

  Prof. Dr. Baltacı, elektro şok yönteminin yumurta döllenmesi ve bölünmesi mekanizmaları çalışmayan vakalarda yüz güldürücü sonuç verdiğini belirterek, ``400 vakada yüzde 30 oranında başarı oranları yakalandı. Elde ettiğimiz sonuçlar, infertilite konusunda dünyanın en saygın dergilerinden biri olan `Fertil&Steril` isimli derginin Ağustos 2010 sayısında yayımlandı. Uygulama, yurt dışında da 3-5 yıldır uygulanıyor`` dedi.
  tupbebek.blogspot.com

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Mesajlar
  Çok:)
   

Benzer Konular

 1. Selülit Tedavisinde 2 Haftada Kalıcı Sonuçlar Alınıyor
  serradeniz Tarafından Güzellik ve Makyaj Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 10-02-2012, 06:23 PM
 2. Havacılık Elektrik ve Elektroniği
  YukseLL Tarafından Havacılık Elektroniği Foruma
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 10-05-2011, 05:22 PM
 3. Kanser tedavisinde “iyi beslenme”nin önemi
  blueice Tarafından Diyet ve Sağlıklı Beslenme Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 10-04-2009, 10:37 PM
 4. Saç Dökülmesi Tedavisinde Fitoterapik Devrim KERAMINE H
  eczacı_sinem Tarafından Güzellik ve Makyaj Foruma
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 28-10-2008, 05:38 PM
 5. Elektrik çarpmaların da ilk yapılacaklar
  YukseLL Tarafından Sağlık ve Alternatif Tıp Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 05-11-2007, 12:43 AM

Yetkileriniz

 • Yeni konuları düzenleyemezsiniz
 • Yanıt verebilirsiniz
 • Eklentileridüzenleyemezsiniz
 • Mesaj değiştiremezsiniz
 •