+ Konu Cevaplama Paneli
1 den 1´e kadar. Toplam 1 mesaj bulundu
 1. #1
  Pasif Uye madly - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Mesajlar
  197

  Uçak özel güvenlik bölümü

  Aşağı yukarı hepimiz, yılda bir yada daha çok kere; uçmak yolcu karşılamak yada uğurlamak veya gezmek amacı ile havaalanlarına misafir oluruz. Buralarda kendimizi tamamen bulunduğumuz havaalanının güvenlik güçlerine ve sistemine teslim ederiz. Genel kolluk kuvvetleri (asker, polis) hakkında az çok hepimiz bilgi sahibiyizdir. Peki, özel güvenlik gücü? Bizim hakkımızda ne biliyorsunuz? Bizleri tanıyor musunuz? Cevabınız hayır ise; işte bizimle tanışma fırsatı..

  Bizler; Birebir insan ilişkileri ile işinde eğitimli ve deneyimli, en az bir yabancı dile çok iyi derecede vakıf (İngilizce, Almanca, Fransızca, Rusça), sorumluluk duygusu çok yüksek, işine büyük bir sadakatle bağlı, yol gösterici, meydana gelebilecek sorunların çözümünde ilk iletişimi kurabileceğiniz ve güvenebileceğiniz Sabiha Gökçen Havaalanı, Özel Uçak Güvenlik personeliyiz.

  Amacımız; sizlerin arasından suçlu yakalamak değil, yapabileceğiniz bir anlık hata, daha öncesinden varolup havaalanına yanınızda getirebileceğiniz şahsi sorunlarınız yada öfkenizi dışarı vurmanız sonucu herhangi birinizin suçlu konuma düşmenizi engellemektir.

  Sizlerin yanı sıra, bilindiği üzere havaalanları her türlü terörist gruplar için-başarılı yada başarısız herhangi bir eylemde bütün dünyaya büyük bir hızla yayılabildiğinden- birinci derecede önemli ve bir o kadar da zor hedeflerin başında gelir. Aynı zamanda havayolu taşımacılığı, hızlı ulaşım tekniği olmasından dolayı, diğer yasadışı faaliyet ve organizasyonların da gözdesi durumundadır.
  SGH Uçak Özel Güvenlik Personeli'nin varlığının sebebi burada yatmaktadır. Amacımız, havaalanımızda, bırakın herhangi bir terörist saldırının yada diğer yasadışı eylemlerin teşebbüsünü engellemektir.

  Bu yüzdendir ki, aldığımız eğitimlerin başında, insan davranışları ve psikolojisini çok iyi bilmeyi gerektiren yolcu tanımlama gerekmektedir. Avrupa Sivil Havacılık Konferansı (ECAC), Uluslar arası Sivil Havacılık Kurumu(ICAQ), Amerikan Ulusal Havacılık Düzenlemeleri (FAR), X-ray ve Kamera sistemleri konularında eğitim almış olup, sertifikalandırılmıştır. Ayrıca eğitimlerimiz periyodik aralıklarla tazelenmektedir.


  BAŞLICA UZMANLIK KONULARIMIZ

  1) Yolcu tanımlama,
  2) Havaalanına yönelik tehditleri tanımlama,
  3) Uçak güvenliği,
  4) Hava sahası kimlik taraması ve devriye,
  5) Uçağa yüklenmeden önce bagajların son kontrolü,
  6) Değerli kargoya nezaret,


  1) Yolcu Tanımlama ; Birebir insan ilişkileri, davranışları ve psikolojisine dayanan bu gibi hallerde amacımız, uçuş güvenliğini bozacak/bozabilecek yolcuların saptanması (aşırı derecede alkollü, sinirli, ruhsak bozukluk v.b.) ve bu gibi kişilerin uçuş güvenliği amacıyla uçuşlarının engellenmesidir.

  2) Havaalanına Yönelik Tehditleri Tanımlama ve Önleme: Havaalanımızın acil harekat planlanmasında bu hususlar uzmanlarımız tarafından en ince ayrıntısına kadar belirlenmiştir.Terörist gruplar ve kaçakçılık örgütleriyle mücadelerimizdeki en büyük yardımcılarımız, en son teknoloji ile donatılmış olan Kapalı Devre Kamera, X-ray ve Vivid Sistemimizdir.

  3) Uçak Güvenliği; Standart olarak uçaklara 24 saat kamerayla ve motorlu veya yaya devriye sistemiyle güvenlik sağlanmaktadır.Ancak istenildiği taktirde uçaklara 24 saat fiziki güvenlikte sağlanmaktadır.Böyle durumlarda uçağın yanına kimse yaklaşamaz ve aksi bildirilmediği takdirde hiç kimse uçağa giremez yada bakım yapamaz.

  4) Hava Sahası Kimlik Taraması ve Devriye; Bu hizmetinde hava sahasına geçişler fiziki güvenliğin yanı sıra, fotoğraflı access kimlik kartları (bilgisayarlı geçiş kontrol sistemi) ile sağlanmaktadır. Hava sahasında ayrıca 24 saat boyunca denetim ve kimlik kontrolü yapan motorize ve yaya güvenlik devriye sistemimiz mevcuttur.

  5) Bagajların Yüklenmeden Önceki Son Güvenlik Kontrolü; Havaalanı ana giriş, terminal giriş ve birinci X-ray ler geçildikten sonra asıl güvenlik takibi başlar. Kameralar ve personelimiz tarafından sizlerin güvenliği sağlanırken bizler son ve en detaylı şekilde, yolcu beraberindeki bagajların uçağa yüklenmeden önceki güvenlik kontrolünü gerçekleştiririz. Bu son güvenlik kontrolümüzde deneyimizle beraber, dünyanın en son teknoloji harikası, bomba silah uyuşturucu, sahte para ayıran Bagaj Tarama Sistemi'nden yararlanırız. Bu bilgisayarlı sistemde yukarıda sayılan hususlardan herhangi birine sahip bagajlar sistem tarafından otomatikman ayrılır ve tarafımızca incelenerek gerekli işlemler yapılır. Bagajlar uçağa yüklenene kadar nezaret edilir.

  6) Değerli Kargoya Nezaret ve Güvenliği ; Banknot, altın, mücevher ve değerli evrak gibi değerli kargolar korunması da görevlerimiz arasındadır. Kargolar teslim edildikten sonra, bekleyecek ise korunacak yere kadar eşlik edilir. Bu kısma yetkili kişilerin haricinde girilmesi yasaktır. Kamera kontrol, kimlik kontrol, 24 saat fiziki kontrol, motorlu devriye ve yaya devriye hizmetleri verilmektedir.

  Bütün bunlar olurken sizler, İstanbul'un dünyaya açılan ikinci kapısı olan Sabaha Gökçen Havaalanı'nın modern yolcu salonlarında misafirliğinizin tadını çıkartmaktasınız. Derken bir anons sizleri uçaklarınıza davet eder. Bu bir anons sizler için belki sadece bir çağrıdır. Bizler, Uçak Özel Güvenlik Personeli ve diğer çalışanlarımız için ise; sizlerin güvenli bir şekilde uçabileceğinizin ve sizlere hizmetimizden duyduğumuz gururumuzun sesidir.

  havaalanıgüvenlik

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Mesajlar
  Çok:)
   

Benzer Konular

 1. Özel güvenlik görevlileri sağlık şartları yönetmeliği
  madly Tarafından Havacılık Güvenliği Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 07-05-2011, 05:45 PM
 2. Silahlı özel güvenlik eğitimi için gereken belgeler
  YukseLL Tarafından Havacılık Güvenliği Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 05-11-2009, 11:53 PM
 3. Özel güvenlik görevlilerinde aranacak şartlar?
  YukseLL Tarafından Havacılık Güvenliği Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 05-11-2009, 11:44 PM
 4. 5188 sayılı özel güvenlik yasası
  YukseLL Tarafından Havacılık Güvenliği Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 05-11-2009, 11:21 PM
 5. Özel güvenlik sınav soruları
  YukseLL Tarafından Sınavlar (Soru Bankası) Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 05-11-2009, 11:09 PM

Yetkileriniz

 • Yeni konuları düzenleyemezsiniz
 • Yanıt verebilirsiniz
 • Eklentileridüzenleyemezsiniz
 • Mesaj değiştiremezsiniz
 •