+ Konu Cevaplama Paneli
1 den 1´e kadar. Toplam 1 mesaj bulundu
 1. #1
  Pasif Uye madly - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Mesajlar
  197

  İnternette hakaret artık SİTE KAPATMA NEDENİ

  Telekomünikasyon Kurulu - TK (40 haber)Haberi SaklaBu Başlığı Takip EtPaylaş : Telekomünikasyon Kurumu (TK), kişisel hakaret içeren internet sitelerinin yargı kararına gerek duyulmadan kapatılmasını öngören yasal bir düzenlemeye gidiyor.
  Bu tür sitelerin kapatılabilmesi için, kendi arzusu olmadan hakkında site açılan ve o sitede kendisine hakaret edilen kişinin başvurusu yeterli sayılacak. Kendi adına site açıldığını ve buradan hakaret içeren yayınlar yapıldığını ispat eden kişilerin kapatma talebi, mahkeme kararı beklenmeksizin yerine getirilecek. TK, yeni düzenlemeyle hızla gelişen bilişim teknolojisinin, kanunî altyapının yetersizliğini fırsat bilenler tarafından kötü amaçlarla kullanılmasının önüne geçmeyi amaçlıyor. Düzenleme, sadece kişisel hakaret içerikli siteleri kapsamayacak. İnternet üzerinden korumasız bilgisayarlara girerek verileri alan kötü amaçlı kullanıcılarla, zombi adı verilen hackerlar da nasibini alacak. 3 ay içinde tamamlanması öngörülen yasal düzenleme, Ulaştırma Bakanlığı'nın izniyle uygulanmaya başlanacak.

  Kurum başkanı Tayfun Acarer, Ankara Bilişim Muhabirleri Topluluğu tarafından düzenlenen sohbet toplantısında, kişisel hakaret içeren internet siteleri için yasal düzenleme yapacaklarını açıkladı. Bu konuda en çok sanatçılar ve siyasetçilerden şikayet geldiğini belirten Acarer, sorunun çözümü için gayret sarf ettiklerini söyledi. Acarer, "Bu konuda yapılacak yasal düzenlemeyle birlikte herhangi bir kişinin, hakkında hakaret içeren site ya da içeriği kanıtlaması durumunda mahkeme kararı gerekmeksizin siteye erişimi engelleyeceğiz. Nasıl ki cep kaybeden ya da çaldıran kişi bize müracaat ettiğinde o telefonu görüşmeye kapatıyorsak, aynı şekilde söz konusu internet sitelerini de müracaat ve kimlik tespitiyle kapatacağız." dedi. Mevcut düzenlemeye göre kişinin, hakkında açılan ve hakaret içeren siteyi kapattırabilmesi için mahkemeden karar çıkması gerekiyor. Ancak bu süreç uzun sürüyor.

  Acarer, internet üzerinden gönderilen bir program aracılığıyla kişilerin bilgisayarına habersizce yerleşen ve bilgisayardaki tüm bilgilere ulaşabilen 'hackerlar' için de yasal çalışma yaptıklarını aktardı. Bilgi hırsızlığının önüne geçmek istediklerini dile getiren kurum başkanı, "İnternet açıkken birisi bilgisayarınıza giriyor ve kontrol altına alıyor. Zararlı içerikler, sizin bilgisayarınızda haberiniz olmadan depolanabiliyor." diye konuştu. Acarer, cep telefonundan görüntülü iletişime imkan sağlayan üçüncü nesil (3N) ihalesinin sonuçlanmasının ise 2009 ortalarını bulacağını sözlerine ekledi.

  www.nethaber.com

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Mesajlar
  Çok:)
   

Benzer Konular

 1. İnternette Yasaklanan Kelimeler
  madly Tarafından İnternet ve Sosyal Medya Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 13-05-2011, 02:58 PM
 2. Bilgiisayarı Hızlı Kapatma
  YukseLL Tarafından İnternet ve Sosyal Medya Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 26-10-2009, 12:47 AM
 3. Esnerken ağız kapatma
  piraye Tarafından Aktif Ansiklopedi (Ne Nedir?) Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 18-02-2009, 12:15 PM
 4. MSN - Hotmail Hesabı Kapatma - Silmek
  YukseLL Tarafından msn, icq, skype, chat Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 21-08-2008, 10:02 PM
 5. İnternette sıradışı ilanlar
  ZEYNEP Tarafından İlginç Konular Forumu Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 27-11-2007, 07:19 PM

Yetkileriniz

 • Yeni konuları düzenleyemezsiniz
 • Yanıt verebilirsiniz
 • Eklentileridüzenleyemezsiniz
 • Mesaj değiştiremezsiniz
 •