+ Konu Cevaplama Paneli
1 den 3´e kadar. Toplam 3 mesaj bulundu
 1. #1
  Super Aktif ZEYNEP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Nerden
  soylemem:)
  Mesajlar
  928

  Kanser nedir? Nasıl Oluşur?

  Kanser nasıl oluşur?
  Hücreler doğar, gelişir ve ölürler. Bu olay genetik bir kontrol altındadır. Bu kontrolün, kalkması ile dengenin bozulması sonucu, ya çok sayıda oluşmaları ya da oluşan hücrelerin ölmemeleri sonucu çoğalan hücreler tümör dokusunu oluşturur. Hücrelerdeki bu olayların gelişmesine neden alan bir çok kanser yapıcı (kanserojen) madde vardır.

  2. Kanserin belirtileri nelerdir?
  Kanser belirtileri ortaya çıktıktan sonra artık hastalığın ilerlediği anlaşılır. Amaç, bu belirtiler ortaya çıkmadan hastalığın çok erken dönemde yakalanmasıdır. Kanserin oluştuğu yere göre belirtileri vardır.
  Vücudun herhangi bir yerinde ele bir kitlenin gelmesi, ses kısıklığı, inatçı öksürük, dışkılama düzeninde değişiklik, derideki benlerin şekil, büyüklük ve renk değişiklikleri, kapanmayan yaralar, herhangi bir yerde kanama, kanser belirtisi olabilir.

  3. En sık görülen kanserler?
  En sık görülen kanserler erkeklerde akciğer, prostat ve kalın barsak kanseri. Kadınlarda meme, rahim ağzı, akciğer ve kalın barsak kanseridir.

  4. Çağdaş kanser tedavisinde izlenen yol nedir?
  Günümüzde kanser tedavisi multidisipliner yani bir çok dalın bir arada işbirliği ile gerçekleşir. Burada medikal onkolog, cerrah, patolog, radyolog ve radyasyon onkoloğunun bir arada karar vermesi gerekir. Bu günün tedavi yöntemleri cerrahi, kemoterapi ve radyoterapidir. Önemli olan bu yöntemleri yerinde ve doğru olarak kullanmaktır.

  5. Tedavilerdeki başarı oranı nedir?
  Bu gün her türlü kanser erken yakalandığı takdirde tedavisi mümkündür. Erken olan cerrahi ile çıkarılan tümörlerin bir kısmı tekrarlayabilir ve yayılabilir, bunları önlemek için ilave tedavi yöntemleri kemoterapi ve radyoterapinin kullanılması gerekebilir. İleri devredeki kanserlerde ise kemoterapi ile bir kısmında hastalığı tedavi etmek mümkündür ancak bu devrede genellikle kemoterapi hayatı uzatmak, hastanın hayat kalitesini artırmak için kullanılmaktadır.

  6. Erken teşhis konusunda insanlar yeterince bilinçli mi?
  Erken tanı konusunda toplumun bilinci gün geçtikçe artmaktadır. Kanser, erken yakalandığı takdirde tedavisi mümkün bir hastalıktır. Onun için kişilerin kanserden korkmadan, sağlıklı iken her yıl düzenli olarak kontrollerini yaptırmaları gerekir. Erken yakalanan kanser sayılarında gün geçtikçe artış olmaktadır.

  7. Kanserin gen terapileriyle tedavisi konusunda nasıl gelişmeler oldu?
  Genetik çalışmalar iki yönde olmaktadır. Birincisi kansere neden olan genetik bozukluğun tespiti, diğeri bu bozukluğun düzeltilmesidir. Bu gün birincisi ile ilgili çok yo1 alınmıştır. Tedavi konusu ise henüz yenidir, ümit vermektedir ancak halen araştırma safhasındadır.
  kaynak:AcıbademHastanesi  http://www.aktifbir.com/forum/f10/akciger-kanseri-1302/
  http://www.aktifbir.com/forum/f10/lenf-kanseri-15012/
  http://www.aktifbir.com/forum/f10/ka...ri-nedir-9344/
  http://www.aktifbir.com/forum/f10/meme-kanseri-15010/
  http://www.aktifbir.com/forum/f10/ka...kanseri-15011/
  http://www.aktifbir.com/forum/f10/ka...semiler-15006/
  http://www.aktifbir.com/forum/f10/ka...samalari-8978/
  http://www.aktifbir.com/forum/f10/ka...nlemler-11924/
  http://www.aktifbir.com/forum/f34/ka...n-onemi-12489/
  http://www.aktifbir.com/forum/f10/ko...acabilir-8309/
  http://www.aktifbir.com/forum/f198/b...-olmayin-9744/
  http://www.aktifbir.com/forum/f10/ka...abiliriz-8909/
  http://www.aktifbir.com/forum/f10/ka...-yerler-15013/
  http://www.aktifbir.com/forum/f10/ka...rtileri-15009/
  Kanserin 15 belirtisi - AktifBir FORUM
  http://www.aktifbir.com/forum/f10/ke...i-nakli-15008/
  http://www.aktifbir.com/forum/f10/ka...rilmesi-15007/
  http://www.aktifbir.com/forum/f10/mide-kanseri-15278/
  http://www.aktifbir.com/forum/f10/pa...kanseri-15279/
  http://www.aktifbir.com/forum/f10/ci...serleri-15404/
  http://www.aktifbir.com/forum/f10/ba...kanseri-15407/
  Kanseri önleyen 10 altın kural! - AktifBir FORUM

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Nerden
  Sponsor
  Mesajlar
  Çok:)
   

 3. #2
  Yeni Uye
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Mesajlar
  1

  Cevap: Kanser nedir? Nasıl Oluşur?

  prostat kanseri yaşlılar için tehlike arz eder mi.

 4. #3

  Kanser nedir?

  KANSER: Organizmada meydana gelen ve hücreleri kontrolsüz büyüyen kötü huylu tümörlere verilen genel addır.

  Kanser, genellikle kontrolden çıkan hücrelerin sürekli çoğalmalarıdır.

  Kanserler, malignant (kötü huylu) tümörlerdir; yani benign (iyi huylu) tümörlerin aksine başka dokulara sızma ve yayılma (metastaz) özelliği gösterir.

  Kanserli hücreler neden sürekli bölünürler?

  Kültürde, normal hücreler komşu hücrelere yapışarak ilişkilerini devam ettirirler. Bu yapışma (adhezyon) noktalarında hücrelerde elektronca yoğun bir plak oluşur. Bununla birlikte, hücrelerin ameboid uzantılarında yavaşlama ve durma görülür. Bu olaya kontak inhibisyon denir. Bu şekilde, hücre bölünmesi kontrol edilir. Deneysel olarak, normal hücreler bir kültür ortamında kendilerine sağlanan ortam şartları ne kadar iyi olursa olsun kontak inhibisyon nedeniyle tek tabaka oluşturduktan sonra daha fazla çoğalmazlar. Çünkü, bölünme sınırlı sayıda olur. Fakat, kanser hücreleri sürekli çoğalarak birkaç tabakalı düzensiz kitleler oluştururlar. Bu da kanser hücrelerinde kontak inhibisyon kaybı olduğunu göstermektedir.

  Kanser nasıl oluşur?
  Kanserlerin yaklaşık %80-90’ı çevresel ve/veya davranış faktörleri tarafından meydana gelir ve önlenebilme potansiyeli vardır. Kalıtım yoluyla kanser meydana gelme olasılığı çevresel faktörlere oranla çok daha azdır.

  x-ışınları, uv (ultraviyole-morötesi) ışınları gibi fiziksel ve bazı ilaçlar, polisiklik aromatik hidrokarbonlar gibi kimyasal faktörlerin yanında virüsler de biyolojik olarak normal karaktere sahip bir hücre kültürünü transforme ederek kanser oluşturabilirler.

  Kimyasal karsinojenler, tümörü ya uygulandığı yerde (örn: cilt) veya absorbe edildiği yerde (örn: bağırsak) ya da metabolizmanın durumuna göre karaciğer, böbrek gibi organlarda, bazen de direkt olarak alakası olmayan bir yerde meydana getirirler. Fakat, karsinojene maruz kalma kanser oluşturmak için tek başına bir sebep değildir. Karsinojenler ancak uygun yer ve zamanda kanser oluşturabilirler.

  Sayabileceğimiz bazı kimyasal karsinojenler şunlardır:

  ¨ Hidrokarbonlar: baca temizleyicileri, boya endüstrisinde kullanılan maddeler

  ¨ Aflatoksin ( küf mantarı tarafından sentezlenir)

  ¨ Nikel, krom

  ¨ Sigara (nikotin, tar)

  ¨ Yiyecek katkıları

  ¨ Birçok ilaçlar

  ¨ Parfümlerde kullanılan bazı kimyasallar

  Fiziksel faktörlerin, kanserojen kimyasal maddelerin veya onkojenik (kansere neden olan) virüslerin konak hücre genomu ile etkileşimleri sonucu hücreler değişmekte ve farklı antijenite kazanmaktadır. Bir normal hücrenin kontrolden çıkarak hızla bölünmesiyle oluşan kanserli hücrede birçok anormal doku antijeni belirmektedir. Tümör hücrelerinde yeni yeni antijenler oluşmakta ve normal antijenlerin kaybına veya değişikliğine neden olabilmektedir. Erken fötal dönemde, normalde bulunan protoonkogenlerin ( kansere sebep olabilme potansiyeli olan gen) farklılaşmasıyla anormal genler oluşmakta ve bunlara selüler onkogenler adı verilmektedir.

  İmmün sistem (bağışıklık sistemi) ve kanser oluşumu arasındaki ilişki

  Bağışıklık sistemi yabancı doku antijenlerini kolayca tanıyabilir ancak, tümör dokusunu organizmadan kolayca atamaz. İnsanda bir saniyede bir milyara yakın hücre çoğalması olmakta ve somatik olarak bunların birkaçı, günde yüzlercesi mutasyonla farklı hücreler oluşturmaktadır. Bu farklı hücrelerin temizlenmesinde hücresel immün cevap mekanizması rol oynamaktadır. Buna, immün sistemin kansere karşı “immün denetimi” denmektedir. İmmün sistem, tümör oluşumunu denetlemekte, aynı zamanda tümör hücresi ve antijenlerine karşı immün cevap çıkarmaktadır. Hücresel immün cevap baskılandığı zaman kanser oluşumu artmaktadır.

  Yenidoğan ve yaşlılık dönemlerinde immün cevap mekanizması zayıflamaktadır. Yaşlılarda prostat kanseri, çocuklarda nöroblastoma sık görülmektedir. İmmün sistemi baskılayıcı ilaç kullananlarda tümör oluşumu riski artmaktadır. İmmün sistem bozukluğu olan hastalarda da bazı kanser tipleri gelişebilmektedir.

  Kanser neden öldürür?

  Kanser hastalarının çoğu, kalp hastalığı veya başka enfeksiyonlar gibi kanserle ilgisi olmayan nedenlerden dolayı ölür. Tümörün bulunduğu bölge ve tümörün yayıldığı bölgenin büyüklüğü ölümü direkt veya indirekt olarak etkileyen nedenlerdir. Ölümün temel nedeni, beyin, akciğer, karaciğer gibi hayati önemi büyük olan organlarda tümör oluşması veya tümörün bu organlara yayılmasıdır.

  Kanser teşhis eden köpekler

  Son olarak, kanseri teşhis edebilmek için günümüzde kullanılagelen metodlara alternatif olabilecek yeni bir araştırmadan bahsetmek ilginç olacaktır sanırım.

  Schnauzer türü köpek, derideki ben kanserlerini (melanoma) tanı yapılmadan önce, koklayarak teşhis edebilmektedir.

  Bazı hastalarda melanoma kolay gözükmeyecek bir yerde olabilir. Melanomaların %20’si bu nedenle teşhis edilememektedir. Florida’lı eski polis köpekleri terbiyecisi Duane Pickel, bir kanser uzmanının da yardımıyla, bu köpeği hemen hemen hiç yanılmadan melanoma tanır hale getirmiştir. Tıp kitaplarına “Köpekle Tanı” diye bir bölüm eklenecek mi dersiniz?


  Biyolog
  Gülfiliz Ekinci
  Bilim ve Teknik Dergisi; Mayıs 1998.

Benzer Konular

 1. Mevsimler nasıl oluşur?
  YukseLL Tarafından Coğrafya ve Yer Bilimleri Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 03-02-2011, 01:32 AM
 2. İç güzellik nasıl oluşur?
  RABİA Tarafından Serbest Tartışma Polemik Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 07-04-2009, 03:15 PM
 3. Yıldırım nedir? Nasıl oluşur?
  YukseLL Tarafından Coğrafya ve Yer Bilimleri Foruma
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 12-02-2009, 11:21 AM
 4. Asit yağmurları nedir nasıl oluşur?
  dogangunes Tarafından Kimya Forumu Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 08-01-2008, 02:54 PM
 5. Kanser neden Oluşur?
  ZEYNEP Tarafından Sağlık ve Alternatif Tıp Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 16-12-2007, 04:51 PM

Yetkileriniz

 • Yeni konuları düzenleyemezsiniz
 • Yanıt verebilirsiniz
 • Eklentileridüzenleyemezsiniz
 • Mesaj değiştiremezsiniz
 •