+ Konu Cevaplama Paneli
1 den 1´e kadar. Toplam 1 mesaj bulundu
 1. #1

  AtatÜrk Hakkinda HİÇ Bİlmedİklerİnİz

  ATATÜRK HAKKINDA HİÇ BİLMEDİKLERİNİZ


  *Atatürk hakkında aşağıdakilerden hangisini biliyorsunuz? (Araştırmacı Yazar İlknur Güntürkün Kalıpçı`nın `İçimizden Biri Atatürk` adlı yazısından alıntıdır) *


  * Atatürk`ün dünyada `başöğretmen` sıfatlı tek lider olduğunu.


  *Bir geometri kitabı yazdığını. Üçgen, açı, dikdörtgen gibi ve 48 tane geometri teriminin (Türkçe) isim babasını bu yazdığı kitapla bizzat Mustafa Kemal olduğunu.


  *Bir röportajda "Birleşmiş Milletlere üye olmayı düşünüyor musunuz?" diye sorulur, Atatürk: "Şartlarımızı koyarız, kabullerine bağlı. Biz müracaat etmeyiz üye olmak için. Davet gelirse düşünürüz". BM yasasını değiştirir ve ilk davet edilen ülke biz oluruz.


  *Yıl 1938, General McArthur'un en zor, en problemli, en buhranlı dönemi. Birden çok sıkılır ve yanında duran yüz yirmiden fazla kişiye döner ve aynen şöyle der: "Şu anda hiçbirinizi değil, büyük istidadı ile Mustafa Kemal'i görmek için neler vermezdim."


  *Yıl 2000, ABD Başkanı`nın milenyum mesajından bir alıntı : "Bugün milenyumun hiç şüphe yoktur ki tek devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk' tür. Çünkü o yılın değil asrın lideri olabilmeyi başarmış tek liderdir."


  *Yıl 1938, Ata`nın ölümünde Tahran gazetesinde yayınlanan bir şiir`den alıntı : "Allah bir ülkeye yardım etmek isterse onun elinden tutmak isterse başına Mustafa Kemal gibi lider getirir."


  *Norveççe`de `Atatürk gibi olmak` diye bir deyim olduğunu.


  *Kurtuluş Savaşında rütbe alan bir çok kadın askerlerimiz var. Ama dünya tarihine geçen tek bir üsteğmenimiz var; 700 erkek, 43 kadından oluşan bir müfrezenin reiseliğine bizzat Atatürk tarafından atanmış Üstteğmen Kara Fatma.


  *Atatürk çiçeği`nin adını, çiçeği bulan Wanderbit Üniversitesiprofesörlerinden doktor Kirk Landın`in koyduğunu ve bu çiçeğin tüm dünyada bu isimle üretilip satıldığını.


  *Yunan başkomutanı Trikopis`in, hiçbir zorlama ve baskı olmadan her Cumhuriyet bayramında Atina'daki Türk büyükelçiliğine giderek, Atatürk`ün resminin önüne geçtiğini ve saygı duruşunda bulunduğunu.


  *Mimber` adında bir gazete çıkarttığını ve 52 sayı yayımlanan gazetede ilk defa sansür kelimesi geçtiğini.


  *Yıl 1996, Haiti Cumhurbaşkanı vasiyetinde mezar taşına yazılmasını istediği metni bırakmıştır. Diyor ki: "Bütün ömrüm boyunca Türkiye'nin lideri Mustafa Kemal Atatürk'ü anlamış ve uygulamış olmaktan dolayı mutlu öldüm."


  *Yıl 2005, Amerika'nın en ünlü ekonomistlerinden birisi olan Mr. Johns`un önerisinin "Türkiye ekonomiyle savaşta bir tek Atatürk' ü örnek alsın yeter" olduğunu BİLİYOR MUYDUNUZ ?

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Mesajlar
  Çok:)
   

Benzer Konular

 1. Atatürk Belgeseli
  dogangunes Tarafından Belgesel Film ve Videolar Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 23-04-2009, 01:35 AM
 2. Asker Atatürk
  piraye Tarafından Mustafa Kemal Atatürk Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 20-02-2009, 05:56 PM
 3. Sarap Hakkinda
  EFE Tarafından Komik Yazılar Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 23-10-2007, 09:51 PM
 4. Mustafa Kemal Hakkinda Bİlİnmesİ Gereken 30 Özel Şey
  dogangunes Tarafından Mustafa Kemal Atatürk Foruma
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 22-08-2007, 01:03 PM
 5. AtatÜrk Evİ
  dogangunes Tarafından Mustafa Kemal Atatürk Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 17-07-2007, 06:47 AM

Yetkileriniz

 • Yeni konuları düzenleyemezsiniz
 • Yanıt verebilirsiniz
 • Eklentileridüzenleyemezsiniz
 • Mesaj değiştiremezsiniz
 •