+ Konu Cevaplama Paneli
1 den 2´e kadar. Toplam 2 mesaj bulundu
 1. #1

  Hava Harp Okulu Basvuru şartları

  Başvuru koşulları kız ve erkek adaylar için aynı olup;

  1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  2. Askeri okullardan herhangi bir nedenden dolayı ayrılmış veya çıkarılmış; sivil okullardan ise çıkarılmış olmamak,
  3. Kendisinin ve aile fertlerinden (anne, baba, kardeş) herhangi birinin veya resmen velisi olacak şahsın ;

  (1) Tutum ve davranışları ile yasadışı siyasi, yıkıcı, irticai, bölücü, ideolojik görüşleri benimsememiş, bu gibi faaliyetlerde bulunmamış olmak,
  (2) Topluca ayıp sayılan ve uygun görülmeyen kazanç yollarında çalışmamış ve halen çalışmıyor olmak,
  (3) Kusursuz bir ahlak ve karakter sahibi, dürüst bir yaşam düzeyinde olmak ve yüz kızartıcı fiillerde bulunmamak,
  (4) Yapılacak arşiv araştırması ve soruşturma sonucunda şüpheli ya da sakıncalı halleri bulunmamak,

  4. Taksirli suçlar hariç olmak üzere; affa veya zaman aşımına uğramış yahut para cezasına çevrilmiş veya ertelenmiş hükümlülüklerine ilişkin kayıtları adli sicilden çıkarılmış olsa bile, bir cürümden hükümlü bulunmamak ya da soruşturma altında bulunmamak,
  5. Reşit olmayanlar için, okul idaresine karşı öğrencinin sorumluluğunu üstüne alacak bir veli göstermek (veli; baba, anne veya mahkemece tayin edilmiş bir şahıs olabilir),
  6. Nişanlı, evli, dul veya herhangi birisiyle nikahsız yaşıyor olmamak,
  7. Başvurunun yapılacağı yıl (Temmuz ayında) veya bir önceki yıl liseden mezun olmak,
  8. Aşağıdaki tabloda belirtilen okul tür ve kollarından mezun olmak (Mesleğe yönelik liselerden mezun olanların başvuruları kabul edilmez).(Kodlar için ÖSYM Kılavuzunun ilgili tablosuna bakınız.)
  9. Her ne derece olursa olsun gözlük, lens kullanmamak, gözünde şaşılık, renk körlüğü vb. hastalık bulunmamak,
  10. Aile fertlerinde bulaşıcı veya genetik hastalık bulunmamak,
  11. Vücut yapısı düzgün, her bakımdan sağlam ve fiziksel görünüşü kusursuz olmak (göğüs kafesinde şekil bozukluğu bulunmamak, vücudunun herhangi bir yerinde dikkati çekecek ve göz estetiğini bozucu yara, yanık, leke, kellik, frengi ve cilt hastalığından iz bulunmamak, düz taban olmamak),
  12. Boy uzunluğu 165 cm.den kısa, 190 cm.den uzun olmamak,
  13. Yaş Sınırı:
  Ortaöğretim kurumlarındaki (ortaokul ve lise) toplam öğretim süresi 7 ve 8 yıl olan okul mezunları (Anadolu Liseleri, Yabancı Dilde Eğitim Yapan Özel Liseler, vb.) için en fazla 20, diğer okullardan mezun olanlar için en fazla 19 yaşında olmak.

  En fazla 19 (ya da 20) yaşında olmak demek, ay ve gün dikkate alınmaksızın okula başvurunun yapıldığı yıldan 19 (ya da 20) rakamının çıkarılmasıyla elde edilen yıldan daha önce doğmamış olmaktır( her ne suretle olursa olsun, yaş düzeltmesi yaptırmış olanların hesabı, düzeltmeden önceki doğum tarihine göre yapılır.

  Veli Muvafakat Belgesi, Yükleenme Senedi ve Uçuş İstek Belgesinin düzenlenme işlemlerinde; reşit olup olmama durumu, eğer yapılmışsa düzeltmeden sonraki doğum tarihine göre tespit edilir.

  14. Hava Harp Okulu öğrenimi süresi içerisinde veya mezun olduktan sonra, pilot yetiştirilemeyeceği saptandığında, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın diğer sınıflarında Hava Yer Subayı olarak görev yapmayı kabul etmek.
  15. Başvurunun yapılacağı yıl; belirlenecek ÖSS-Sayısal-2 puanı almış olmak,
  16. Yapılacak Ön Sağlık Muayenesi, Beden Eğitimi ve Psikomotor Testinde başarılı olmak, Görüşme ve Uçuş-Sağlık Muayenesi'ni kazanmak, Öğrenci Seçme Uçuşu(ÖSU) ve İntibak Eğitimin başarı ile tamamlamak,
  17. Hava Harp Okulu'na girmek isteyen adaylar için, uçuş sağlıkstandartlarına göre yapılacak sağlık muayenelerini kazanarak "TAM SAĞLAM/UÇUCU YETİŞTİRMEYE ELVERİŞLİDİR" raporunu almış olmak (Adayların sağlık muayeneleri Hava Harp Okulu Komutanlığı tarafından okulda yaptırılır).

  BAŞVURU ŞEKLİ:

  1. Yukarıda belirtilen başvuru koşullarını sağlayan ve "PİLOT ADAYI HAVACI SUBAY" olmak isteyen öğrencilerden; ÖSS Başvuru Belgesindeki Aday Bilgi Formunun 13. alanında (Girmek İstediğiniz Askeri Okullar) bulunan "Hava Harp Okulu" seçeneğini işaretlemiş olan adayların, ÖSYM'ye bildirmiş oldukları adreslerine; başvuru formu Hv.H.O. tarafından gönderilecektir. Başvuru Formu doğru ve okunaklı olarak doldurulup; son başvuru tarihine kadar belirtilen adreste bulunacak şekilde gönderilecektir. Postadaki gecikme ve kaybolmalardan sorumluluk kabul edilmez.

  2. ÖSS Başvuru Belgesindeki Aday Bilgi Formunun 13. alanını işaretlememiş olan adaylara Başvuru formu gönderilmeyecektir. Fakat başvuru koşullarımızı sağlayan bütün adaylar (13. alanı işaretlemeyenler dahil) internet sayfamiza girerek Hava Harp Okuluna başvuru işlemini gerçekleştirebilirler.

  3. Başvuruları kabul edilmiş olan kız ve erkek adaylar; aldıkları ÖSS-Sayısal-2 puan sırasına ayrı ayrı dizildikten sonra, belirlenecek olan baraj puanının üzerinde kalanlar seçim aşamalarına çağrılacaklardır.

  4. Belirtilen başvuru koşullarının tümünü sağlayan şehit, malul gazi ve muharip gazi çocukları ; yukarıda belirtildiği şekilde başvurularını yaparak, bağlı oldukları Kuvvet Komutanlığı'ndan alacakları onaylı şehitlik veya vazife malulü belgelerini başvuru formuyla birlikte göndereceklerdir. ÖSS sonuçlarının açıklanmasından sonra, aldıkları ÖSS-Sayısal-2 puanına %10'unun ilave edilmesi ile, belirlenecek olan Baraj Puanını aşmaları halinde seçim aşamalarına çağrılacaklardır.

  5. Daha önceki yıllarda, herhangi bir seçim aşamasından ayrılan veya elenenlerin (Ön Sağlık, Uçuş Sağlık muayenesinde veya Bedeni Yetenek sınavında elenenlerin dışında) başvuruları kabul edilmez.

  6. Uçuş Sağlık Muayenesi, ön sağlık muayenesi ve bedeni yetenek testleri dışında; seçim aşamalarının hiçbirine itiraz edilemez, komisyonların kararı değiştirilemez.

  7. Yapılacak araştırma sonucunda; askeri öğrenci olmasında sakıncalı durumu saptanan adayın, hangi seçim aşamasında olursa olsun okul ile ilişiği kesilir.

  8. Seçim aşamaları süresince isteyen adaylar okul tesislerinde kalabilecek, yeme ve yatma ihtiyaçları okul tarafından ücretsiz karşılanacaktır. Seçim aşamalarını başarıyla tamamlayan adaylar "Ant İçerek" Hava Harp Okulu öğrencisi olmaya hak kazanacaklardır.

  9. Hava Harp Okuluna yapılacak başvurunun; ÖSYM tarafından yapılacak yerleştirmeyle ilişkisi olmayıp, adaylar herhangi bir nedenle seçim aşamalarından ayrılacak/elenecek olursa, haklarının kaybolmaması amacıyla; ÖSYM tarafından yerleştirildikleri fakültelere kayıtlarını yaptırabileceklerdir.

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Mesajlar
  Çok:)
   

 3. #2

  Cevap: Hava Harp Okulu Basvuru şartları


Benzer Konular

 1. Açık öğretim lisesi mezuniyet şartları
  madly Tarafından Liseler ve Liseliler Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 04-07-2011, 06:37 PM
 2. Cevap: 0
  Son Mesaj: 13-06-2011, 03:26 PM
 3. Özel güvenlik görevlileri sağlık şartları yönetmeliği
  madly Tarafından Havacılık Güvenliği Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 07-05-2011, 05:45 PM
 4. Kara Harp Okulu'na başvurular başlıyor
  YukseLL Tarafından Serbest Tartışma Polemik Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 27-04-2009, 10:47 AM
 5. Hava Trafik Kontrolörlüğü için lisans alma şartları
  sibel Tarafından Hava Trafik Kontrolörleri Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 12-07-2007, 04:10 PM

Yetkileriniz

 • Yeni konuları düzenleyemezsiniz
 • Yanıt verebilirsiniz
 • Eklentileridüzenleyemezsiniz
 • Mesaj değiştiremezsiniz
 •