+ Konu Cevaplama Paneli
1 den 1´e kadar. Toplam 1 mesaj bulundu
 1. #1
  Hiper Aktif
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  1.780

  Okçuluk nedir?

  İnsanlığın var oluşuyla eş zamanlı olarak ok ve yay insanla birlikte gelişmiştir.

  Ok ve yay; insanın silahı, arkadaşı, sırdaşı ve güvencesi olmuş, her uygarlık ok ve yayı biraz daha geliştirmiş, günümüze kadar getirmişlerdir. Ama temelde çalışma prensibi değişmemiştir; bir ağaç dalı iki ucundan bir sicimle gergin olarak bağlanıp ve daha ince ucu sivriltilmiş düz bir dalı da sicimin üstüne yerleştirip, dalın esneme gücü sayesinde sicimi çekerek dalı gerip sivri uçlu dal parçasını uzağa fırlatmak, ok atmaktır. Okçuluk; insan, yay ve oktan oluşur, amaç uzaktaki hedefi vurmaktır. Okçuluk günümüzde son derece modern malzemelerle ve kurallar çerçevesinde yapılan olimpik bir spor dalıdır. Ok atmanın en güzel tarafı uzaktaki bir cismi vurmanın hazzıdır.

  Okçuluk sporu yapılırken ilk önce emniyet tedbirleri alınmalıdır , ikinci olarak ta ok ve yayın güvenilirliğinin denenmesi gelir.

  Dünya'ya okçuluğu öğreten Osmanlı'lar olmuştur. Avrupalı okçuların rekor ok atışları 300 m . iken, Osmanlılarda 600 m.ye ok atamayan okçu olamıyordu. Yıllarca Ok Meydanlarında talim yapılıp rekor ok atışları yapılmıştır. Osmanlılar zamanında kuralları konulup, bu günkü kulüp anlayışında dernekler kurulup, usta çırak ilişkisi esasına dayalı, hem sporcu anlamında hem de asker anlamında okçu yetiştirilmiştir.

  Günümüzde okçuluk sporu, açık hava okçuluğu ve salon okçuluğu olarak yaz kış yapılabiliyor. Açık hava okçuluk mesafeleri 90 m . ile 30 m . arasında değişmektedir. Salonda 18 m .den ok atışı yapılır. Tabii ki kurallara bağlı kalınarak yapılan okçuluk sporu olimpiyatlarda da yer almaktadır. Olimpik dalda Dünya'da en başarılı ülke Kore'dir.

  Okçulukta yaş sınırı yoktur. 60 yaşında Dünya şampiyonu olmuş sporcular vardır, bu nedenle her yaş kesimi tarafından tercih edilir.


  GÜVENLİK KURALLARI

  Okçuluk yapabileceğimiz en güvenli sporlardan birisidir, ancak atış öncesi, sırası ve sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı önlemler vardır.

  1. Yay, "Atış Çizgisi"nde durulmadığı ve atışa başlama sinyali verilmediği sürece, okla doldurulmamalidir.
  2. Ok sadece hedefi göstermelidir. Başka kişileri hedeflememelidir; insanlar kalp rahatsızlığı veya okun geçmesi beklenen atış yolundan kaçarken oluşacak yaralanmalar sonucu ölebilirler.
  3. Ok havaya doğru atılmamalıdır. Birisine isabet edebilir.
  4. Okçuluk ekipmanları sadece atış alıştırmaları için kurulmuş kapalı veya açık hedef alanlarında kullanılmalıdırlar. Hedefler, kimsenin kazara serseri bir ok tarafından vurulmayacağından emin olunacak şekilde kurulmalıdır.
  5. Çatlak veya bükük oklar asla atılmamalıdır.
  6. Kişi, okçu atış yapmak üzereyken, atış çizgisinin ilerisinde asla durmamalıdır.
  7. Bir başkası atış yaparken, diğerleri olası tehlikelere karsı uyanık ve hazır olmalılardır.
  8. Eğer kişinin tereddütlü bir mizacı varsa, o kişi atış yapmamalıdır.
  9. Her grubun en az bir üyesi diğerleri okları ararken hedefin önünde beklemelidir.
  10. Her öğrenci, oklarını atmayı bitirince, atış çizgisinin gerisinde beklemelidir ki eğitmen veya öğretmen açıkça atışlarını bitirdiklerini görebilsin.
  11. Kişi her hedeften bir sonraki atış çizgisine kadar işaretli yolda kalmalıdır.
  12. Sadece herkes atışlarını bitirdikten sonra, ileri hareket edip okları toplamak için sinyal verilmelidir.
  13. Eğer ok yada ekipmanların bir parçası atış esnasında atış çizgisinin ilerisine düşerse, sadece atışlar bittikten sonra alınabilir.
  14. Kişi atış pozisyonunu ve hedefe doğru yolu dikkate almalı ve bunları açıkça işaretlemelidir ki; okların uçuş hattı yarışmacılar için tehlike yaratmasın.
  15. Mümkün olduğu yerlerde, kişiler atış menzilinin dışında bile olsalar işaretli alanda yada diğerlerinin atış çizgisinden görebileceği yerde durmamalıdırlar.
  16. Oklarınızı toplamak için yürüyünüz, asla koşmayınız.
  17. Her zaman hedefe yandan yaklaşınız, böylelikle kazara hedefe saplanan oklara çarpmazsınız.
  18. Her seferinde bir kişi hedeften oklarını çekmelidir.
  19. Yayları kurarken "bowstringer" kullanmaya özen gösteriniz.
  20. Kişi yayında çatlak veya bükülme var mi diye kontrol etmelidir; eğer şüphesi varsa atış yapmadan önce bir profesyonele kontrol ettirmelidir.
  21. Hedeften okları çekerken hedefin önünde veya okların çekildiği yönde kimsenin olmadığına emin olunmalıdır. Hedeften okları çekmek belli bir güç gerektirebilir ve ok hedefin arkasından aniden çıkabilir ve okun arkası hedefin önünde duran birisine isabet edebilir.
  22. Atış yapan herkes hedefi ıskalamış okların bulunmasına yardımcı olmalıdır.
  23. Okları taşırken, her zaman yan tarafınızda tutunuz ve asla koşmayınız.
  24. Herkes atış çizgisine geri dönmeli ve atışa başlama işareti verilmeden önce hedefin arkasında veya güvenlik alanında kimsenin olmadığına emin olunmalıdır.
  25. Atışlar esnasında bir kişi veya hayvan (örneğin köpek gibi) güvenlik alanına girerse, acil durum sinyali (tüm güçle 3 veya daha fazla düdük sesi) verilmeli ve tüm atışlar hemen durdurulmalıdır. Yay tüm kuvvetle geriliyken sinyal verilse bile, ok asla bırakılmamalıdır. Yay yeri göstermeli ve kiriş yavaşça serbest bırakılmalıdır. Ok menzili tamamen boşaltılıncaya kadar yaydan çıkartılmalıdır.
  26. Eğitmen veya öğretmen sadece öğrencileri değil, ayni zamanda atış menzilini de, kimsenin olmadığına emin olmak için, yakından izlemelidir. (Okçuluk yarışmalarında, genellikle menzil mesafesinin güvenliğinden sorumlu birisi vardır. Bu kişinin unvanı "Saha Kaptanı (Field Captain)"dır ve atışların menzilini kontrol eder. Bu kişiler güvenlik kurallarını yerine getirirler ve bir yarışmacının güvenlik kurallarına uyması konusunda ısrarcı olabilirler yada yarışmacıyı alandan çıkartabilirler.
  alıntı

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Mesajlar
  Çok:)
   

Benzer Konular

 1. Anime nedir Manga nedir
  YukseLL Tarafından Aktif Ansiklopedi (Ne Nedir?) Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 24-02-2010, 01:47 PM
 2. Modernleşme Modernizm nedir? Post-Modernizm nedir?
  blueice Tarafından Aktif Ansiklopedi (Ne Nedir?) Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 10-04-2009, 10:45 PM

Yetkileriniz

 • Yeni konuları düzenleyemezsiniz
 • Yanıt verebilirsiniz
 • Eklentileridüzenleyemezsiniz
 • Mesaj değiştiremezsiniz
 •