+ Konu Cevaplama Paneli
1 den 2´e kadar. Toplam 2 mesaj bulundu
 1. #1

  Yelken Tarihi

  Yelken tarihi,insanlığın gelişmesiyle orantılıdır.Bilimde gelişen insanoğlu,yelken ile denizleri keşfetmeye başladı.Rüzgarın bir kuvvet olduğunu keşfeden insanoğlu,yelkeni yaparak,günümüze kadar gelen bu önemli aracı kullanmış oldu.Tarihte ilk yelkenin mısırlılar tarafından yapılığı ve ilk olark Nil nehrinde kullanıldığı biliniyor.

  Tarihte yapılan ilk yelken kare şeklindeydi,dolayısıyla sadece rüzgarı arkadan aldığı zaman ilerliyordu ve uygun rüzgarı bulmak için,yelkenler çoğu zaman ya denizde bekliyorlardı,ya da günlerce limanlarda beklemek zorundaydı.Zamanla yelkenlerin boyu büyüdü ve sonucunda daha büyük yelkenli gemiler yapılmaya başlandı.Daha çok taşımacılıkta kullanılan bu gemiler,zamanla savaş gemilerine dönüştü.

  Yelken ilk Mısırlılar tarafından bulunduğu için yelkenli gemiler genelde Akdeniz'de görülüyorlardı.Fakat yeni yerler bulmak isteyen cesur kişiler yelkenle dünyanın bilinmeyen yerlerine gittiler.

  Fakat Akdeniz'de yapılan gemiler okyanus şartlarına pek uygun değildi ve pasifik kıyısında yaşayanların,büyük ağaç kavuklarını oyarak yaptıkları gemiler oldukça sağlam oluyordu.Pusulanın da bulunmasıyla denizcilikte hızlı bir ilerleme yaşandı.Sanayi devrimiyle buhar gücünün bulunmasına kadar,yelkenli gemiler hem ticaret amacıyla hemde savaşmak amacıyla çok uzun yıllar kullanıldı.Günüzmüzde de gezi veya spor amaçlı yelkenlileri kullanıyoruz.

  Makale eniz Gıray

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir Yelken Tarihi
  Üyelik tarihi
  Daima
  Mesajlar
  Çok:)
   

 3. #2
  Yeni Uye
  Üyelik tarihi
  Jun 2010
  Mesajlar
  11
  3 tarafı denizlerileçevrili bir ülkede maliyet, yatırımsızlık ve vergiler nedeni ile çok itibar edilmeyen bir spor. Ancak birkere bulaşınca hayat tarzı oluveren bir yaşam felsefesine sahip bir aktivite.

Benzer Konular

 1. Yelken Kursu?
  çiğdem Tarafından Diger Sporlar Foruma
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 22-08-2013, 03:48 AM
 2. Hat Sanatı Ve Tarihi
  blueice Tarafından Hobi ve İlgi Alanları Foruma
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 23-04-2009, 02:35 AM
 3. Televizyonun Tarihi
  blueice Tarafından İcatlar ve Mucitler Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 11-04-2009, 01:12 AM
 4. Türk Tarihi 3.0
  YukseLL Tarafından Ev-Eğitim Programları Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 21-09-2008, 11:59 AM
 5. Havacılık Tarihi
  YukseLL Tarafından Havacılık Videoları Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 22-08-2008, 05:45 PM

Yetkileriniz

 • Yeni konuları düzenleyemezsiniz
 • Yanıt verebilirsiniz
 • Eklentileridüzenleyemezsiniz
 • Mesaj değiştiremezsiniz
 •