+ Konu Cevaplama Paneli
1 den 3´e kadar. Toplam 3 mesaj bulundu
 1. #1

  Pehlivan Nedir? Unlü Pehlivanlarımız

  Pehlivan, güreş tutan sporcuya verilen isimdir. Dünyanın en eski spor dallarından biri olan güreşi icra eden sporculardır.

  Özellikle doğu kültüründe önemli bir yere sahiptir. Günümüzde Japonya, Moğolistan, Hindistan, İran, Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ve Türkiye'de pehlivanlara büyük saygı duyulur.

  Koca Yusuf
  Koca Yusuf (1856, Şumnu - Karalar Köyü- 1898, Atlas Okyanusu), dünyaca ünlü Deliormanlı Türk güreşçidir. Güreşin efsanevi isimlerinden olan Yusuf, 120 okkalık (144 kg) gövdesi, güreş becerisi, gücü ve sporcu ahlakı ile "Koca" lakabını almıştır.

  Koca Yusuf dönemin ünlü pehlivanlarından Nasçıköylü Kel İsmail Pehlivan'ın çırağı olarak çok ufak yaşta güreşe başladı. Uzun süre Kırkpınar başpehlivanlığını elinde bulunduran Kel Aliço ile güreşti. Adalı Halil'i iki kez ardarda yendi. Sultan Abdülaziz, Sultan V.Murat ve Sultan II.Abdülhamit döneminde pek çok güreş yaptı.

  1897'de Avrupa'ya gitti ve Paris'te minder güreşinin kurallarını öğrendi. Bu dönemde güreştiği ve döneminin önemli sporcuları olan Olsen, Pons, Fournier ve Sebes gibi isimlerin hepsini yendi. Avrupa'da büyük ün kazanınca Amerika Birleşik Devletleri'nden davet aldı ve oraya gitti. Orada da yaptığı bütün güreşleri kazandı. Yendiği güreşciler arasında ünlü Jenkins ve Amerika Şampiyonu unvanını taşıyan Robert de vardır.

  Türkiye'ye dönmek üzere 21 Mayıs 1898'de Fransız bandıralı La Bourgogne transatlantiği ile yola çıkan Koca Yusuf, bindiği geminin 4 temmuz sabahı New York'un kuzeydoğusundaki Sable Adası'nın 60 mil açıklarında İrlanda bandıralı Crmartyshire şilebiyle çarpışıp batması sonucu tüm yolcular ve mürettebatla birlikte boğularak ölmüştür.

  Yaşar Doğu
  Yaşar Doğu, (doğum 1913 Samsun - ölüm 1961 Ankara)
  hem serbest, hem de grekoromen stilde güreşen, Ubıh kökenli Türk güreşinin simge ismi.

  1913 Yılında Samsun’un Kavak İlçesine bağlı Karlı köyünde doğan Yaşar Doğu, 1. Dünya Savaşı sırasında babasının ölmesi üzerine annesinin köyü olan Emirli'ye yerleşti. Bu köyde çok küçük yaşta güreşe başladı. Daha 15 yaşında iken yörenin en ünlü pehlivanları arasına girdi. Askere gidene kadar karakucak güreşi yaptı.

  1936 yılında Ankara'da askerde iken, Güreş Kulübü'ne girdi ve minder güreşine başladı. 1938 yılında askerliği bitince Ankara'ya yerleşti ve kulübü adına güreşmeye başladı. Burada o dönem milli takımın başında olan Finlandiya'lı antrenör Onni Helinen ondaki güreş stilini ve gücünü görünce 1939 yılında Milli Takıma aldı. Aynı yıl Oslo'da yapılan Avrupa Şampiyonası'nda 66 kiloda güreşti ve yaptığı dört güreşin birinde yenildi ve ikinci oldu. Bu tek yenilgisini sayı ile Estonya'lı güreşci Toots'a karşı aldı. Osla Turnuvası Yaşar Doğu'nun katılıp da şampiyon olmadığı tek turnuva oldu.

  1940 yılında İstanbul Çemberlitaş'da yapılan Balkan Şampiyonası'nda üç tuşla 3 galibeyet aldı ve 66 kiloda şampiyon oldu. Araya 2. Dünya Savaşı girmesiyle 1946'da Kahire ve İskenderiye'de yapılan iki milli karşılaşmada iki tuşla iki galibiyet daha kazandı. Yine o yıl Stokholm'de yapılan Avrupa Şampiyonası'nda 73 kilo ile 6 maça çıktı ve hepsini kazanarak ilk defa Avrupa Şampiyonu unvanını kazandı. Bir yıl sonra Prag'da yapılan Avrupa Grekoromen Şampiyonası'nda yine bütün rakiplerini yendi ve 73 kilonun şampiyonu oldu.

  1948 Londra Olimpiyatları'na katıldı ve burada 5 rakibini de yenerek Olimpiyat Şampiyonu oldu.

  1949 yılında Türk Milli Takımı ile bir Avrupa Turnesi'ne çıktı. İtalya, İsviçre, İsveç ve Finlandiya'yı kapsayan bu turnede 79 kiloda toplam 7 güreş yaptı ve hepsini kazandı. Aynı yıl Avrupa Güreş Şampiyonası İstanbul'da düzenlendi. Yaşar Doğu, 79 kiloda güreşti ve ilk üç rakibini tuşla, finalde ise İsveçli ünlü güreşçi Groemberg'i sayı ile yenerek şampiyon oldu.

  1950 yılında bu defa Asya'da bir turneye çıktı. Bağdat, Basra ve Lahor'da yaptığı tüm güreşlerde rakiplerini tuşla yendi ve ününü Doğu'da da yaygınlaştırdı.

  Yaşar Doğu, güreş hayatı boyunca bir kez Dünya Şampiyonası'na katılma şansını yakaladı. 1951 yılında 87 kiloda mindere çıkan Yaşar Doğu kısa boylu olduğu için bu kiloda güreşmesinin güç olmasına rağmen Finlandiyalı, İranlı, Alman ve İsveçli rakiplerini yenerek, ömrünün ilk ve son Dünya Şampiyonluğu'nu kazandı. 1951 yılında Helsinki'ye giden güreş milli takımının hepsi şampiyonluk ünvanıyla yurda dönmüştür. Bu takım Yaşar Doğu, Nurettin Zafer, Haydar Zafer, Nasuh Akar, Celal Atik, Ali Yücel, İbrahim Zengin ve Adil Candemir'den oluşmaktaydı.

  Londra Olimpiyatları'ndan sonra kendisine ev armağan edildiği için Olimpiyat Komitesi'nce profesyonel ilan edilince, 1952 Helsinki Olimpiyatları'na katılamadı.

  Güreşi bıraktıktan sonra Milli Takım'da antrenör oldu. 15 Aralık 1955 günü Milli Takım'la beraber İsveç'te bulunduğu sırada ağır bir kalp krizi geçirdi. Doktorların kesin dinlenme önerisine rağmen yurda döndükten sonra genç güreşciler yetiştirmeye devam etti.

  8 Ocak 1961'de Ankara'da geçirdiği ikinci kalp krizi ile vefat etti.

  Türk güreşinin efsane isimlerinden biri olan Yaşar Doğu, ay yıldızlı mayo ile yaptığı 47 güreşin yalnızca birinde yenilmiş, galip geldiği 46 karşılaşmanının 33'ünü tuşla kazanmıştır. Kazandığı 46 karşılaşmanın normal süre toplamı 690 dakika olduğu halde, kısa sürede yaptığı tuşlar nedeniyle bu güreşler toplam 372 dakika 26 saniye sürmüştür.

  Mehmet Ali Yağcı
  Mehmet Ali Yağcı (d. 1937 - ö. 1985) pehlivan ve yağlı güreşçi.

  Balıkesir'in Sındırgı ilçesi Alacaatlı köyünde 1937 yılında dünyaya gelen Mehmet Ali Yağcı, üç kez Kırkpınar Başpehlivanı olmuştur. 1.90 cm. boyu, 120 kg.ağırlığı ve sırım gibi vücut yapısı ile yağlı güreşin efsanevi güreşçilerindendir. Günümüzde bile Mehmet Ali Yağcı, muhteşem fiziği ile güreş severlerin zihninde yer etmektedir. (Peter Ustinov'un Topkapı - Kaşıkçı Elması filminde güreş sahneleri O'nundur). Minder güreşi de yapmıştır. Minder güreşlerinde Balkan 3.lüğü vardır. Döneminde çok populer olmasına rağmen mütevazı tavrını elden bırakmayan ender sporculardandır.

  1957 yılında 20 yaşında Kırkpınar'da başa güreşen ender genç pehlivanlardandır. Sporcunun önemli başarıları şunlardır:

  1961 yılında Ağbeyi İzzet Yağcı ile 3,5 saatlik bir güreşle Başpehlivanlık ünvanını almıştır.
  1962 yılında İzmirli Kara Ali ile yenişememişlerdir ve beraber Başpehlivan olmuşlardır.
  1963 yılında baş güreşinden tart edilmiştir.
  1964 yılında yine Başpehlivanlık almıştır.
  1964 yılında Romanya Köstence'de Balkan üçüncülüğü almıştır.
  1964 yılında Tokyo Olimpiyatlarına ağır siklette Hamit Kaplan ile beraber çağrılmışlardır. Bunun anlamı, Tokyo'da antrenörün tercih edeceği güreşçi mindere çıkacak diğeri yedekte kalacaktır. Antrenörünün ağır siklette güreşmesi için, Hamit kaplan'ı tercih etmesi sonucu doğal olarak güreşmeden dönen Mehmet Ali Yağcı, O'nu çekemeyen bir takım düşmanlarının iftirasına uğramıştır. Yıpratılmaya ve yağlı güreş severlerin gözünden düşürülmeye çalışılmıştır. Yine de mütevazılığını bırakmayan sporcu her sorana bu durumu anlatmıştır.

  1966 yılında Kırkpınar'da galip geldiği halde rakibinin galip ilan edilmesi üzerine güreşi 29 yaşında bırakmıştır. Aktif güreşi bıraktıktan sonra güreş camiasından kopmamış, hakem heyetlerinde görevler almıştır. Pehlivan, 1985 yılında Antalya Elmalı yağlı güreşleri hakem heyetinde görevli iken, cuma namazı sonrası yapılan türbe ziyaretinde kalp krizinden hakkın rahmetine yürümüştür.

  Mehmet Ali Yağcı, doğal olarak Kırkpınar dışında da ülkenin dört bir yanında güreşlere katılmış ve her bölgede n***** nam katmış, başarıdan başarıya koşmuştur. Pehlivanın iki oğlu ve bir kızı vardır. Oğulları pehlivanın sağlığında güreşe devam etmişler ve başarılar elde etmelerine rağmen pehlivan öldükten sonra aktif güreşi bırakmışlardır. Büyük oğlu Başol Yağcı, her yıl Kırkpınar Yağlı güreşlerine görevli olarak davet edilmektedir. Daha önceki yıllarda meydan baş hakemliği yapan bu eski güreşçi 2006 yılından itibaren kule hakemliğine terfi etmiştir. Kule hakemliği eski Baş Pehlivan'lardan veya ülkenin en iyi yağlı güreş hakemleri arasından seçilmektedir.

  Hamza Yerlikaya
  Hamza Yerlikaya (doğum 3 Haziran 1976 - Kadıköy, İstanbul)

  FILA tarafından asrın güreşcisi unvanı verilmiş Türk güreşçi. Grekoromen güreşmektedir.

  Hemen doğumu öncesi ailesi Sivas'tan İstanbul'a taşınmıştır. Babası Mustafa Yerlikaya da eski bir güreşçidir. İstanbul'a geldikten sonra bir süre sonra maddi koşullardan dolayı güreşi bırakmak zorunda kalan Mustafa Yerlikaya çocuklarını güreşe yönlendirmiştir ve Hamza Yerlikaya'yı 1986 yılında güreşe başlatmıştır.

  Hamza Yerlikaya'nın ilk uluslararası turnvuası Kanada Québec'de yapılan 1991 Yıldızlar (16 yaş altı grubu) Dünya Şampiyonasıdır. Bu turnuvada dördüncülük elde eder.

  17 yaşında iken yaşının küçük olması nedeni ile Büyükler 1993 Türkiye Şampiyonasına alınmaz. Ancak, aynı yıl Uluslararası Vehbi Emre Güreş Turnuvası'nda gösterdiği başarılı müsabakalar ile büyükler kategorisinde de Milli Takıma girebileceğinin ilk sinyallerini vermiştir.

  1993 yılında İstanbul'da düzenlenen Büyükler Avrupa Şampiyonasında katılması o dönemin Federasyon Başkanı Sadettin Tantan'ın isteği ile kabul edilir. Bu turnuvada ikincilik başarısı kazanır. Aynı yıl Stokholm'de düzenlenen 1993 Dünya Şampiyonasında Avrupa, Dünya ve Olimpiyat şampiyonu olmuş rakiplerini yenerek şampiyon olur. Bu sonuç ile İstanbul'daki ikinciliğinin tesadüf olmadığını kanıtladı. Uluslararası Güreş Federasyonları Birliği (FILA) modern güreşin tarihinde dünya minderlerinde ilk kez 17 yaşında bir güreşçinin şampiyon olduğunu açıkladı ve Hamza Yerlikaya'yı Asrın Güreşçisi unvanı ile ödüllendirildi. Yaşının küçük olması nedeni ile aynı yıl gençler, ümitler ve büyükler kategorisinde mücadelesine devam ederek başarılarına yenilerini ekledi.

  1986 - 1996 yılları arasında ilk kulübü olan İstanbul Demirspor'da güreşti. 1996 - 1997 yıllarında Ankara'da Silahlı Kuvvetlerde askerlik görevi devam ederken Türk Askeri olarak sivil bir olimpiyatta altın madalya alarak Türk Spor tarihinde bir ilke imza atmış oldu. 1998 - 1999 yıllarında Emlakbank Kulübünde güreşti. Halen İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde sporculuğuna devam etmektedir.

  Basarıları
  1991 Kanada, Yıldızlar Greko-Romen stil 65 kg Dünya 4.bu dünya 4. nü sezer akgün le paylaşmıştır
  1992 İstanbul, Yıldızlar Greko-Romen stil 76 kg Dünya 1.
  1992 Kolombiya, Gençler Greko-Romen stil 76 kg Dünya 2.
  1993 Aagde, Fransa, Greko-Romen stil 82 kg Akdeniz Oyunları 3.
  1993 Avusturya, Gençler Greko-Romen stil 81 kg Avrupa 1.
  1993 İstanbul da Büyükler Greko-Romen stil 82 kg Avrupa 2.
  1993 Stokholm, İsveç Büyükler Greko-Romen stil 82 kg Dünya 1.
  1994 Atina, Yunanistan Büyükler Greko-Romen stil 82 kg Avrupa 5.
  1994 İstanbul da Ümitler Greko-Romen stil 82 kg Avrupa 1.
  1994 Macaristan Gençler Greko-Romen stil 88 kg Dünya 1.
  1995 Besoncon, Fransa, Büyükler Greko-Romen stil 82 kg Avrupa 7.
  1995 Prag, Çekoslavakya, Büyükler Greko-Romen stil 82 kg Dünya 1.
  1995 İran, Ümitler Greko-Romen stil 82 kg Dünya 3.
  1996 Budapeşte, MACARİSTAN, Büyükler Greko-Romen stil 82 kg Avrupa 1.
  1996 Atlanta, ABD Olimpiyat Oyunları Greko-Romen stil 82 kg Olimpiyat 1.
  1997 Tahran, İran, Büyükler dünya kupası Greko-Romen stil 85 kg 1.
  1997 FİNLANDİYA, Büyükler Greko-Romen stil 85 kg Avrupa 1.
  1997 Bari, İtalya Greko-Romen stil 85 kg Akdeniz Oyunları 1.
  1997 Varşova, Polonya Greko-Romen stil 85 kg Dünya 2.
  1998 Gavle, İsveç Greko-Romen stil 85 kg Dünya 5.
  1998 Minsk, Beyaz Rusya Büyükler Greko-Romen stil 85 kg Avrupa 1.
  1999 Sofya, Bulgaristan Büyükler Greko-Romen stil 85 kg Avrupa 1.
  1999 Malmö, İsveç Büyükler Greko-Romen stil 85 kg İsveç Cup.1.
  2000 Sydney, Olimpiyat Oyunları Greko-Romen stil 85 kg 1.
  2001 İstanbul da Büyükler Greko-Romen stil 85 kg Avrupa 1.
  2002 Finlandiya, Büyükler, Greko-Romen stil 84 kg. Avrupa 1.

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Mesajlar
  Çok:)
   

 3. #2
  AKTİFBİR MODERATOR
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  1.050

  Hüseyin Akbaş

  Hüseyin Akbaş (1933 - 1989)

  1933 yılında Tokat’ın Almus İlçesine bağlı Muhat köyünde dünyaya geldi.

  1960 yılı Burgaz da Serbest stil 57 Kg da Balkan 1. oldu.
  1954 yılı Tokyo JAPONYA da Serbest stil 52 Kg da Dünya 1.
  1955 yılı Karsruhe F.ALMANYA da Greko-romen stil 52 Kg da Dünya 3.
  1957 yılı İstanbul TÜRKİYE de Serbest stil 57 Kg da Dünya 1.
  1933 yılında Tokat’ın Almus İlçesine bağlı Muhat köyünde dünyaya geldi.

  1960 yılı Burgaz da Serbest stil 57 Kg da Balkan 1. oldu.
  1954 yılı Tokyo JAPONYA da Serbest stil 52 Kg da Dünya 1.
  1955 yılı Karsruhe F.ALMANYA da Greko-romen stil 52 Kg da Dünya 3.
  1957 yılı İstanbul TÜRKİYE de Serbest stil 57 Kg da Dünya 1.
  1959 yılı Tahran İRAN da Serbest stil 57 kg da Dünya 1.
  1962 yılı Toledo A.B.D. de Serbest stil 57 Kg da Dünya 1.
  1961 yılı Yokohama JAPONYA da Serbest stil 57 Kg da Dünya 3.
  1965 yılı Manchester İNGİLTERE de Serbest stil 57 Kg da Dünya 4.
  1956 yılı Melbourne Olimpiyatlarında Serbest stil 52 Kg da 3.
  1964 yılı Tokyo Olimpiyatlarında Serbest stil 57 Kg da 2.

  Kendine has en iyi uyguladığı Güreş Teknikleri Sakat ayağını öne uzatıp rakibi o ayağıyla uğraşırken ? Milli Takım Antrenörlüğü yaptı. Tokat İli Almus İlçesinin Belediye Başkanlığını yaptı. 1989 yılında öldü.

 4. #3

  Cevap: Pehlivan Nedir? Unlü Pehlivanlarımız

  Kel Aliço :: Koca Yusuf :: Adalı Halil :: Kurtdereli Mehmet

  Dünyaya Türk'ün gücünü gösteren, Er Meydanı Kırkpınar'da güreştikleri dönemlerde "sırtları yere getirilemeyen" gerçek kahramanlardılar. Kırkpınar, onlarla en parlak ve en görkemli yıllarını yaşadı, adeta efsaneleşti. Güreşleri dilden dile aktarılan, bilek gücü kadar mertlikleriyle de nam salan bu pehlivanlar, Kırkpınar tarihindeki haklı yerlerini çoktan aldılar

  Kırkpınar'ın Namlı Pehlivanları

  Kırkpınar güreşlerinde üstün kuvvetleri ve oyun bilgileri ile güreşseverleri büyüleyen, onların kalbini kazanan pek çok unutulmaz pehlivan vardır, ikinci Sultan Mahmut Devri başpehlivanlarından Kalyoncu olarak 1827 Navarin Deniz Savaşı'na katılan, yeniçeriliğin kaldırılmasından sonra da Kırkpınar'da başpehlivanlığı elde eden Yozgatlı Kel Hasan'ın şöhreti günümüze kadar uzanan güreşçilerdendir.

  Sivastopol Savaşı'nda (1854-1855) topçu askeri olarak çarpışan Akkoyunlu Kazıkçı Karabekir, Sultan Abdülaziz tahta çıktıktan sonra (1861) nam salmış pehlivanlardandı. Arnavutoğlu Ali Pehlivan ile berabere kalan Kazıkçı Kara Bekir, Kavasoğlu'nu Kırkpınar'da açık düşürerek başpehlivanlığı elde etmiştir.

  Kastamonu'nun Cambaz Köyü'nde doğan Arnavutoğlu Ali Pehlivan da Kırkpınar'ın namlılarındandır. Abdülaziz'in veliahtlığı zamanında (1839-1861) saraya intisap eden Arnavutoğlu, 1860 yılında Kırkpınar başpehlivanlığını kazanmıştır. O devrin iri-yarı pehlivanlarının aksine 80-85 kilo ağırlığında olan Ali Pehlivan, gayet zeki ve usta bir güreşçi olarak tanınmakta. Gençliğinde Yunanistan'da şekercilik yaptığından "Arnavutoğlu" lakabı takılmış olup, Arnavut'lukla alakası yoktur. Bu büyük pehlivan 42 yaşına kadar güreşmiş ve hiç yenilmeden meydanlardan çekilmiştir.

  Kırkpınar'da boy gösteren Pomak güreşçilerinin bilinen ilki olan Kavasoğlu Koca İbrahim, 1830'larda doğmuş, gayet iri yapılı yağlıcılardandı. Sultan Abdülaziz'in padişahlığı sırasında saraya alınmış, Şamdancıbaşılığı görevini yürütürken sporuna da devam etmiştir. Arnavutoğlu Ali Pehlivan'dan 15 yaş küçük olduğu belirtilen Kavasoğlu, başpehlivanlığın Pomak'lardan başkasına geçmemesi için Kel Aliço ile Kara İbo'yu yanına getirtmişti. Zaten bu üç emsalsiz pehlivan birbirleriyle de akrabaydılar. Kavasoğlu 1.90 m. boyunda ve 150 kilo ağırlığındaydı.
  Koca Yusuf un hayran olduğu güreşçi Şamdancıbaşı Kara İbo da Abdülaziz'in başpehlivanlarındandı. Gayet yakışıklı ve kuvvetli bir yiğit olan Kara İbo, sarayda şamdancıbaşılık yaptı. Sultan Abdülaziz ile birlikte Paris'e giden Kara İbo, padişahın gözdelerinden Arzıniyaz'a gönül verdi ve amansız bir hastalığa tutularak, kimilerinin iddiasına göre padişah tarafından zehirletilerek öldürüldü.


  Kırkpınar kapışmalannın münakaşasız en büyük ismi Plevneli Kel Aliço idi. Kırkpınar'da tam 27 yıl başpehlivan oldu. Üst üste üç yıl başpehlivanlığı kazanacak olana o yıllarda da kemer verilmiş olsa Kel Aliço'nun tam 9 altın kemer alması gerekiyordu. 1885 tarihine kadar güreşe devam eden Kel Aliço, Şamdancıbaşı Kara İbo ve Makarnacı ile birlikte Kırkpınar'da başpehlivanlık namını sürdüren pehlivanlardandır. Suyolcu Mehmet pehlivan Aliço'nun "Gaddar" olduğunu anlatırdı.


  Sultan Abdülaziz'in huzurunda Kel Aliço'yu yendiği söylenen Makarnacı Hüseyin Pehlivan da sarayda Kuşçubaşılık yaptı. Makarnacı, Kırkpınar'dan yetişme bir pehlivandı.

  Bu dev güreşçilerin yanı sıra aynı dönemlerde Hamlacı Kayısoğlu, Hamlacı Sarı Hüseyin, Hamlacı Mustafa, Büyük Danacı, Küçük Danacı, Karagöz Ali, Pomak Deli Murat, Has Ahırlı Abdurrahman, Deliosmanlı Kara Ahmet, Has Ahırlı Çorumlu Zeynel, Koca Yusuf un ustası Pamukçulu veya Pamuk Osman, Suyolcu Mehmet Pehlivanlar da er meydanlannda kısmetlerini aradılar.

  Koca Yusuf un başlı başına bir "Güreş imparatoru" olduğu yıllarda ise Kel Aliço'nun çırağı Abdul Halil (Adalı Halil) Filiz Nurullah, Kara Ahmet, Kurtdereli Mehmet, Bursalı Koca Rüstem ve Katrancı en namlı pehlivanlardandı.

  Suyolcu Mehmet Pehlivan anılarında yenilgi yüzü görmeyen Yörük Ali Pehlivan'ın çırağı olduğunu belirtir. Kendi çırağı olarak da Çolak Molla Mümin Hoca'yı gösterirdi. Suyolcu'ya göre Mümin Hoca, Rami civarında yapılan bir güreşte Koca Yusuf u açık düşürmeyi başaran tek güreşçiydi. Molla, genç yaşta öldürüldü.
  Tophaneli Yusuf Mehmet (Küçük Yusuf) da Koca Yusuf devrinin iyi pehlivanlarındandı. Kara Ahmet'i 3 dakikada yenen Yusuf, Kırkpınar'ın dışında fazla nam sahibi olamadı.

  1867 yılında Edirne'de Meriç nehrinde bir adada dünyaya gelen Adalı Halil (Abdül Halil) pehlivanlık sanatını ustaların ustası Kel Aliço'dan aldı. 1.88 m. boyunda ve 120 kilo civarındaydı. Güreşler kızışınca ustası Kel Aliço gibi o da gaddarlaşırdı. Adalı Halil, Avrupa ve Amerika'da en fazla mindere çıkan ve en fazla galibiyetler elde eden üç pehlivanımızdan birisidir. Birleşik Amerika'da "Sultanın aslanı" olarak nam salan Adalı, Koca Yusuf ayarında bir pehlivandı. Türk gibi kuvvetliler kuşağının en tanınmış güreşçilerinden biridir. Adalı'nın yağcısı "Paşa Mustafa", güreşseverlere Adalı ayarında pehlivan görmediğini anlatmıştı. 1960'larda 80 yaşında olan Paşa Mustafa, 1900'lerde Kırkpınar'da yağcılık yapmaya başlamıştı. Adalı'yı anlatırken "Gayet geniş sırtı vardı. Filozof bir adamdı. Hiç bir zaman güreşi uzatmak istemez, rakiplerini en kısa sürede yenmeğe çalışırdı. Onun gibi künde atanını, kazık vuranını görmedim" dediğini eskilerimiz bize nakleder.

  Yağlı güreşin namlılarından bir diğer pehlivan da Şumnu'lu (Bıyıklı köy) Filiz Nurullah'tı. Hacı Filiz diye de anılan bu pehlivan 1870 yılında doğmuştu.. Tam adı Ali Nurullah Hasan idi. İki metre iki santim boyunda ve 150 kilo ağırlığındaydı. Avrupa'nın pek çok şehrinde ve Birleşik Amerika'da güreşmiş, pek çok karşılaşmalara fazla iri-yarı olduğundan sokulmamıştı.Desbounet adlı Fransız beden eğitimi öğretmeni Filiz'i anlatırken "O'nun salonda durması bile insanı titretmeğe yetiyordu" demiştir.

  Hacı Filiz Fransa'da altın kemer güreşlerinde birinci olmuş, Petersburg ve Londra'da güreşmiştir. Filiz ilk defa Koca Yusuf ve Filibeli Kara Osman ile birlikte Paris'e gitmiş, fiziği ile büyük ilgi çekmişti. Hacı Filiz'in taparcasına sevdiği pehlivan Koca Yusuf idi.

  Deliormanlı İbrahim Mahmut ise Koca Yusuf la aynı yaşlardaydı. Hergeleci İbrahim diye nam salmıştı. Babası ve kendisi katırcılık yaparlardı. Hergeleci 1.85 m. boyunda ve 100 kilo civarındaydı. Türk güreşinde en fazla oyun bilen güreşçi olarak tanınırdı. Koca Yusufu Paris'te yenecek güreşçi çıkmayınca Türkiye'den O'nu bulup Paris'e getirirler. Yusuf ile Hergeleci'nin Paris'te yaptıkları karşılaşma yanda kalır. Hergeleci, Koca Yusufu yenememiş, buna karşılık Kel Aliço'nun çırağı Adalı Halil'le Selanik Başçınar'da berabere kalmış, Çorlu'da kılçık atarak galip gelmiş müthiş bir pehlivandı. Güreş sanatını Torlaklı Deli Hafız'dan öğrenmişti. 1923 yılında hayata gözlerini kapatan bu namlı güreşçi İzmit Derbent'teki Sanmeşe Köyü'nde ustasıyla birlikte gömülüdür.

  Hergeleci İbrahim, 1899 yılında Paris'te Dünya şampiyonluğu kazanan Kara Ahmet'in ustasıdır.
  Tekirdağlı Memiş de yine Kırkpınar'ın namlılarındandı. "Tekirdağlı Memiş, analar böyle aslan görmemiş" şeklinde kendisine türkü yakılan bu pehlivan 1869 yılında Deliorman'da dünyaya gelmiş 1.92 m.boyunda ve 120 kiloydu. Daha sonra bu pehlivanın Paris, İsveç, Londra ile Berlin'de çekilmiş fotoğrafları oğlu tarafından Tercüman Gazetesi'ne getirilmiş ve daha sonra bu fotoğraflar kaybolmutur.

  Hergeleci İbrahim'in çırağı Kara Ahmet, 1870 Hazergrad doğumluydu. 1.80 m. civarında boyu ile 100 kilo civarında da ağırlığı bulunmaktaydı. 1899 yılında Paris'te dünya şampiyonu, bir yıl sonra da şampiyonlar şampiyonu unvanını kazandı. Paul Pons ile yedi saat güreşmelerine rağmen yenişemediler. Ahmet berabere kaldığımız taktirde şampiyonlar şampiyonu unvanın bana geçer demiş ve jüri de bunu kabul etmişti. Neticede şampiyonlar şampiyonu da oldu. Rus güreşçisi Pytlajinski ile üç karşılaşma yapan bunların birini kaybeden Kara Ahmet, yarıda kalan ikinci karşılaşmasından sonra Pytlajinski'yi ellisekiz saniyede tuşladı.

  Juliette isimli bir Fransız kızı ile evlenen ve İstanbul'a dönen Kara Ahmet 24 Mayıs 1902 tarihinde genç yaşta beyin kanamasından hayata gözlerini kapattı. Kara Ahmet, yağlıda Koca Yusuf ayarında bir pehlivan değildi.

  Kara Osman, Arap Sait, Bursalı Koca Rüstem, Büyük Yaşar, Yaşar İsmail ve Kepsutlu Çakır, Yusuf ve Kurtdereli devirlerinin namlı pehlivanları arasındaydı.

  Koca Yusuftan sonraki tanınmış başpehlivanlar arasında ise şu isimleri saymak mümkündür:
  Kıyıcı Osman, Tamburacı Osman Pehlivan, Şumnulu Mestan, Kara Mustafa, Salim, Hüseyin Selim, Kara Mehmet, Koç Mehmet, Mehmet Efendi, Mandıralı Ahmet, Koca Hasan, Murat Ali, Neşet, Hüsmen, Koç Ali, Recep Pengal, Salih Süleyman, Tevfik Ali, İbrahim Gazi, Kızılcıklı Mahmut, Kara Ali, Mustafa Ahmet, Kara Safi, Rasim ve Hüseyin
  Hepsi Nur İçinde Yatsın

Benzer Konular

 1. Anime nedir Manga nedir
  YukseLL Tarafından Aktif Ansiklopedi (Ne Nedir?) Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 24-02-2010, 01:47 PM
 2. Modernleşme Modernizm nedir? Post-Modernizm nedir?
  blueice Tarafından Aktif Ansiklopedi (Ne Nedir?) Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 10-04-2009, 10:45 PM

Yetkileriniz

 • Yeni konuları düzenleyemezsiniz
 • Yanıt verebilirsiniz
 • Eklentileridüzenleyemezsiniz
 • Mesaj değiştiremezsiniz
 •