+ Konu Cevaplama Paneli
1 den 2´e kadar. Toplam 2 mesaj bulundu
 1. #1

  Wi-Fi Nedir? Nasıl Çalışır?

  Henüz duymadıysanız yakında kesin bir örneği ile karşılaşacağınız bir teknoloji bu wi-fi. Wireless fidelity kelimelerinin ilk iki harfinin kullanılarak ortaya çıkartılmış bir kısaltma wi-fi. Basitçe kablosuz network demek, ama dahası da var tabi.İnternete herhangi bir kablolu bağlantınız olmadan otel odasında yataktan, odanızdaki koltuktan, seminer salonunda bulunduğunuz yerden kablosuz internete erişmenizi sağlıyor.
  Wi-Fi niteliğine sahip bilgisayar parçalarıyla bu tür bir network kurmak ve kullanmak mümkün. Evde işyerinde, okul kampuslerinde, havaalanlarında kafeteryalarda, ve diğer halka açık alanlarda kullanılabilecek bir sistem.
  Wi-Fi IEEE 802.11g,802.11b yada 802.11a diye bilinen telsiz teknolojilerini kullanıyor. Bu frekansları kullanmak için herhangi bir lisans alınması da gerekmiyor. Hele bazı cihazlar her iki standardı da destekliyorlar ki bu da evde yada işyerinde kullanılabilecek kablosuz bir ağın müjdecisi.

  WIRELESS (KABLOSUZ) LAN STANDARTLARI
  IEEE 802.11b

  802.11b standardı, 2.4GHz ISM bandında gerçekleşen işlemler için tanımlanmış bir standarttır. DSSS modülasyonu kullanan RF kanalları sayesinde yüksek hızlarda daha uzak noktalara veri iletimine olanak sağlar. Bu standart IEEE’nin 802.11 orjinal standardından 5 kat daha fazla veri hızına ulaşarak saniyede 11 Mbit verinin iletilmesini mümkün kılar.
  802.11b genellikle ofis ortamları, hastaneler, depolar ve fabrikalar gibi ortamlarda kullanılmaya oldukça uygundur. Özellikle konferans salonları, çalışma alanları ve kablo çekmenin tehlikeli olduğu noktalarda ağ bağlantısı sağlanması için uygun bir teknolojidir. Kısaca 802.11b, WLAN’lar mobilitenin gerekli olduğu ve orta hızlı ağ bağlantılarına ihtiyaç duyulan alanlarda kullanılır. 801.11 standartlarının diğer önemli özelliği de açık standart olmalarıdır.
  IEEE 802.11g
  802.11g standardı temel olarak 802.11b standardının bir uzantısıdır. Bu standart ile birlikte veri iletim hızı 2 kat artarak saniyede 22Mbit’e ulaşmaktadır. Böylelikle video uygulamaları da dahil olmak üzere, bir çok multimedya uygulaması desteklenebilir hale gelmektedir. Bu standardın 802.11b ile uyum konusunda belli noktalarda yetersiz kalmasından dolayı henüz çok fazla uygulaması ve destekleyen ürünler görülmemektedir. Bu standardın kullanıma girmesiyle birlikte erişim noktalarında ve alıcılarda belli fiziksel değişikliklerin gerçekleştirilmesi gerekecektir.
  IEEE 802.11a
  802.11a standardı, 802.11b standardının hızlı Ethernet karşılığıdır. Bu standartla birlikte veri iletim hızı 802.11b’ye göre 5 kat daha arttırılarak saniyede 54Mbit’e çıkarılmaktadır.
  802.11b’ye benzer olarak bu standardın kullanım bulacağı alanlar, yüksek veri hızlarını gerektiren verilerin ve içeriğin iletilmesi gereken durumlardır. Her ne kadar 802.11a’nın hizmet kalitesine yönelik özellikleri henüz belirlenmemiş olsa da, sağladığı çok yüksek veri hızı doğru alanlarda kullanıldığında belli sonuçlar verebilir. Bu teknolojinin kullanılmasından en fazla yararlanabilecek üç kilit uygulama; erişim noktaları arasındaki kablosuz omurgalar, yüksek veri iletim hızına ihtiyaç duyan kurumsal kullanıcılar ve video dağılım sistemleridir.
  802.11a’da yüksek frekanslar (5GHz) kullanılmasından dolayı kayıplar artmakta ve 802.11b’ye göre aynı mesafeye erişebilmek için daha fazla güç gerekmektedir
  Wi-Fi (802.11b) aşağıdaki kullanımlar için daha uygundur:
  Yüksek band genişliği (>2MB) gerektiren LAN uygulamaları
  Daha geniş kapsama alanı gerektiren uygulamalar
  Güvenilirlik gerektiren uygulamalar
  Mevcut ekipmandan faydalanmak
  Dosya eklemeli e-mail alma-gönderme
  Web Tarama
  Dosya Paylaşımı
  Bluetooth nedir?
  Bluetooth, kablosuz kısa-mesafeli, ses ve veri haberleşmesini sağlamak için oluşturulmuş ve standart çalışmaları hala devam eden bir sisteme verilen addır. Bugün pek çok insanın kullandığı televizyonların uzaktan kumandası, aslında Bluetooth’un atası sayılabilir. Ancak aradaki en büyük fark, şu an kullanılmakta olan uzaktan kumandalar (TV vb.), IrDA (infra Red Data Association), kızıl ötesi ışık ile veri iletişimini sağlamaktadır. Bluetooth’da ise 2.4 GHz’de radyo dalgaları kullanılmaktadır, dolayısıyla IrDA gibi doğrudan görüş hattı gerektirmemenin üstünlüğünü sunmaktadır.
  Bluetooth’un kullanım alanı:
  Bluetooth’un kullanım alanı olabildiğince geniştir. Kısa-mesafeli haberleşmede hayal edilebilecek pek çok şeye alt yapı sağlayabilmektedir. Bir kaç örnek vermek gerekirse:
  -Bilgisayarınızın, yazıcınızın, farenizin kablolarını atabilir, tümüyle kablosuz bağlantıya geçebilirsiniz,
  -Bluetooth ile donatılmış cep telefonunuzu çantanızda taşırken, kulağınıza takılı olan kulaklık-mikrofon ile telefon konuşmanızı yapabilirsiniz,
  -Arabanızla yolculuk ederken arabanızda bir sorun olduğunda Bluetooth’lu arabanız ve cep telefonunuz aracılığı ile arabanızın tüm arıza bilgilerini servise aktarabilir, hatta servisin aynı altyapı üzerinde arabanıza müdahale etmesini sağlayabilirsiniz,
  -Amerika’da, tümüyle Bluetooth altyapısına geçmiş olan “Holiday Inn Hotel”in lobisinde otururken, cebinizden Bluetooth’lu “e-mail kalem”inizi çıkarıp bir kağıdın üzerine istediklerinizi yazıp “Gönder” tuşuna basarak e-postanızı gönderebilirsiniz.
  -Bluetooth’lu arabanızla Boğaz Köprüsünden veya herhangi bir otoyol gişesinden beklemeden geçiş yaparken arabanız gişe ile haberleşip kredi kartınızdan gerekli ödemeyi otomatik olarak yapabilir. Aynı araçla, aynı işlemi Avrupa gezisine çıktığınızda da yapabilirsiniz.
  Bluetooth ve Wi-Fi arasındaki fark?
  Bu iki teknolojiyi birbirine rakip olarak düşünüp karşılaştırmak bir hata olur. Bluetooth ve Wi-Fi teknolojileri farklı cihazlar üzerinde farklı işlevler amaçlanarak tasarlanmıştır. Bu iki teknolojinin aynı uygulamalar için rakip olmadığını anlamak için her birinin özel olan parametrelerini incelemek gereklidir.

  Alıntıdır Asıl Kaynak Bilinmiyor

 2. #2

  Cevap: Wi-Fi Nedir? Nasıl Çalışır?

  Wi-Fi Nedir?

  wi-fi nin açılımı şudur:Wireless fidelity .
  wi-fi. yani kablosuz network demektir.
  bu ne amaçla kullanılır? genelde çoğumuzun evinde internet var ama birçoğumuzun ev ve iş yeri yapısından dolayı internete bağlanmak için tesisat zorluğu yaşamaktayız .. bu yüzden bu durumlar düşünülerek wi-fi olayı ortaya çıkmıştır. son zaman çıkan bilgisayarlarda hemen gözümüze çarpmaya başlamaktadır diyelim modeminiz tek bir bilgisayara bağlı ama evde veya işyerinde 2 bilgisayar var. ama araları uzak ve hat çekme olanağınız yok.işte burda devreye wi-fi girmekte bu ufak bir parça tıpkı ses kartı gibi bilgisayara bağlanmakta slotlara takılmaktadır.. Wi-Fi IEEE(2) 802.11b3 yada 802.11a4diye bilinen telsiz teknolojilerini kullanıyor. Bu frekansları kullanmak içinde bir lisas alınması da gerek yok..kimisinde kısa anten yada uzatmalı anten bulunur.ürün kalitesine göre 50&100m arası yakalama gücü bulunmaktadır.yine bluetooth gibi yada flash bellek gibi olanlarıda mevcuttur.. bu sayede kablo derdinden kurtulup,modemle bilgi alış verişinde rahatlıkla bulunabilirsiniz..

Benzer Konular

 1. Gps nedir ? Nasıl çalışır ?
  YukseLL Tarafından Aktif Ansiklopedi (Ne Nedir?) Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 26-10-2009, 09:20 AM
 2. Wap Nedir? Nasıl Kullanılır?
  YukseLL Tarafından Adsl Network ve Ağlar Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 15-02-2009, 06:42 PM
 3. Isı yalıtımı nedir? nasıl yapılır?
  YukseLL Tarafından Astronomi ve Bilim Forumları Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 24-12-2008, 08:23 PM
 4. Vista daha hızlı nasıl çalışır
  YukseLL Tarafından Yazılım (işletim Sistemleri) Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 15-03-2008, 11:57 AM
 5. Fat nedir? Nasıl çalışır?
  YukseLL Tarafından Yazılım (işletim Sistemleri) Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 24-07-2007, 01:05 PM

Anahtar kelimeler

Yetkileriniz

 • Yeni konuları düzenleyemezsiniz
 • Yanıt verebilirsiniz
 • Eklentileridüzenleyemezsiniz
 • Mesaj değiştiremezsiniz
 •