FİKİRLER TAMAMEN KENDİME aittir, paylaşmak istiyorum, TSE belgesi almış biriki projem oldu ve bunları şirketlere satmıştım Lise yıllarımda, Bulgaristan üzerinde ve ya Türkiyede bu dediklerim uygulanırsa belki kişisel bir tatmin yada prototip-örnek oluşturmak mümküm, millet-gavur bizden önce yapmış demek teknoloji savaşını kaybetmektir. Devletlerin KNOW –HOW-arge projeleri zayıf olabilir, bizler kişisel projeler geliştirerek hiç yoktan kendi keselerimize katkıda bulunabiliriz,, Benim düşüncem daha çok BG üstüne,
(Bg vatandaşı değilim) Çünkü insan sayısı az ve Trakya toprakları verimli.,, Eksik olan şey Türiyeye göre kıyaslarak iklim geç geliyor..

Mesela Bir Bağ evimiz var :: —bg da bağ evleri şu an en ucuz araziler.
Bg da elektrik ucuz oldugu bilgisi beni ilglendirmiyor,

Evin çatı bölümüne güneş gören yüzüne Güneş enerjisi pilleri döşüyoruz ihtiyacınıza göre ,
fiyatı : 500- 1000 doları geçmiyor film şeklinde olanlarda var 30 seneden fazla ömürlüler.Türkiye maalesef ithal ediyor ,kendi üretemiyor FOTOVOLTAİK PİL i satın alıyoruz,, Bu fotovoltaik pilleri bir 12v 60 amperlik araba aküsü nü şarj etmek usulü ile enerjiyi depoluyoruz.. ama bu enerjiyi en ekonomik nasıl kullanıcaz ???

LED Light Emitting Diode --- parlak fluoresant ledlerle , bunları tek tek alırsanız tanesi 1ytl gibi ama 1000 tane alırsanız tanesi 5 kruşa gelir.Ömürleri:80.000 saattir Bu kadar led i ne yapıcaz ,, piyasadaki en ucuz dayanıklı su geçirmez KET 5-6 kablolardan alın 30 seneden fazla kullanın Tarla veya Araziyi Led sistemleriyle döşeyin,, Işıklandırın
Dizayn size ait ama yukarıdan aşağıya ışık verirseniz ışık daha iyi dağılır. ...
Tarlanın Bir bölümünü Dayanıklı naylon ve çatılama sistemiyle Sera Ya Çevirin Yaz Kış devamlı Işık yanacağı için Güneş Etkisi yapıp sebzelerden ürünü daha erken alacaksınız ,,
Bağ Evinin sadece Işıklandırma sistemini Bu ledler ile yapın,, Eger Kuyu var ise zamanlı bir röle kulanarak gündüz 2 saatte bir 5 dkika sulama yapacak boru döşeyin,, 12 voltluk Su pompasını Yat ve gemi malzemesini satan yerlerden DENİZ MALZEME salıpazarı-istanbul dan temin edebilirsiniz , yatların pompaları genelde 12v dur.. Evin su ısıtma sistemi de Güneş enerjisiyle olabilir. Yukarı bir depo koyarsınız siyah renge boyamanız yeterli, bağ evinde kışın banyo yapmazssınız .
Eğer güneş pillerini çogaltıp ta elektriği tamamen bedava yapmak isterseniz 220v konvertör gerekir ki bu biraz pahalıdır ,birde ekstra akü ve güneş pili demektir. Amerikada Bu tür güneş kentler oluşmuştur.,, oysa insan en çok ışıklandırma için elektriği kullanmak ister, Bu yapacağınız prototipi genişletebilirsiniz, başka eklentiler ekleyebilirsiniz, bu sizin yaratıcılıgınıza kalır.. Avrupa toplulugu bu tür girişimcilere bir ödenek sunmuştur.
Sizin örnek davraışınız, yarın başka bağları tarlaların öncüsü olabilir,,,
Ben kişisel olarak uzun yıllardır kendi odamın ışık enerjisini, radyo dinleme gibi basit şeyleri odamdaki basit pencereden bakan güneş pillerimle sağlıyorum,, Yakın bir gelecek için Dükkanımda ordan burdan-hesap makinelerinden sağdan soldan biriktidiğim Güneş pillerini bir gün devreye sokucam. Yarın öbürgün deprem olursa elektriği sönmeyen biri görürseniz yabancı değildir, Güneş enerji panelleri,,

senolmutlu@2006