+ Konu Cevaplama Paneli
1 den 1´e kadar. Toplam 1 mesaj bulundu
    Yeni Uye

Korku İmparatorluğu

Benden de size tavsiye edebileceğim bir kitap özeti.

Korku İmparatorluğu

Yazarı: Cevat Eren
    Yayınlayan: Gürer Yayınları-İstanbul

Öncelikle şunu söyleyeyim. Roman şeklinde yazılmış ama olayların çoğu gerçek. Çok sayıda kahramanı var ama birbirine karıştırmadan rahatça okunuyor. Bir de, okumaya başladığınızda bırakamıyorsunuz. Ben aslında 10 günde bir kitap okurum. Bunu 4 günde bitirdim.

Konusu: (Hatırlayabildiğim kadarıyla) Olaylar Kuzey Irak ve Türkiye'de geçiyor. Türkiye'yi parçalanmış olarak gösteren Amerikalıların ünlü haritasının ilk ele geçirilme hikayesi ile başlıyor. Saddam'ın saldırısı üzerine Türkmenlerin ve Kürtlerin Türkiye sınırına gelmeleri duygusal bir şekilde anlatılıyor.

Çekiç Güç adı altında Amerikalıların bizim hükümetleri kandırmaları. Kürtleri birleştirerek, İsraillilerle birlikta eğitmeleri olaylarla gözler önüne seriliyor. Daha o bölümde Amerika'nın altını oymak istediği anlaşılıyor.

Bu arada sahneye Karadeniz sahillerimizde dolaşan Balina Aydın çıkıyor. Bir masal havasında romanın bir kahramanı da bu balina oluyor.

1 Mart teskeresinin evveli ve sonrası perde arkasıyla çok güzel anlatılmış. Hem de çok akıcı bir dille. Bilmediğimiz ne kadar çok şey varmış!

Amerika'dan destek alan Barzani ve Talabani'nin Türkmenleri sindirmeleri yine bir öğretmenin ağzından anlatılıyor. Bu arada Çuval Olayını da baştan sona adeta yaşıyorsunuz. Bunun perde arkasındaki nedenler de açıklanıyor.

Amerikalıların Türkmen bölgelerini bombalamalarını da adeta yaşıyorsunuz. Bazı bölümlerde gözlerimden yaşlar geldi.

Merak etmeyin, kitap kötü bitmiyor. Türkler, ABD'ye karşı çok akıllı bir plan hazırlıyorlar. Bu plan, akla çok yatkın. Bu arada, kitapta bir genelkurmay başkanı var. Sanki Oregeneral Yaşar Büyükanıt. Plan uygulanınca, Amerika Irak'tan kaçmak zorunda kalıyor. Kitap, biz Türkler için büyük gurur duyacak şekilde bitiyor.

Biliyorum. Güzel anlatamadım ama bu kadar becerebildim. Roman ama bana çok gerçekçi geldi. Ordumuza güveniyorum. Bu kitabı okuduktan sonra güvenim daha da arttı. Ben severek ve kolayca okuduğuma göre, herkes sevecektir umarım.

Kalın sağlıcakla.

Not: Bu kitapla ve yazarıyla ilgili detaylı bilgi www.cevateren.com da var. Ayrıca kitaptaki konularla ilgili resimler de var.
    Konu dalyanli tarafından (09-08-2007 Saat 04:02 PM ) değiştirilmiştir.