+ Konu Cevaplama Paneli
1 den 3´e kadar. Toplam 3 mesaj bulundu
 1. #1

  Bisiklet Yarışları hakkında bilgiler

  A) Yol Yarışları
  B) Pist Yarışları
  C) Bisikletli Koşu Yarışları
  D) Dağ Bisikleti Yarışları
  E) BMX Yarışları

  olarak düzenlenir. Bisiklet yarışları Türkiye Bisiklet Federasyonu ve Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) yönetmelikleri ile düzenlenir.

  A) Yol Yarışları
  Erkekler arası amatör bisiklet yarışları, 1896′dan beri Olimpiyat Oyunları’nda yer alır. Kadınlar arası yol yarışları ise 1984’te Olimpiyat Oyunları kaps***** alınmıştır.
  Bisiklet sporunda ayrıca amatör ve profesyonel dallarda dünya şampiyonaları düzenlenmektedir

  1) Zamana Karşı
  Zamana (saate) karşı yol yarışlarında, her bisikletçi kısa aralarla peş peşe çıkış noktasından hareket eder. Takım yada bireysel olarak yapılabilir.
  2) Tek Günlük Yol Yarışları
  Yol yarışlarında, tüm sürücüler toplu biçimde aynı anda yarışa başlar. Bu tür yarışlarda bitiş çizgisine ilk ulaşan yarışı kazanır. Klasik yarışlar 250km mesafede yapılabilir.
  3) Turlar
  Çok etaplı yol yarışlarıdır. 3 gün yada 21 gün olabilir. Etapların bazıları takım yada bireysel zamana karşı olabilir. Bu yarışların en ünlüsü, Fransa Turu’dur ve Fransa’nın çeşitli yerlerinde 4.000 km dolayında bir yol boyunca yapılır.
  Benzer 21 günlük turlar İspanya ve İtalya’da da düzenlenmektedir.
  Türkiye’de düzenlenen 8 günlük Cumhurbaşkanlığı Turunun 43.’sü 2007 yılında 12 ülkenin katılımı ile organize edilmiştir.

  B) Pist Yarışları
  Oval biçimindeki pistlerde yapılan bisiklet yarışları kısa mesafeli yarışlardır.
  Pistin bir tur uzunluğu, katları 1000′i verecek şekilde, 500, 400, 333,3 ya da 250 metre olabilir. Bisiklet pistleri, dış kenarı yüksek olacak biçimde içe doğru eğimlidir ve bir fincan tabağını andırır.
  Bu eğim, yarışçıların köşeleri hızla dönerken savrulmalarını önler.
  500-1.000 metre arasındaki kısa mesafeli yarışlar, sürat yarışlarıdır.
  Sürat yarışlarında, bitiş çizgisinde bisikletin hızı saatte 65 kilometreye kadar ulaşabilir.
  4.000-5.000 metre yarışları takip yarışlarıdır.
  5 km, 10 km ya da 20 km’lik orta mesafe yarışlarında ise, zamana karşı yarışılır.
  Bu yarışların tümü tek kişilik bisikletlerle yapılan yarışlardır. Aynı zamanda iki kişilik bisikletlerle yapılan yarışlar da vardır.

  C) Bisikletli Koşu Yarışları (Cyclocross)
  Diğer bisiklet yarışları arasında, bisiklet yarışı ile krosun (kır koşusu) bir bileşimi olan bisiklet krosu vardır. Bisiklet krosu inişli çıkışlı ve bozuk yollarda yapılır.
  Yarışçıların bazen bisikletten inerek yürümeleri ve bisikletlerini omuzlarında taşımaları gerekir. Bisiklet krosu, genç sürücüler arasında çok ilgi görmektedir.

  D) Dağ Bisikleti Yarışları
  Dağ sürüşlerinde her türlü arazide yol alınır. Son zamanlarda yaygınlaşan bisiklet sporlarından biri de maratondur.
  İlk dağ bisikleti Dünya şampiyonası 1990 yılında düzenlenmiş, 1996 yılında ilk defa Atlanta Olimpiyat Oyunlarında yer almıştır.

  1) Olimpik Dağ Bisikleti Yarışı
  5-9km uzunluğunda parkurda düzenlenir. Parkurun asfalt kısımları %15′i geçemez. Yeterli miktarda tırmanma, patika ve teknik iniş içermelidir. Büyük erkekler yarışı yaklaşık 2 saate denk gelecek sayıda tur atılarak yapılır.
  2) Dağ Bisikleti Maraton Yarışı
  80km’den uzun parkurlarda yapılır.
  3) Dağ Bisikleti İniş Yarışı
  5-3km uzunluğunda tamamı iniş olan parkurlarda yapılır.
  4) Dağ Bisikleti Dörtlü Eleme Yarışı

 2. #2
  AKTİFBİR MODERATOR
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  1.050

  Bisiklet Yarışları

  Bisiklet yarışları, veledrom (pist), yol yarışları ve bisiklet krosu olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Erkek profesyonel yarışçılar her üç dalda da yarışırlar. Bayanlar arasında ise yalnızca amatör olarak veledrom ve yol yarışları yapılmaktadır.

  VELEDROM (PİST YARIŞLARI)

  Oval bir pistte turlar halinde yapılan bu yarışlarda turların uzunluğu 1 - 80 km arasında değişir.

  Pist : Pistler açık ya da kapalı olur. Açık olanlar beton ya da asfalt yüzeylidir. Kapalı olanlar ise genellikle ahşap yüzeylidir. Dünya şampiyonaları 333 metrelik pistlerde yapılır. 250 metrelik pistler de bulunur. Pistler içe doğru 12 derece ile 55 derece arsındaki eğimlerle yapılır. Pistin genişliği uluslararası kurallara göre en az 7 metredir.

  Yarışlar saat yönünün tersinde gerçekleştirilir. Pistte özel etap başlangıcını belirleyen çizgiler, bitiş çizgileri ve değişik standart uzunluklar için başlangıç noktalarını belirleyen pist işaretleri vardır. 20 cm eninde ve pistin iç yanına çekilen mavi şerit, yarış alanının sınırıdır. İçten 90 cm' ye çizilen kırmızı şeridi sürat yarışçıları kullanır. Pist eninin içten, üçte birine çizilen ince mavi çizgiyi de uzun mesafe yarışçıları kullanırlar.

  Kullanılan Malzemeler : Veledrom bisikletleri, hızı arttırmak amacıyla son derece hafiftirler (6 - 5). Freni veya vitesi olmayan bu bisikletler ayrıca son derece sağlamdırlar. Lastikleri ince kauçuktan ve iç lastikli olarak yapılmaktadır. Lastik değiştirilirken tekerlek tümüyle değiştirilmektedir.

  Bisikletçiler kısa kollu fanila, koyu renk şort giyerler ve kask tabir edilen koruyucu bir başlık takarlar. İsteğe bağlı olmakla beraber çorap ve eldiven de kullanırlar. Ayrıca ayakkabıların ayağa tam uyması, sürati arttırmada önemli rol oynar. Bisikletçilerin kulüplerinden ulusal kurallara uygun lisans almaları gerekir.

  Disiplinler : Başlıca veledrom yarışmaları şunlardır :

  1. Sürat
  2. Çifte
  3. Saate karşı bireysel
  4. Saate karşı takım
  5. Bir kilometre saate karşı bireysel
  6. Motorlu
  7. Puanlı

  1) SÜRAT ( SPRINT ) : İki yarışçı arasında 333 metrelik 3 tur ( 1 km ) halinde yapılır. Bisikletçilerin sırası kura ile saptanır. Yarış özellikle son 200 metrede süratlenir. Yarış sırasında, son 200 m' de kulvar değiştiren yarışmacı diskalifiye edilir, dolayısıyla diğer sporcu turu tamamlamasa da birinci olur. Normalde ise, varış çizgisine ilk ulaşan yarışı kazanır.

  2) ÇİFTE ( TANDEM ) : İki kişilik bisiklette yapılmasından dolayı, çifte denir. Yarış pisti 1500 m' dir. Kuralları aynı, sürat yarışındaki gibidir.

  3) SAATE KARŞI BİREYSEL ( PURSUIT ) : İki yarışçının zamana karşı yaptığı yarıştır. Yarışçılar, pistin karşılıklı uçlarından yarışa başlarlar. Pist uzunluğu bayanlarda 3000 metre, erkeklerde 4000 metre, genç erkeklerde 3000 metre - profesyonel erkeklerde ise 5000 metredir. Yarış sırasında ilk 30 metrede ortaya çıkan lastik patlaması ve diğer mekanik aksaklıklarda, yarışa yeniden başlanır. 30 mereden sonra ise, yarışmacı yarışı terk etmek zorundadır. Yarışı en iyi zamanda bitiren yarışmacı yarışın bir üst turuna geçer. Çeyrek finalden itibaren rakibi geçme esası uygulanır.

  4) SAATE KARŞI TAKIM ( TEAM PURSUIT ) : Dört yarışçı ve dört bisikletten oluşan takımlarla yarışırlar. İlk üç yarışçısının yarışı bitirdiği takım, yarışı kazanır. (Elemelerde en iyi zamanı veren dört takım finallere yükselme esası ile yarışır.)

  5) 1 KM/SAATE KARŞI ( KM TIME TRIAL ) : Yarışın uzunluğu 1 km' dir. Yarışçı tek başına yarışır. En iyi zamanı veren yarışçı yarışı kazanır. Yarışmacıların çıkış sıraları, bir önceki şampiyonadaki klasman derecelerine göre belirlenir. Dünya şampiyonalarında en iyi dereceye sahip olan ilk üç yarışmacı bir sonraki şampiyonada en son sırada çıkış yapar.

 3. #3
  Kayıtsız Üye
  Guest

  Cevap: Bisiklet Yarışları hakkında bilgiler

  Ingilizce icin ariyom hicbisiy bulamadim

Benzer Konular

 1. Bisiklet ne zaman icat edildi?
  YukseLL Tarafından İcatlar ve Mucitler Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 03-02-2011, 12:24 AM
 2. Planör Hakkında Bilgiler
  Gazi Tarafından Havacılık Sporları Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 26-03-2009, 10:40 PM
 3. Kürek Yarışları
  Gazi Tarafından Su Sporları Forumu Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 26-03-2009, 09:16 PM
 4. Avcılık Sporu Hakkında Bilgiler
  YukseLL Tarafından Av Turizmi Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 26-03-2009, 02:36 PM
 5. Bisiklet Sporu Tarihçesi
  YukseLL Tarafından Bisiklet Forumu Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 27-11-2007, 12:23 PM

Anahtar kelimeler

Yetkileriniz

 • Yeni konuları düzenleyemezsiniz
 • Yanıt verebilirsiniz
 • Eklentileridüzenleyemezsiniz
 • Mesaj değiştiremezsiniz
 •