+ Konu Cevaplama Paneli
1 den 8´e kadar. Toplam 8 mesaj bulundu
 1. #1
  Aktif Uye orkunorkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Nerden
  istanbul, shumen, constatnza, odessa
  Mesajlar
  410

  Lazer yapimi (basit bir silah)

  hobby elektronik devreleri icinde son zamanlarda silah sanayiinde korkunc gelismeler kaydedildi' artik gelecekte silakhlar lazer olacak linkte bir basit lazer yapimi goruluyor

  siz de yapabilirsiniz '' ancak yapacaginiz tam anlamiyla bir silah degil ama' silaha yakin bir malzeme '' piyasadaki basit lazer pointerler 20mw veya maksimum 40-50mw altindadir ve goze sikilmamasini kesinlikle uyarirlar'' daha uzun menzilli lazerler daha gucludur' guc arttikca lazerin yakiciligi artar'' ornegin 150-200 mw (miliwatt) lik lazer naylon eritebilir veyahut havadaki bir balonu patlatabilir

  Fun With Lasers - Howto: Make a DVD Burner into a High-Powered Laser

  bu linkteki basit yapacaginiz lazer ortalama 225 mw guce yakin--hatta bazillari daha fazladir

  hemen hemen bir silah sayilir'
  piyasada bu lazerler de satiliyor 100 dolarin ustunde sadece lazer olarak '' oysa bu lazer bizim cogumuzun evinde var'' cogumuzun bozuk dvd leri bir kenarda komurlukte rafa kalkmistir
  hobbyle ugrasanlar eger merak ederlerse yapabilirler' dikkat edin insanlara sikmayin yakicidir ' 2-3 km mesafeye 3-5 ytl lik ucuz lazer pointer mercegi takilabilir..
  ayrica 5-10 saniyeden fazla tutmayin
  bu proje hobby maksatli ' sadece ogrenme bilme maksadiyla verilmistir.

 2. #2

  El Fenerinden Güçlü Lazer Yapımı

  Bu projede basit bir el fenerinden nasıl güçlü bir lazer yapılabileceğini öğreneceğiz.

  Lazer (İngilizce LASER (Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation) fotonları uyumlu bir hüzme şeklinde oluşturan optik kaynak anl***** gelir. Lazerin temeli atom veya molekül enerji düzeyleri arasındaki elektron geçişleri ile oluşan ışık fotonlarına dayanır.En basit tür üç düzeyli lazerdir. Lazerler, günlük yaşamda sıklıkla kullanılmaktadırlar. Örneğin, süper marketlerde ürün fiyatlarını, CD’lerden müziği, DVD’lerden de filmleri okumakta lazerlerden faydalanılmaktadır. 15 mw’ın üstündeki lazerler göze anında zarar verebilir. 100 mw’nin üstü ise kibrit yakabilir ve değişik yüzeylere yazı yazabilir.

  Malzemeler

  Videoda gördüğünüz gibi 2 adet AA pille çalışan bir el feneri.
  16X hızında dvd yazıcı (içindeki lazer diod için)
  Oyuncakçılarda satılan bildiğimiz basit lazer (diod yuvası için gerekli)

  Yapılışı
  Öncelikle dvd yazıcıyı sökmekle işe başlayalım. Yazıcının bütün vidalarını sökün ve en son içerisindeki lazer diodunu çok dikkatli bir şekilde çıkartın. Çok dikkat edin çünkü bu diodlar çok hassastır.

  Lazer diodunu çıkartıktan sonra şimdi ihtiyacımız olan şey diodu oturtacağımız bir lazer yuvası. Bunu da temin ettiğimiz basit lazerden çıkartıyoruz. Basit lazerin içindeki diodunu tamamen sökün sadece yuvası kalsın.

  Daha sonra DvD lazer diodunu yuvaya yerleştirin. İşimiz nerdeyse bitti. Son olarak el fenerininde ampulün olduğu kısmını tamamen sökün ve lazer yuvasını ve dvd lazer diodunu el fenerine takın. Videodan nasıl takılacağını görebilirsiniz.

  İki adet AA pilini takın ve lazeriniz hazır. Artık bu lazerle kibrit yakabilir, balon patlatabilirsiniz. Yalnız lazeri direk göze doğru tutmayın.  Nasıl Oluyor?

  Bir atomun iki enerji düzeyi E2 ve E3 olsun ve E3 > E2 farzedelim. Minimum enerji ilkesine göre atom veya moleküller düşük enerji seviyesinde olmak istediklerinden E3 seviyesindeki elektron kendiliğinden E2 seviyesine inecektir. Ama bu sırada enerjisi E3 − E2 = hν olan bir foton salar. Burada ν fotonun frekansıdır. Eğer elektron bu salınımı kendiliğinden yaparsa salınan fotonun yönü tamamen rasgeledir. Ancak eğer E3 düzeyindeki elektron E3 − E2 enerjisindeki başka bir fotonla etkileşerek E2 düzeyine inerse bu şekilde salınan fotonun yönü ve fazı geçişe etki eden fotonla aynı olacaktır. Bu ikinci geçiş biçimine uyarılmış salınım (stimulated emmision) denir ve lazerin çalışmasının ana ilkesidir. Şimdi çok sayıda atomdan oluşan bir sistem ele alalım. Başlangıçta atomlar en alt enerji düzeyinde bulunduklarından bir şekilde atomların E3 düzeyine çıkarılması gerekir. Bu pompalama(population inversion) olarak adlandırılır. Ayrıca E3 ve E2 arasındaki geçişten lazer ışığı elde edebilmek için atomların E3 düzeyinde kalma süreleri E2 düzeyinde kalma sürelerinden uzun olmalıdır. Ancak bu şekilde E3 düzeyinde bulunan atomların sayısı daima artacaktır.. Class 1 ile 4 arasında değişen risk dereceleri mevcuttur.
  xbilim.com

 3. #3
  Yeni Uye
  Üyelik tarihi
  Apr 2010
  Mesajlar
  1
  Peki Bu iLLa dvd mi oLması Lazım vcd oLmazmı ???

 4. #4
  Yeni Uye
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Mesajlar
  1
  arkadaşlar bu diyot dediğiniz olay sadece merceği olmuyor değilmi benim lazerin içine oturcak gibi değil bu çünkü dvd rw dan cıkan diyot videodakinden farklı kareli acil cevap verirseniz sevinirim hatta bu yarım saat içinde

 5. #5
  Yeni Uye
  Üyelik tarihi
  Aug 2010
  Mesajlar
  1
  resimler nerde?? ben göremiyorum

 6. #6

  Göze tutmak neden tehlikelidir

  gücü ne kadar az olursa olsun Lazer ışığını göze tutmak Tehlikelidir. Kör edebilir

  NEDEN :

  Göz bebeğimiz mercek gibidir. ışık geldiği vakit unu odaklar ve kuvvetlendirir. Tıpkı güneşin altına tutulan mercek vasıtası ile bir kağıdın alev alması gibi

  Göz bebeğine tutulan lazer kuvvetlenir ve ısı etkisi yapar , bu ısı etkisi ile o kişi kör dahi olabilir

  DİKKAT .

  Gücüne göre Lazerle tenimizi dahi yakabilir. Ama göz kadar yıkıcı etki yapmazlar

  Hakan


  Lazer Markalama Sorulari

 7. #7
  arel
  Guest

  Cevap: Lazer yapimi (basit bir silah)

  Ben güçlü bir lazer yapmak istiyorum ve piyasada satılan lazerlerin diyotları güçsüz. Metal ve cam kesebilecek bir lazeri yapmak için tahminimce diyotun güçlü olması lazım. Diyotu nasıl yapabilirim. Bu lazeri bir CNC devresine entegre edip metal ve cam kesmek istiyorum hatta lazerin güç ayarını yaparak üzerlerine desen yapabileceğimi düşünüyorum.
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

 8. #8
  Kayıtsız Üye
  Guest

  Cevap: Lazer yapimi (basit bir silah)

  Hacı bu bizi biraz aşar sen en iyisi japonlara sor

Benzer Konular

 1. lazer
  Hakan_Aydin Tarafından Edebiyat ve Edebiyatçılar Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 18-04-2011, 11:00 AM
 2. Lazer ile markalama
  Hakan_Aydin Tarafından Astronomi ve Bilim Forumları Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 16-04-2011, 02:01 PM
 3. Havaalanı güvenlikçileri gazeteciye silah çekti..
  YukseLL Tarafından Havacılık Forumu Foruma
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 09-02-2011, 08:24 AM
 4. FaceOnBody ile Fotomontaj Yapimi
  YukseLL Tarafından Dizayn-Fotoğraf Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 18-12-2009, 12:11 PM
 5. Silah Ruhsatı alma
  YukseLL Tarafından Havacılık Güvenliği Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 05-11-2009, 10:47 PM

Anahtar kelimeler

Yetkileriniz

 • Yeni konuları düzenleyemezsiniz
 • Yanıt verebilirsiniz
 • Eklentileridüzenleyemezsiniz
 • Mesaj değiştiremezsiniz
 •