TCP/IP ortamında programların çalıştırılması ve servisler genellikle istemci-sunucu tabanlıdır. Her bağlantı isteği için inetd bir sunucu çalıştırır ve sunucu da istemciyle haberleşmeye başlar.
Bu işlemi gerçekleştirebilmek için her servise (FTP, Telnet.. gibi ) bir numara verilmiştir. İşte istemciler bu numaraları kullanarak karşı bilgisayardaki hangi uygulamayla konuşacağını belirtir. Bu numaralar port numaraları olarak adlandırılır.

Bazı port numaraları ve bilgisayar üzerinde çalıştırdığı servisler.

Port 21 --> FTP

Port 23 --> TELNET

Port 80 --> HTTP

Internette bilgisayarlara yapılan çogu saldırı açık portlar üzerinden gerçekleşmektedir.Bu nedenle port güvenlik konusu üzerinde önemle durmak gereklidir.


Firewall Nedir ?

Firewall bilgisayarı veya bir LAN’ı dışarıdan gelecek ataklara karşı koruyan bir yazılım veya donanımdır. Özellikle sürekli Internet’e bağlı bilgisayar veya ağların güvenliği için Firewall gereklidir.

Kişisel bilgisayar güvenliği içinde firewall programları çok önemli bir yere sahiptir.Internet üzerinden gelen çeşitli virus, trojan, backdoor veya zararlı birçok yazılım kişisel bilgisayar kullanıcılarının güvenliğini kötü yönde etkilemektedir.