Antalya´ya 75, Manavgat´a 7 km. uzaklıkta olan Side´nin adı Anadolu dilinde ´Nar´anl***** gelmekte. Side´nin tarihi Hititlere kadar uzanır. Kentin M.Ö. 1405 yıllarına kadar uzandığı bilinmektedir.Bölge Batı Akdeniz
Gezmek İçin Gezmek için en iyi zamanı Mayıs-Haziran ve Eylül-Ekim arasıdır.

Eğer Giderseniz
Cennet ve Cehennem obruklarıyla Silifke Kalesi görülmeli. Yöreye özel bir tatlı olan Kerebiç´i tatmanızı tavsiye ediyoruz.
Side Antik Side´nin bugünkü kalıntıları arasında en önemlisi 15 bin kişilik kapasiteye sahip olan tiyatrosudur. Ayrıca bu yapı Anadolu´nun en büyük tiyatrolarından da biridir. Limanın yakınlarındaki M.S. 2. yüzyılın sonlarına doğru yapıldığı bilinen Apollon ve Athena tapınağı, Hellenistik, çeşme binası, devir surları, sütunlu cadde, şehir kapısı agora ve hamam kalıntıları da antik kentte görebileceğiniz yapılardan bazıları. Kentin Antik Kyme kentinden gelenler tarafından M.Ö. 7. yy´da kurulduğu bilinmektedir.
Side Müzesi 1962 yılında ziyarete açılmış müzede Side kazılarında bulunan Roma devri heykeller, lahitler ve yazıtlar sergilenmektedir. Restore edilerek müzeye çevrilen Roma hamamının yapısal özelliklerine dayanılarak M.S. 5.-6. yüzyıllarda yapılmıştır. Müze bahçesinde ise M.S. 2.-4. yüzyıllara ait sütun başlıkları, kabartmalar ve mimari parçaları görebilirsiniz.
Zümrüt Mesire Yeri Yazın dinlenmek için güzel bir yer olan Zümrüt, Side´ye 3 kilometre uzaklıkta Sorgun Mevkii´nde çamlarla kaplı bir piknik alanı. Denize girmek istenildiği takdirde mesire yerinin yaklaşık 500-600 metre ilerisinde bulunan sahile gidilebilir.
Titreyengöl Adını girinti yaptığı yerde rüzgarın suyu titreştirmesinden almaktadır. Side´ye uzaklığı 7 kilometredir.

Telefon Açmadan Önce
İl Turizm Müdürlüğü: (242) 343 27 59