Adı ilçe olarak geçtiği ve resmi olarak Antalya´ya bağlı olduğu halde Alanya turistik potansiyeli ile Antalya ile rekabet içinde. Yakın bir tarihte il olması beklenen ilçenin tarihi MÖ 4. yy´a kadar uzanıyor. Antik ismi Coracesium olan ilçe, zamanında korsanlık da yapıp Roma zamanında imparatorluğa kafa tutma cesaretini bile göstermiş. Ancak bu MÖ 1. yüzyıla kadar sürmüş ve önce Roma ve sonra Bizans´ın eline geçmenin ardından Selçukluların ve Osmanlıların eline geçmiş.Bölge Batı Akdeniz
Gezmek İçin Yöre tipik Akdeniz iklimi özellikleri gösteriyor. Bu yüzden yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılık ve yağışlı.

Eğer Giderseniz
Damlataş Mağarası ve Alanya Kalesi mutlaka görülmeli.
Alanya kalesi Romali korsanların eski bir kalesi üzerine 13. yy´da 1. Alaeddin Keykubad tarafından yaptırılmış. Alanya limanının arkasında bulunuyor.
Alanya Müzesi Alanya çevresindeki antik kentlerden çıkan kazı buluntuları sergileniyor.
Damlataş Mağarası Yağmurlar nedeniyle beş ay boyunca mağara tavanından su damlacıkları damlamakta. Sarkıtlar ve dikitlerle dolu bu mağara adını da bundan dolayı almış. Astıma iyi geldiği biliniyor.
Kızılkule Etnoğrafya Müzesi Kule, Alaeddin Keykubad zamanında yapılmış. Günümüzde etnoğrafya müzesi olarak kullanılıyor.

Etkinliklere Dair
Alanya Turizm Şöleni: 4-9 Haziran

Telefon Açmadan Önce
Turizm Danışma: (242) 513 12 40
Emniyet Müdürlüğü: (242) 513 10 06
Devlet Hastanesi: (242) 513 48 42